Що зміниться у школах із 1 вересня?

ТАКИ НОВА ШКОЛА.. /


Без дошок пошани та шкільної форми, з Енді Ворголом і QR-кодами в підручниках - у новому навчальному році в українських школах буде багато змін. ВВС News Україна зібрала для вас нововведення, які чекають на учнів і вчителів.


Якщо торік за партами-трансформерами й оновленими програмами вчилися першокласники, то цього року таких класів буде вже два - перші й другі.

У Новій українській школі, як називається реформа освіти, дітей вчать не тільки рахувати, читати й писати, а й шукати та використовувати інформацію.

Також приділяють увагу емоціям і командній роботі. Наприклад, перед уроками вчителі говорять із дітьми про почуття - на зустрічах "Ранкове коло". Матеріали в початковій школі мають подавати у формі гри (і не обов'язково в класі, можна на вулиці). На уроках має використовуватися музика, мультфільми, постери, слайди.

У Міносвіті кажуть, що всі вчителі початкових класів уже пройшли онлайн-навчання і мають працювати за новими підходами та методиками.

Оцінки - це особисте

У перших і других класах оцінок у школі не має бути взагалі.

Замість табеля будуть використовувати "Свідоцтво досягнення", яке дає інформацію вчителю і батькам про те, які навички здобула дитина і як треба корегувати навчальний процес.


Також, наголошують у МОН, оцінки учнів — це особиста інформація і обговорювати її перед іншими учнями чи батьками не можна.

Те саме стосується й обговорення оцінок на батьківських зборах, каже заступник міністра освіти Вадим Карандій.

Бланманже й фалафель

Котлети й картопля пюре, каші та компоти - меню в шкільних їдальнях не змінювалося з 70-80-х років. Але тепер почалися великі зрушення.

Шеф-кухар Євген Клопотенко розробив і затвердив у МОЗ і Держспоживслужбі новий збірник рецептів для шкільних їдалень. Ті самі продукти, та сама вартість, але приготовані страви по-іншому.

У меню, крім звичних салатів із буряка та борщу, є салат "Табуле", кебаб, пюре з імбиром, бланманже та пудинг.


"Тепер справа за школами і батьками", - каже пан Клопотенко. Він виклав збірку рецептів у відкритий доступ і розробив покрокову інструкцію для переходу на нове харчування.



У Києві сподіваються, що до кінця 2019-2020 навчального року на нове меню перейдуть усі столичні школи.

Поки Верховна Рада ще розглядає закон про "Про повну загальну середню освіту", а в МОН розробляють стандарт базової середньої освіти, що має кардинально змінити навчання у 5-11 класах, школи вже можуть на власний розсуд впроваджувати певні зміни, кажуть у міносвіти.

Зокрема, йдеться про об'єднання кількох предметів у так звані інтегровані курси. Наприклад, в рамках "Природознавства" можуть вивчати фізику, біологію, хімію, географію.

За цим же принципом можна викладати мистецство, літературу, українську історію, вписану в світовий контекст.


"Сама школи має визначитися, який навчальний план вона обирає: мати один інтегрований курс, наприклад "Література", чи кілька різних предметів - й окремо "Зарубіжну літературу", - розповідає пан Карандій із Міносвіти.

Також у 2019 році у школах вперше запровадять так зване мережеве навчання.

Ідея в тому, щоб діти, які додатково навчаються в мистецькій, спортивній, чи музичній школі, могли перенести оцінки звідти в звичайну школу.

Таким чином, їм зарахують ці додаткові уроки. Для цього треба скласти договір і прописати умови навчання.

Джеймс Бонд і Паваротті в підручниках

Цього навчального року школярі кількох класів отримають нові підручники.

Так, учні 10-11 класів вивчатимуть європейську музику на прикладі Алессандро Сафіна і Лучано Паваротті, а культуру української діаспори - на прикладах творчості Квітки Цісик. Це - частина нового підручника "Мистецтво".

На уроках говоритимуть про засновника поп-арту Енді Воргола, українську анімацію на прикладі "Капітана Врунгеля", Каннський кінофестиваль і Джеймса Бонда.

Так виглядає підручник з "Мистецтва" для 10-11-го класу

 

В 10-му класі торік запровадили курс "Громадянська освіта". З нього діти дізнаються про "піраміду Маслоу", досліджуватимуть теми комунікації і соціалізації, розбиратимуть ситуації на прикладі повідомлень у фейсбук.

А ще в багатьох підручниках тепер є QR-коди та інфографіки. Наприклад, в підручнику географії для 10-го класу наочно показали, якими брендами володіють великі світові компанії.

У 11-му класі дещо зміниться програма української літератури.

Кількість творів, обов'язкових до вивчення, зменшили - а це значить, що про них не питатимуть на ЗНО. Вилучили, наприклад, "Марусю" Григорія Квітки-Основ'яненка, "Гайдамак" Тараса Шевченка і "Землю" Ольги Кобилянської.

У другому класі діти читатимуть твори сучасних письменників Зірки Мензатюк і Сашка Дерманського, а в 11-му підліткам мають розповісти про Сергія Жадана, Юрія Андруховича та Любка Дереша.



За законом, українські діти й раніше повинні були мати щеплення, щоб відвідувати державні школи. Та деякі батьки оскаржували це в судах.

Але навесні 2019 року крапку в цьому питанні поставив Верховний суд, який підтримав обов'язкову вакцинацію та визнав законною заборону невакцинованим дітям відвідувати дитсадки.

"Немає вакцинації - немає дитсадка"


Перед початком нового навчального року очільниця МОЗ Уляна Супрун нагадала, що, йдучи до школи, діти обов'язково повинні мати щеплення від 10 хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та хіб-інфекції.

Державні навчальні заклади при цьому можуть не допускати до занять тих дітей, які не отримали щеплень.

Прощавай, шкільна формо

Шкільна форма не була обов'язковою в Україні вже давно, та деякі навчальні заклади все ж примушували її носити.

Новий президент Володимир Зеленський ще в перший місяць своєї роботи скасував указ про шкільну форму.


"Цим папірчиком прикривалися директори, вимагаючи в школах форми єдиного зразка", - говорила Іванна Коберник, радниця міністра освіти.

У Міносвіти кажуть, що адміністрації навчальних закладів, вчителі, батьки та учні мають самі визначати форму одягу в школі.

Міністр освіти Лілія Гриневич наголосила, що головне в цьому питанні - щоб одяг був зручним.

Без дошок пошани?

"Один із підходів "Нової української школи" полягає в тому, що в школі не повинні когось виділяти, ставити в особливе становище", — розповідає пан Карандій і додає: такі дошки пошани, які були раніше, - неприйнятні.

Правда, остаточне рішення все ж залишається за навчальними закладами. Одне з основних нововведень освітньої реформи - школи тепер мають велику автономію.

"Україна велика і школи різні, однакового підходу для всіх немає", - підсумовують у Міносвіти. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації