Буковинські румуни у президентській виборчій кампанії: є запитання…

Вибори Президента України – 2010 у Чернівецькій області мали свої певні особливості, в основі яких знаходяться особливості самого регіону. Мається на увазі поліетнічність краю, що пов’язана з його географічним розташуванням: область була історично і залишається прикордонним регіоном, що впливає на соціально-економічні та геополітичні орієнтації населення. А отже, ця поліетнічність не могла не вплинути на перебіг виборчого процесу 2010 року в краї. Буковинський центр виборчих технологій проаналізувавши зазначений аспект дійшов до певних цікавих висновків. Отже…..

Важливе значення у цьому контексті було прагнення кандидатів на пост Президента України заручитися громадською підтримкою, а саме підтримкою національно-культурних товариств найбільших етнічних громад області. Так, В.Януковича активно підтримала Румунська спільнота України, яку очолює депутат ВРУ, член ПР І.Попеску (на фото). У кінці минулого року відповідальний секретар спільноти А.Божеску разом з представниками угорської меншини підписала з кандидатом у Президенти В.Януковичем Угоду про співпрацю.

Разом з тим, перед другим туром Ю.Тимошенко підтримав Конгрес румунів України, який відбувся у Чернівцях. У роботі Конгресу румунів України взяли участь понад 300 делегатів з Чернівецької та Закарпатської областей. У роботі Конгресу також взяли участь представники Товариства румунської культури ім.М.Емінеску, молодіжної громадської організації «Жунімя», а також товариства жертв сталінських репресій - «Голгофа».

На території Чернівецької області в трьох прикордонних районах – Герцаївському, Глибоцькому та Новоселицькому – в населених пунктах компактно проживають румуни та молдавани (останні переважно в населених пунктах Новоселицкого району). Територіально ці райони належать до 206 в/о з чисельністю виборців – 145300 осіб, компактно проживає приблизно 19,5% румуномовного населення. Компактно проживає румуномовна громада і в Сторожинецькому районі, який відноситься до в/о №205.

Підсумки голосування виборців у першому турі президентських виборів у зазначеному в/о свідчать про активну електоральну підтримку кандидата в Президенти України від політичної сили Партії Регіонів – В.Януковича, якого підтримали понад 30 % виборців (30,24%). У той же час друге місце за рейтингом підтримки виборців посіла лідерка БЮТ Ю.Тимошенко (27%). Однак за результатами другого туру президентських виборів у всіх чотирьох виборчих округах області перемогу здобула Ю.Тимошенко. Водночас найменшу підтримку вона здобула саме у в/о №206 (Новоселицький, Глибоцький та Герцаївський райони), де її підтримали 52,46% виборців.

У розрізі районів, де проживають етнічні меншини, це виглядає таким чином:

 

 

І тур виборів

ІІ тур виборів

Не підтримали  жодного кандидата

 

Ю.Тимошенко

(%)

В.Янукович

(%)

Ю.Тимошенко

(%)

В.Янукович

(%)

ІІ тур

В/о №206

27,00

30,24

52,46

41,95

 

Герцаївський

18,56

47,86

31,76

63,43

2,26

Глибоцький

35,20

20,62

65,06

28,76

3,90

Новоселицький

23,41

31,82

49,68

44,75

2,98

Сторожинецький

(в/о №205)

 

34,39

 

21,01

 

67,81

 

27,19

 

3,27

 

Загалом, за підсумками ІІ туру президентських виборів В.Янукович переміг лише в Герцаївському районі, отримавши 63,43% голосів виборців (тут проживає 91,5% румуномовного населення). У Новоселицькому районі (6,8% румуномовного населення, компактно проживають молдавани) з незначним відривом перемогла Ю.Тимошенко (розрив у 4,93%). У Глибоцькому (45,3% румуномовного населення) та Сторожинецькому (36,8%) – вагома перемога лідера БЮТ (65,06% та 67,81% відповідно).

У населених пунктах компактного проживання румунів перемогу у ІІ турі президентських виборів здобув В.Янукович, найвищий рейтинг підтримки якого становить на в/д у с.Банчени (проголосувало за його кандидатуру 86,35% виборців), Хряцька (80,34%) Герцаївського району, Горбова (74,87%), Петрашівка (74,24%) Герцаївського району та Магала (75,64%) Новоселицького.

Водночас у Глибоцькому районі В.Янукович переміг лише в чотирьох румуномовних селах, таких як Волока, Нижні Синівці, Грушівка та Станівці. При цьому, в 11 румунських селах перемогу здобула Ю.Тимошенко, зокрема, в деяких селах ця підтримка перевищувала 60%: у с.Просіка - 72%, Димка - 67%, Опришени – 64%, Корчівці- 63% тощо. У всіх населених пунктах району, де проживає румунська меншина, яка не становить там більшості, з великим відривом перемогла Ю.Тимошенко. Так, в смт. Глибока вона набрала – 70%, у селах Камяна та Валя Кузьмина - понад 75% та 67% відповідно.

Варто відзначити, що найбільшу свою діяльність Румунська спільнота України проводить саме в Глибоцькому районі. Так, офіс РСУ діє в смт.Глибока, одна з активісток Спільноти А.Божеску свого часу працювала в Глибоцькій райдержадміністрації на посаді заступника з гуманітарних питань. А в с.Карапчів, де Ю.Тимошенко набрала понад 57%, створено філіал РСУ.

У Сторожинецькому районі 6 сіл, де компактно проживають румуни, підтримали В.Януковича, а три села - Ю.Тимошенко. При цьому підтримка В.Януковича коливалась від 55% у смт.Красноїльськ до 36% у с.Зруб-Комарівці. У рідному селі народного депутата ВРУ І.Попеску в ІІ турі виборів В.Януковича підтримало майже 50% виборців.

Враховуючи, що за даними перепису в області проживає понад 80 тис. осіб румунської національності, які мають право голосу, а підтримка В.Януковича у ІІ турі президентських виборів становила від 25 до 27 тис. виборців-румунів (точну цифру не можна назвати через змішаності деяких громад), то говорити про вирішальну роль чи навіть важливу роль румунів у перемозі В.Януковича не доводиться. Слід врахувати, що понад 22 тис. виборців - румунів підтримало у ІІ турі Ю.Тимошенко.

У більшості населених пунктах районів, де компактно проживають молдавани, перемогу отримав В.Янукович, зокрема найбільше його підтримали у с.Балківці (69%), Динівці (68%), Стальнівці (65%), Строїнці (64%). На деяких виборчих дільницях сіл Маршинці, Несвоя, Форосна, Тарасівці Новоселицького району переважала електоральна підтримка Ю.Тимошенко, яка коливалась у межах від 55,25% до 47,00% виборців. Значну кількість голосів у ІІ турі президентських виборів лідерка БЮТ отримала і у змішаних населених пунктах, де компактно проживають українці та молдавани: в/д у сс.Коровія (80,66% виборців) та Молодія (65,09% та 51,64%).

Якщо узагальнити дані, то у ІІ турі В.Януковича підтримало майже 11-12 тис. виборців молдаван, а Ю.Тимошенко - 10-11 тис. Загальна кількість виборців молдаван коливається у межах 53 тис. осіб.

У зазначеному контексті цікавим видається поглянути, на те як голосували представники російської етноконфесійної групи - старообрядців, які компактно проживають у с.Біла Криниця Глибоцького району та с.Грубна Сокирянського району. Так, за результатами ІІ туру президентських виборів у зазначених населених пунктах перемогу із значним відривом здобув В.Янукович, кандидатуру якого підтримали 60,76% (48 виборців) та 89,41% (903 виборця) відповідно. При цьому, слід відмітити, що у зазначених населених пунктах явка виборців становила понад 70%.



Аналітична група
Буковинського центру виборчих технологій


БукІнфо (с)
Фото С.З. архів сайту


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації