"Немає й не було такого": в ПЦУ зробили заяву про свято Івана Купала
7 липня 2023 українці щорічно відзначають важливе свято, яке в народі називають Івана Купала. Але в ПЦУ з цим не згодні, адже Купало - дохристиянський бог, і в цей день у храмах згадують зовсім не його, а іншого Івана - Іоана Предтечу, того самого, що став Хрестителем Ісуса.
Що думають в Православній церкві України про це свято, дізнайтеся з матеріалу Styler, пише РБК-Україна.
Що насправді святкують 7 липня?
У Facebook ПЦУ розповіли, що справжні віряни, які прийдуть на службу напередодні свята, тобто на вечірню 6 липня, дізнаються, що церква 7 липня за юліанським календарем вшановує Народження, або Різдво, чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.
А от такого святого, як Іван Купала ніколи не було.
"Немає і не було у християн такого святого - "Івана Купала". Купало - це назва язичницького божества, якого різні дослідники характеризують так: "божество продовження роду", "покровитель водойм", "поганський бог земних плодів" тощо. Святкували і приносили жертву цьому божеству в день літнього сонцестояння, яке припадало на 24 червня за старим (7 липня - за новим) стилем", - говориться в повідомленні прес-служби ПЦУ.
Звідки пішли всі обряди на свято і чи мають вони відношення до церкви
Як пояснили в ПЦУ, у цей час, коли день був найдовшим, а ніч - найкоротшою в році, в момент розквіту природи, коли все навколо розвивається, зеленіє, квітне - тоді язичники влаштовували магічні обряди, аби вшанувати сонце як джерело тепла, світла і життя, і задобрити божеств, які б "допомогли" зберегти майбутні врожаї.
Саме звідси пішли всі відповідні обрядові дійства, які пов'язані з віруваннями, що в цей день "сонце купається у воді", тому й вода, як і вогонь, нібито має особливу, "чудодійну" силу.
В церкві пояснюють, що всі "купальські" ритуали, повʼязані з водою, вогнем, рослинами - є суто язичницькими і жодного стосунку до шанування пророка Іоана не мають.
А от Іваном Купала прозвали, коли на зміну язичництва прийшло християнство і сильно вплинуло на прадавні народні вірування.
Чи можуть віряни брати участь в купальських гуляннях.
"Щодо участі вірян у "народних купальських гуляннях", то враховуючи, що церква до них не має стосунку, вважаючи їх відлунням язичницьких обрядів, беручи до уваги також, що нині є час посту - від таких "гулянь" слід утримуватися.
Натомість молитва і добрі справи на вшанування справжнього святого Івана - Господнього Предтечі, будуть богоугодними та для вірних духовно корисними", - заявили в православній церкві.
Зазначимо, що в ПЦУ вже ухвалили рішення переходу на новоюліанський літургійний календар, тож імовірно вже з 2024-го дата свята зміниться.
-
Суспільне показало священника-старообрядця з Чернівців, який порвав з Московською метрополією ще у 2018 році, коли благословив військового на захист України
-
На Буковині поліція оштрафувала московських попів на 425 гривень, за організацію "хресної ходи" до Свято-Успенського чоловічого монастиря
-
Мешканці села Вовчинець на Буковині виявили ікони російських царів та воєноначальників у колишній московській церкві, яка перейшла до ПЦУ
-
ПЦУ створила комісію, яка дослідить появу портретів бізнесменів на стінах собору Луцька. Після скандалу їх образи замалювали
-
У Чернівцях московським попам нарахували штраф за незаконне користування храмом
-
"УПЦ втратила довіру людей" - священик із Заставни Василь Левченко, розповів, чому перейшов з Московського патріархату до ПЦУ