Скоротити викиди вуглецю та покращити якість життя. Чому місто Чернівці модернізує вуличне освітлення

ХАЙ БУДЕ СВІТЛО! / 

За даними ООН, сьогодні 55% світового населення проживає у міських районах, частка яких, як очікується, збільшиться до 2050 року більш ніж на 10%. Така активна урбанізація зумовила швидкий розвиток екологічної політики. Зараз міські органи влади відіграють вирішальну роль у пом’якшенні наслідків зміни клімату, тим паче, якщо врахувати, що 80% споживання енергії та викидів СО₂ пов’язані із діяльністю міст.
 
Ще у 2008 році Європейський Союз для заохочення і підтримки місцевих органів влади у сфері сталого енергетичного розвитку прийняв Пакет ініціатив ЄС з питань клімату та енергетики. Далі Європейська комісія започаткувала ініціативу «Угода мерів», пріоритетним завданням якої визначили зменшення до 2020 року викидів СО₂ на 20% за рахунок зростання енергоефективності та запровадження відновлювальних джерел енергії. У результаті міста почали напрацьовувати рішення щодо протидії змін клімату чи їхній адаптації.
 
У 2014 році Чернівці також вирішили скоротити локальні викиди парникових газів й у жовтні того ж року приєдналися до Європейської ініціативи. Для ефективного та якісного впровадження місцевої політики в сфері енергоефективності та охорони навколишнього середовища Чернівецька міська рада затвердила «План дій сталого енергетичного розвитку міста Чернівці на 2015-2020 роки». Цей стратегічний документ було розроблено за підтримки проекту українсько-німецького міжнародного співробітництва GIZ. Згодом план міста розглянула та погодила Європейська комісія. Таким чином, енергозбереження та енергоефективність стали пріоритетними напрямками політики в м. Чернівці.
Вказаний стратегічний документ не є декларативним, він містить перелік проектів, які місто чи, станом на сьогодні, вже реалізувало, чи планує впровадити, щоб стати енергоефективним, скоротити викиди вуглецю та покращити якість життя жителів.
 
Серед заходів, які запланували здійснити, містяться: заходи у секторі муніципальних будівель, обладнання/об’єктів, у секторі житлових будівель, у секторі муніципального громадського освітлення, у секторі транспорту, промисловості та у сфері водопостачання/водовідведення. Проект з модернізації вуличного освітлення належить до третьої групи заходів та передбачає запровадження інноваційних енергозберігаючих технологій у місті, встановлення вуличних ліхтарів з світлодіодними лампами. Модернізація освітлення міста розпочалася у червні минулого року та здійснюється в рамках програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні об’єкти».
 
«У Чернівцях приблизно розміщено 20 тисяч вуличних світильників різної якості і поколінь та 200 розподільчих шаф. Люксметри показали недостатню освітленість, а це – на рівні 30% необхідних норм. У межах проекту планується замінити близько 4 тисяч світильників, 126 км зовнішніх ліній електромереж та 33 шафи керування вуличним освітленням», – зауважила менеджерка проекту Марія Порчук, .
 
Низька ефективність світильників і джерел світла зумовлює значні витрати електроенергії. Тому для міста важливим є комплексний підхід, який демонструє цей проект. Адже ухваленню проектних рішень передувало проведення енергетичного аудиту системи зовнішнього освітлення м. Чернівці. Фахівці здійснили експертну оцінку стану мереж, ламп вуличного освітлення та споживання енергоресурсів. На основі висновків уже розробляється проектно-кошторисна документація для проведення робіт з модернізації.
Заміна ліхтарів охопить вулиці, де освітлення нижче середнього по місту, до яких належать і центральні вулиці. Для нових світильників у межах проекту розробиться система моніторингу, до якої в подальшому можна буде доєднати й інші ліхтарі. Нові шафи керування забезпечать автоматичне вмикання/вимикання ліхтарів та в автоматичному режимі надсилатимуть дані щодо обліку електроенергії та інформацію про можливі несправності.
 
Олексій Каспрук, Чернівецький міський голова, на одному з прес-брифінгів вказав на очікувані результати проекту та зазначив, що «згідно розрахунків експертів, місто щороку зможемо заощаджувати близько 122 тисяч євро або 4 мільйонів гривень».
 
За умовами програми Чернівці отримують фінансову підтримку ЄС у вигляді гранту, який покриває 79% вартості робіт – це понад 1,2 млн. євро. Решту, 21%, тобто, 330 тисяч євро, – це кошти міського бюджету. Загальна вартість проекту складає майже 1,6 млн. євро. Проект реалізовує ЧМГО «Бізнес-центр» у партнерстві з Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради.
 
«Проект спрямований безпосередньо на практичне впровадження заходів стратегічного документу – Плану дій для сталого енергетичного розвитку м. Чернівці до 2020 року, схваленого на рівні ЄС. Завдяки йому Чернівці отримали можливість зробити життя мешканців та гостей міста комфортнішим і безпечнішим. Важливим є супровід реалізації проекту зі сторони Команди підтримки проекту та можливість обміну досвідом з іншими муніципалітетами у сфері впровадження проектів з модернізації системи вуличного освітлення», – прокоментувала Світлана Хімійчук, начальниця відділу економічного розвитку громади при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради.
Попри те, що основна частина проекту буде реалізована протягом 2019-2020 років, у місті вже півроку працюють 16 сонячних панелей, які освітлюють громадські простори у трьох районах міста: на вулиці Руській між буд. №263 та буд. №267, на вулиці Яна Налепки №3 та на Бульварі Героїв Крут між буд. №9 та буд. №10. Освітлення простору за допомогою альтернативних джерел енергії, з одного боку, підвищило рівень комфортності і безпеки жителів міста у вечірній час, а з іншого – допомагає місту економити кошти на освітлення.
 
Амбітна мета про зменшення викидів вуглецю до 21,3%, яку поставило собі місто Чернівці, приєднавшись до Європейської ініціативи «Угода мерів», вимагає конкретних змін технологічного та соціального змісту. Одним із етапів великого плану з реалізації енергоефективних цілей є модернізація вуличного освітлення. Вона покликана знизити витрати електроенергії на потреби зовнішнього освітлення, зменшити викиди СО₂ в атмосферу та загалом поліпшити освітлення вулиць міста. Такий проект за формою є демонстраційним та покликаний переконати громаду працювати в напрямку енергетичної ефективності, економії ресурсів та охорони навколишнього середовища.
 
 
 
 
 
 
Ольга ОБЕРШТ, для БукІнфо

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації