Школа буковинської тайстри: триває другий етап (ФОТО)

КРАСА НЕ ЗЕМНА /


«Сьогодні відвідала Школу буковинської тайстри, другий етап якої відбувається в Учбово-методичному центрі культури Буковини. У виставковій залі організатори розмістили ткацькі верстати, за якими працюють вісім учениць. Верстатів сім. Нічого подібного ніколи не довелося бачити. Зрештою вперше на Буковині, та й в Україні, започаткована така унікальна школа ткацтва, яка, сподіваємося, відродить і розвиватиме давню традиційну одягову річ – буковинську тайстру», - читаємо в Книзі відгуків Школи буковинської тайстри.

 

Для роботи другого етапу Школи буковинської тайстри було попередньо облаштовано робочі місця для восьми учениць в УМЦК Буковини на двох локаціях – виставковій залі та Світлиці народних ремесел. Попередньо було підготовлено до складання ткацькі верстати. То був справжній окремий урок! Разом з учителями ШБТ - майстрами народного ткацтва Оленою та Михайлом Прокоп’юками учениці «з нуля» зібрали один ткацький верстат, підготували до роботи решту верстатів – для ткання бесагового і килимового полотна, а також верстатів для ткання боярків (поясів), почали заправляти верстати нитками основи.

 

Перший етап ШБТ відбувся в селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області. Про навчальний процес в Яворові розповідає фотовиставка: учениці школи освоїли процес виготовлення ниток для ткацтва. Сортували, мили, фарбували, вичісували вовну, почали прясти нитки.

 

Учителька ШБТ майстриня народного ткацтва Олена Прокоп’юк має особисті враження від роботи з новачками в ткацькій справі. Наголошує, що всі учениці наполегливі й цілеспрямовані на шляху до своєї омріяної тайстри. Особливі враження – від роботи над спільним твором – «Вовняним етюдом».

 

Він складається з шістнадцяти фрагментів, об»єднаних заголовною горизонтальною смугою , на якій «сяють» вісім буковинських зірочок. Отже, кожна з учениць фактично виткала полотно своєї тайстри. «Вовняний етюд» став промовистим акцентом виставкової зали на час роботи другого етапу ШБТ, а також і мобілізуючим (на кінцевий результат!) образом. А ще «Вовняний етюд» - то яскрава фотозона. І для тих, хто відвідує другий етап ШБТ (а це краєзнавці і науковці, педагоги, журналісти), і для всіх бажаючих, які і зараз, доки триває навчальний процес, навідуються в ШБТ, щоб ознайомитися з процесом створення буковинської тайстри.

 

Одна з таких зустрічей - з вихованцями студії дизайну «Дивосвіт» чернівецького палацу для дітей та юнацтва, які разом зі своїми педагогами брали участь у традиційній виставці «Вишиваний Дивотвір» , присвяченій буковинській тайстрі. Діти та їхні наставники запросили учасниць ШБТ дати майстер-класи з початком нового навчального року. У цьому зацікавленому спілкуванні, творчих зустрічах відчувається справжній імпульс , який дає ШБТ до відродження буковинської тайстри.

 

Найперший урок другого етапу ШБТ - зі снування ниток основи. Учителька ШБТ Олена Прокоп»юк пояснила принципи розрахунку кількості ниток, розподілу ниток по кілочках рами. Зауваживши здивування і допитливість на обличчях учениць, підбадьорливо додала: «Головне - не боятися нового».

 

 

Впродовж навчання, яке ще триває, кожна з учениць розробила ескізи тайстр за автентичними зразками, які вподобала відтворити. Директор УМЦК Буковини Микола Шкрібляк надає консультації щодо символіки, орнаментики, композиції та колористики давніх тайстр зі своєї приватної колекції, які взялися відтворювати учениці ШБТ. Учителька школи Олена Прокоп’юк персонально консультує й допомагає кожній з учениць втілювати творчі завдання, долати труднощі, які виникали у новачків.

 

 

 

На другому етапі ШБТ, який триває до першого вересня, учениці вчаться ткати бесагове і килимове полотно, а також крайки (пояси) для виготовлення тайстр. Кожна з учениць витче по дві тайстри за автентичними зразками, розробила дизайн стилізованих тайстр. В домашньому завданні - виткати по дві стилізовані тайстри і зібрати та формити їх для презентації результатів проекту. Урочиста презентація відбудеться на День міста.

Проект «Школа буковинської тайстри» реалізує ГО «Вишиваний дивотвір» за підтримки Українського культурного Фонду.

Партнер проекту - Учбово-методичний центр культури Буковини. 


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації