4 жовтня Чернівецькому університету виповнюється 144 роки (ДОКУМЕНТ)

НАША ІСТОРІЯ / 


Серед фондів та документів державного архіву чернівецької області, що мають гриф, найбільш унікальним та особливо цінним є фонд нашого університету, у якому 7924 тис. одиниць зберігання. Це австрійський, румунський та радянський періоди. Особливо цінною є грамота Франца Йосипа про відкриття університету на честь австрійського імператора. Університет створений за рішенням австрійських властей і відкритий 4 листопада 1875 р. з нагоди 100-річчя приєднання Буковини до Австрії.

Присутні на цих торжествах були: міністр культури і освіти Австрії д-р Штремаер, крайовий президент Г.Алезані, ректор д-р К.Томащук, декан юридичного факультету д-р фон Шулер-Ліблой, представники, ректори університетів Відня, Праги, Граца, Клаузенбурга, Базеля, Берліна, Берна, Бреслау Дорнета, Ерлангена, Гайденберга, Йєни, Кенігсберга, Ляйпцига, Магдебурга, Мюнстера, Одеси, Тюбенгена, Франкфурта-на-Майні, Інсбрука, Кракова, Львова, Геттінгена, Страсбурга.

В архіві також збереглись дипломні роботи перших випускників 1880 року.

Тут варто пригадати прізвища десяти ректорів університету.

Першим ректором від дня заснування Чернівецького університету ім. Франца-Йосипа був Костянтин Томащук (1875-1876 рр.). Народився 13 березня 1840 р. у Чернівцях.

Другим — Ф.Ціглауер, у 1876-1877 рр. Народився у м. Брунек у Тіролі (Австрія).

Третім ректором був Василь Митрофанович у 1877-1878 рр. Народився 1831 року в с. Буденець на Буковині.

Четвертим ректором був Фр.Шулер фон Ліблой у 1878-1879 рр. Народився в Германштадті, у Семигороді (нині м. Сібіу, Румунія).

П’ятим був Гандль Алоїз, призначений ректором Чернівецького університету в 1879-1880 рр. Народився в липні 1837 року.

Шостим — Євсебій Попович. Народився в лютому 1838 року в Чернівцях.

Сьомим — Алоїз Гольдбахер, призначений у 1881-1882 рр. Народився в Мерані (Тіроль, Австрія) 1837 року.

Восьмим — Кляйнвехтер Фрідріх у 1882-1883 рр. Народився він у лютому 1838 року в Празі.

Дев’ятий ректор Чернівецького університету 1883-1884 рр. — Володимир фон Репта, який народився в грудні 1841 року в Руському Банилові на Буковині.

Десятим ректором нашого університету був Йоган Вробель, який народився в жовтні 1831 року в містечку Опшельн.
 


У 1989 р. Чернівецькому університетові присвоєно ім’я визначного українського письменника Юрія Федьковича.

Указом Президента України від 11 вересня 2000 року за № 1059/2000 Чернівецькому університетові надано статус національного.

Текст грамота Франца-Йосипа від 13 березня 1875 року про відкриття Чернівецького університету

Ми, Франц Йосип 1, Божою милістю імператора Австрії, апостольського короля Венгрії, короля Богемії, Далмації, Хорватії, Словенії, Галіції, Лодамерії Іллірії, герцога Австрії, Великого герцога Кракова, Буковини, Верхньої та Нижньої Сілезії; Великого князя Трансільванського, Маркграфа Моравії, княжого графа фон Габсбурга і Теролії.

Сповнені вітчизняною турботою про наше герцогство Буковини, ми постійно стараємось примножувати число державних учбових закладів у цьому краї і будемо сприяти їх розвитку.

При цьому ми дослухалися голосу нашого серця і славних традицій нашої династії.

Ще в проєкті відреґулювання духовного життя Буковини, складеним при зайнятті цих земель, проявилась увага нашого уряду до духовного виховання наших підданих.

Ця велика справа розпочата нашими великими пращурами на знак безсмертної пам’яті покійного Імператора Йосипа П.

Відкриття найнеобхідніших навчальних закладів — продовження справи наших предків, які заповідали нам завершити цю трудну справу — відкриття вищої школи.

У 1827 році вірний ландтаг нашого герцогства виявив своє бажання відкрити університет у краї, тоді ми наказали нашому уряду уважно наглядати за цією справою.

У цьому краї є всі можливості для відкриття та подальшого розширення університету, саме ця школа була б джерелом великої потреби не тільки для нашого герцогства.

Ми з великою радістю наказали нашому міністру культури та освіти пред’явити рейхастрату проєкт пропозицій, необхідних для відкриття університету у Чернівцях 31 березня цього року.

Ми відкриваємо наш університет на честь нашого Імператора.

Ми потурбувались про відкриття трьох факультетів: теологічно-православного, юридичного та філософського.

Ми постарались, щоб ці факультети були забезпечені викладачами та матеріальними фондами.

Наказуємо: цю нову вищу школу організувати згідно з закононом, що діє для інших університетів нашого герцогства нашого рейхерату; також представити їм усі права та свободи, які ми надаємо таким університетам.

Ми надіємось, що він стане храмом вищої науки на благо держави та краю.

Завіряємо нашим підписом та нашою імперською печаткою.

Замок Шенбрунне. 30 вересня 1875 року

підпис Франца Йосипа


Степан КАРАЧКО, краєзнавець 

Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації