«Хотин не дасть собі наступити на горло» – жителі міста вважають, що голова Чернівецької ОДА Осачук їх просто боїться (ВІДЕО)

ЛЮДЕЙ НЕ ОБДУРИШ /

Хотинчани емоційно відреагували на ігнорування запланованого в їхньому місті минулого тижня виїзного прийому громадян головою Чернівецької ОДА – записали відеозвернення з докором, який у своїх акціях протесту транслювали впродовж кількох тижнів, – нинішня влада не бажає чути громаду Хотина, уникає прямого спілкування, на відміну від попередніх керівників області та народних депутатів минулих скликань.

Ми поспілкувалися з одним із лідерів протесту в Хотині, ппідприємцем Олександром Брусом, аби дізнатися про настрій людей з перших вуст.

- Це мав бути запланований прийом у Хотині, я так розумію? І не з’явився голова Чернівецької ОДА?

- На сайті обласної та місцевої адміністрації з’явилась інформація, що до нас приїжджає голова ОДА Осачук, який буде здійснювати прийом громадян. Окрім того, з ним мали бути бути представники СБУ, прокуратури та Нацполіції. Ну, то ми готувалися, бо ви ж розумієте, що голова ОДА ще жодного разу в Хотині не був, я підкреслюю – жодного разу. Кажуть, буцімто він їхав. Ні. Не їхав. Те, що він манівцями заїждав у фортецю, показував її нібито якимось інвесторам чи у вузькому колі відвідав у справах інтернат, де побув дві хвилини і одразу поїхав – то не зараховується. Він з людьми не зустрічався. З громадою Хотинщини він ще не зустрічався жодного разу, наголошую, це правда.

- Що саме ви хотіли донести до пана Осачука на цьому прийомі, якби він відбувся?

- Спитав би його з «яким лицем» він до нас приїхав, як йому живеться, як в очі дивиться хотинчанам. Адже ми впевнені в тому, що нас обділили. Це несправедливо. Цьому є багато причин. Ви розумієте, Хотин був адміністративним центром завжди: у всі віки, при всіх режимах, при усілякій владі, та навіть при загарбниках. То Чернівці для нас найгіршим загарбинком виявилися. Адже саме чернівецькі депутати, від чернівецької області просили президента перенести районний центр до Кельменців.

- Ви маєте на увазі депутати Верховної Ради, можиритарники від Чернівецької області?

- Саме так. Міжфракційна група «Буковина», чи як її там… Ось ці всі депутати написали листа президенту. Хоча до останнього часу на всіх офіційних ресурсах: Кабміну тощо, значилось, що Хотин – районнний центр. До нас доходило на рівні чуток, що під нас, під Хотин «риють». Що хочуть зробити Кельменці районним центром. Ми писали, ми запитували. У відповідь нам – віднєкувались. І тут губернатор у Сокирянах, на якійсь там зустрічі, повідомляє, що центром району будуть Кельменці. Ось тоді-то ми і підняли шум, поїхали в Верховну раду, в комітет, зустрілись з Безгіним.

- Ваш нинішній депутат Валерій Божик приїжджав на акції, які організовували хотинчани?

Ні, він не приїжджав. Ми з ним зустрілись не в Хотині, у Києві, у Верховній Раді. Нас було кілька чоловік. Почав нам роказувати, що було право вибору, і він вирішив, що йому краще вчинити так, як вчинив. І він нам так по-панібратськи зізнався: «Пацани, зрозумійте мене правильно. Мені треба було вибирати – або Кельменці, або Сокиряни, або Хотин. Якби я вибрав Хотин, на мене би образились Кельменці і Сокиряни. А так ви ображаєтесь».

– А він не уточнив хто йому це право вибору надав?

– Ми ж розуміємо, що у нього права вибору не було, він так тільки говорить. Бо треба розуміти друге, – він йшов у ВРУ із зрозумілим завданням: перетягнути центр тяжіння на Кельменці, тут є очевидним, що вся стратегія останнього року була направлена на це. У нас забрали три найбагатших села: Колінківці, Грозинці перетягнули в Топорівську громаду, забрали від Хотинського району в Новоселицький. Розуміють усі, що так не мало би бути, що то не гаразд. Бо Топорівці з краю, а по центру – Колінківці. Вони найпотужніші. Все було зроблено всупереч усіляким правилам та методикам. Нас ламали через коліно. Хоча і голодування оголошували і голова Колінківецької сільради – бідака, і у всі двері стукав, і до Києва їздив, і з Зеленським зустрічався. І результату – нуль.

- Ну, а тепер, якщо брати Кельменці як центр району об’єднаного, то як це відобразиться на Хотині?

- Я впевнений, що хотинчани не сприймуть цього ніколи, спротив буде постійний. Ну, як з цим миритись? От Чернівці змирилися б, якби обласний центр перенесли в Мамалигу, а вам би пояснювали триста разів, що так краще, що так добре для всіх? Ви б казали: «Ми ж – місто, у нас є своя історія». Розумієте, те, що проти всяких правил, проти логіки зроблено – ну, не може воно працювати.

- З однієї сторони так, а з іншої не можна ж весь час зараз пікетувати…

- Повірте, ми не перестанемо боротися і через 10 років. Ми зараз блокуємо святкування чотирьохсотліття Хотинської битви, – ніхто до нас не приїде з Чернівців. Ми скажемо: «Святкуйте чотирьохсотліття Кельменецької битви». Давайте, їдьте у Кельминецьку фортецю, а ми нікого не пускаємо. Чернівці, я підкреслюю – це дуже важлива теза, я не хочу, щоб ви її вирізали: ЧЕРНІВЦІ ВИШТОВХУЮТЬ ХОТИН З ПОЛЯ СВОГО ВПЛИВУ НАВМИСНО. Дивіться, поряд з нами швидко розвивається Кам’янець-Подільський. Будете бачити, що Хотин просто увіллється туди. Не в Чернівці, а саме туди, тому що люди працюють з нами розумно, вони поглинають наші трудові ресурси, фінансові ресурси, ми вже повністю перелаштовані під Камянець-Подільський, Чернівці самі винні. Ми би не хотіли цього, але так складаються обставини, нас виштовхують. Це не мої слова – це громада вся Хотинська так вважає.

- Є кілька ключових дійових осіб, і це не таємниця, в публічному просторі вони звучать, коли мова йде про конфлікт навколо центру укрупненого району. Перше прізвище Осачук – голова ОДА. Друге прізвище – це Козак – відомий всім голова Сокирянської райради, третє прізвище – Божик – депутат ВРУ, ообраний від вашого округу. Ну, і четверте прізвище – Бурбак, колишній депутат-мажоритарник від вашого округу. Як би ви ці прізвища охарактеризували і їхнє відношення до вашої ситуації? Хто впливав, хто продовжує впливати на ці процеси з центром об’єднаного району, який мав бути в Хотині, а тепер виявився у Кельменцях, хто тут, на ваш погляд смикає за ниточки?

- З цієї лійнійки ми зразу викреслюємо Бурбака, тому що він не з цієї компанії. Він їх конкурент, я б сказав навіть – ворог. Якщо в нього буде змога нас підтримати, то думаю, він скористається цим моментом.

- На його адресу звучали такі закиди, що це нібито він має відношення до організації протестів у Хотині…

- По- перше, якщо це натяк на якесь фінансування, то одразу хочу вас запевнити, жодних фінансових вливань в наші протести не було. Я безпосередньо маю вплив на оргкомітет в Хотині, я в курсі всіх цих справ, якби хоч хтось взяв копійку або допомогу від когось – я б все це знав, повірте, я кажу щиру правду. Ми – за ідею. Це чиста правда, а люди обурені такими закидами, що, мовляв, нам хтось щось проплачував. По – друге, жодного разу Бурбак не приїзджав до нас під час протестів. Знаю, що він говорив з депутатами ВРУ, що подав їм ідею – зібрати підписи та подати судовий позов проти рішення, що стосується Хотина, а точніше оскаржити створення району з центром у Кельменцях. Це є факт.

Ну, а трійка інших, то так. Всі ці процеси очолює, звичайно Василь Козак – він це навіть не приховує, я думаю всі ці люди є ним куплені чи завербовані, я не знаю, як це правильно назвати, бо не володію достеменно такою інформацією. Ще один момент, який був зроблений для руйнування Хотина і переведення центру у Кельменці, це те – що опорну лікарню, а в Хотині мав бути госпітальний округ, так ось, – опорну лікарню переводять в Сокиряни. Добре, хай буде там гарна лікарня, хай вона фінансується добре, але ця лікарня може бути тільки для Сокирян. Ну, ви ж знаєте географічне розташування. У лікарні можна лікуватись, якщо є охочі проїхати 60 км, якщо брати їхні методики, то вони можуть охопити частину, до того ж меншу частину Кельменецького району, Сокирянський район і місто Новодністровськ.

До всього решта вони просто не дотягуються за всіма нормативами. Якщо вже так справедливо розібратись, нехай би в Сокирянах була теж опорна лікарня, але залишити Хотин без опорної лікарні – це нонсенс, тому що це густонаселений район, в нашій лікарні окрім людей з Чернівецької області лікуються пацієнти і з Тернопільської та з Хмельницької областей. Дуже заселений район з тієї сторони, Кам’янець- Подільський – вони також їздять до нас. Лікарня мала б ще більше можливостей, якби держава так само нас фінансувала як зараз фінансує опорні лікарні.

Власне я вважаю, що це злочин, за який всіх причетних, які так бездарно розпоряджаються людськими долями, долями міст і районів – мали б судити. Люди у нас залишились без фінансування, наші лікарі зустріли епідемію не маючи ні масок, ні антисептиків, нічого, я був одним із співорганізаторів допомоги лікарні, ми тут збирали гроші і завозили антисептики, рукавички.

Ми залишились без жодної допомоги держави, не дивлячись на те, що ми заходимось на трасі найбільш населеного регіону. І зрозуміло, що і травматизму, і інфікування, і аварій – всього цього у нас більший відсоток ніж у Сокирянах і Кельменцях.

А люди, які все це розробляли, вони ж про це знають, але пішли проти логіки, щоб догодити цим людям, які мають гроші, які мають вплив.

- А який зиск буде Козаку з того, що він зробив центр у Кельменцях, якщо Хотин, як ви кажете, переходить помалу на співпрацю з Кам’янцем – Подільським? Землі в хотинському районі ?

- У Хотині більш потужна громада, є такі люди, які б не дали робити тут те, шо він творить там. Він зміг легко нагнути ті села. А у нас села потужніші, у нас аграрії такі, нехай в нього буде 3 га того саду, але він потужний, він господар і не дасть собі наступити на горло. А там Козаку просто, легко, дешево вдалось купити ті землі, він там барон, а тут ми йому не дали б цього зробити. Це перше. Кельменчани з часом зрозуміють, що не вони будуть керувати в цьому укрупненому районі, а люди, які захопили всі митниці в цьому регіоні, на кордоні з Молдовою, – це вже дуже ласий шматок, вже можна дуже легко скупити залишок тих земель. Мені звичайні люди з Кельменецького району віч-на-віч кажуть, що їх ставлять перед фактом. Прийшли, назвали ціну, вона відповідає: «Я не продаю», – а їй кажуть: «Подумай добре, бо потім сама будеш просити, а ми заберемо так». Такі методи роботи, а в Хотині трошки по-іншому все.

Розмову вів Роман МАРЕНІН


Коментарі:
Більше новин по темі: