В Білій Криниці на Буковині українські старообрядці вийшли з підпорядкування російської церкви

Старообрядці в Україні проголосували за вихід з підпорядкування Москві та відновлення історичної назви Древлеправославної Церкви України. Центр старообрядництва розташований у Білій Криниці Чернівецької області.

Після початку повномасштабної війни у травні більшість старообрядців проголосували за реєстрацію незалежної церкви, у листопаді — дані про реєстрацію Держетнополітики внесло до Єдиного державного реєстру. Суспільне розповідає, хто такі старообрядці та що для них змінилося після розірвання стосунків з Росією.

Як живе Біла Криниця і що змінилося для старообрядців

Нині у Білій Криниці живе до 200 людей. На одну зі служб прийшло 20 людей. Богослужіння проводять церковнослов'янською мовою.

Парафіянка Наталія відвідує старообрядницьку церкву з дитинства — розповідає, що почала ходити до храму разом з батьками. Тепер церкву відвідують її діти та онуки. Про те, що старообрядницька церква підпорядковувалася Москві, не знала.

"У нас є наша українська старообрядницька церква, про підпорядкування Москві нічого не чула. Зараз війна, важкий час. Молитва дуже допомагає нашим дітям і воїнам, які зараз захищають нашу батьківщину", — розповіла парафіянка.

Наразі Древлеправославна церква України не підпорядковується ані російському, ані румунському митроплитам. Водночас планують затвердити проведення спільного собору з Білокриницькою митрополією, де вирішуватимуть церковні питання, розповів юрист церкви Олексій Севастьянов.

Священник Микола, який править богослужіння в одному з храмів у Білій Криниці розповідає, що старообрядці хочуть зберегти свою віру."Ми незалежні. Це наша церква, наша держава. Ми будемо зі своїм народом", — розповів священник.

Українські старообрядці вийшли з підпорядкування російської церкви: що змінилося в Білій Криниці на Буковині
Під час богослужіння у "зимовому храмі" у Білій Криниці. Фото: Суспільне Чернівці

Хто такі старообрядці

Старообрядці або старовіри — це релігійна група, яка з’явилася після розколу в російській православній церкві після релігійних реформ в Російській імперії у 1656 році. Через переслідування старообрядці стали покидати територію Російської імперії, частина оселилася на Буковині, розповів Суспільному професор кафедри всесвітньої історії Чернівецького національного університету Михайло Чучко.

"У 1783 році Йосиф II він видав патент спеціально для старообрядців, яких запросив оселитися на території Буковини. Їх поселили на землях, які були володіннями буковинського православного релігійного фонду. Там вони заснували село Біла Криниця", — розповів Чучко.

Після Другої світової старовіри України стали частиною складовою Російської Православної старообрядницької Церкви. У листопаді цього року Древлеправославна Церква України відновила свою історичну назву та юридично зареєструвала самостійний релігійний центр, розповів юрист церкви. Таким чином, старообрядці вийшли з підпорядкування Москви.

За словами юриста, старообрядці намагалися кілька разів отримати автокефалію від російської церкви після проголошення незалежності України в 1991 році. У 2022 році, з початком повномасштабної війни, українські старообрядці вирішили вийти з підпорядкування Москві, оскільки у перші дні війни загинули три церковнослужителі, один був захисником Маріуполя.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації