Другий тур. Буковина за два дні до виборів: останні підсумки, готовність, прогнози

З початком президентських перегонів 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. В день голосування буде залучено ще 1000 спостерігачів, які працюватимуть безпосередньо на дільницях. Окрім цього, ОПОРА планує стежити за оголошенням результатів виборів, оскарженням процедурних порушень з боку кандидатів з метою захисту волевиявлення виборців.


Робота окружних виборчих комісій

 

За підсумками спостереження робота окружних виборчих комісій під час виборчої кампанії 2010 року проходить в рамках закону. ОВК повністю забезпечені необхідним обладнанням та приміщеннями. Загалом виборчі комісії працювали в межах своїх повноважень та були відкритими для журналістів і громадськості.
Жодних передумов для не виконання своїх обов’язків з боку членів ОВК не було помічено. ОВК працюють в межах своїх повноважень. Голови Окружних виборчих комісій вже мають великий досвід роботи на виборах. ОВК сформувало дільничні виборчі комісії на всі 100%. Процес передавання документації, списків виборців та бюлетенів на дільниці відбувається у відповідні терміни.
ОВК повністю сформовані. Щодо складу ОВК, то наразі це 14 осіб у кожній окружній комісії (по 7 від кожного кандидата); у нас в області чотири округи - тож це 56 осіб. Із них членами ОВК під час першого туру було 36 осіб (11, 11, 9 та 5 членів ОВК відповідно у 204, 205, 206, 207 округах); з яких, у свою чергу, членами ОВК у першому турі від інших кандидатів було 23 особи.

Агітація у міжтуровий період та діяльність штабів


Діяльність штабів обох кандидатів на пост Президента України значно змінила свій ракурс після першого туру, і основні зусилля спрямовані на кадрове забезпечення для роботи у другому: це по 8 членів ДВК для кожної дільниці, а також по 7 членів ОВК для кожної окружної комісії; крім того – по 2 спостерігачі на кожну виборчу дільницю.
А це – 547 виборчих дільниць в області і 4 окружні виборчі комісії, тобто для кожного кандидата в області потрібно підготувати у стислі терміни (провести тренінги, семінари, навчання) 5478(членів ДВК)+5472(спостерігачів)+47(членів ОВК)= 5498 осіб. У тому числі 273 голови ДВК, 273 секретарі ДВК; 2 голови ОВК та 2 секретарі ОВК.
Тому якщо у першому турі проводилися різні масові заходи, цілеспрямована робота з окремими соціальними групами, багато "візуалістики" (намети, прапори тощо) – то перед другим туром ситуація значно спокійніша, штаби зорієнтовані здебільшого на організаційно-координаційну роботу.
Практично майже усі 100% агітаційної роботи – це кампанія "від дверей до дверей", тобто люди, закріплені за кожною виборчою дільницею, агітують в її межах. Крім того – звісно ж, основні баталії зараз відбуваються на центральному рівні: новини, телешоу, реклама, дебати тощо. Крім того, у місцевих ЗМІ та на біл-бордах, адже цей формат не потребує затрат власного часу, а вимагає лише певних фінансових ресурсів.
Що ж стосується повідомлень, які штаби намагаються донести до виборців, то вони є наступними.
Тимошенко: тут практично усе побудовано на протиставленні світлого образу Юлії Володимирівни і "темного" образу Януковича; світлий образ Тимошенко також підкріплюється "зверненнями" різних відомих осіб, запевненнями у "шляху до Європи".
Янукович: поряд з обіграванням релігійної символіки та образу "дієвої" людини, яка "не говорить, а робить справу" також спостерігається гра на приниженні опонента – "тимошенниця", яка "лиш бреше і обдурює". Зі свого ж боку Янукович робить наголос на "справедливих цінах на газ", на підвищенні соціальних стандартів.
Є і приклади відверто "чорного" піару – листівки "стоп ЗЕК" із легковпізнаваним профілем Януковича, які було виявлено у райцентрах області (штаб Януковича в Хотині з приводу цього підготував скаргу до 207 ОВК та правоохоронних органів; штаби Тимошенко причетність до цих листівок відкидають). Деякі ЗМІ стали агітаційними листками, де перманентно розміщується і чорний піар, і приниження гідності опонента – як, наприклад, "Кур'єрул де Черниуць".
Загалом, порівняно із першим туром, агітаційна активність в області, безперечно, знизилася до мінімуму – усі зосередилися на підготовці до другого, вирішального, туру.
Усі чекають на день виборів і на результати.

Робота органів ведення реєстру та списки виборців на 2 тур виборів

Незважаючи на відсутність належного фінансування, органи ведення реєстру виконують в повному обсязі поставлені на них завдання. Причиною неточностей, які виникають при складанні списків є недопрацювання законодавця, а також відсутність належної комунікації та узгодженої роботи між структурами, які зобов’язані надавати інформацію до органів ведення реєстру. Також є зауваження щодо роботи ДВК, а саме внесення виборців до списків в день голосування, які були включені членами комісій без оформлення та отримання для цього належних документів. Що призвело до того, що органи ведення реєстру не мають належних підстав включити до списків тих виборців, які не знайшли себе під час першого туру.
Загалом 95% ДВК надали в органи ведення реєстру списки осіб, які були включені в день голосування. У області було включено в списки за рішеннями судів 62 особи. Також варто зазначити низьку активність виборців у перевірці себе в списках, загалом в області з початку виборчої кампанії всього 1,4% виборців звернулись до органів ведення реєстру.

Підкуп, залякування виборців

Фактів, які б підтверджували прямий підкуп виборців, спостерігачами від ГМ ОПОРА не виявлено. Зустрічаються факти непрямого «заохочення» виборців підтримати того чи іншого кандидата за допомогою матеріальної допомоги, соціальних (продуктових) пакетів, соціальних заходів.

Паралельний підрахунок голосів від ГМ ОПОРА

ГМ ОПОРА у другому турі також проводитиме швидкий паралельний підрахунок голосів, який дав високу точність у першому турі (http://oporacv.org/gm_opora-pomylylasya-lyshe-na-115/); більше того, технічне забезпечення процесу узагальнення даних значно удосконалено як на програмному, так і на фізичному рівні – що означає, що результати швидкого паралельного підрахунку голосів у другому турі стануть і швидшими, і точнішими.

Переваги паралельного підрахунку голосів ГМ ОПОРОЮ очевидна, адже у будь-якого екзит-полу похибка набагато більша: по-перше, похибка вибірки; вибірка у національного екзит-полу була, за їх твердженнями, більше 13 тис. виборців. Вибірка у екзит-полу від телеканалу ICTV та компанії GFK – більше 22 тис. виборців.
У нас вибірка –1000 виборчих дільниць, тобто як мінімум – 300-400 тис. виборців. Виборців, які не можуть надати недостовірні відомості як при екзіт-полі, адже інформація про результати голосування береться безпосередньо із копій протоколів ДВК.


Таким чином, об 10:00 8 січня, вже на другий день після другого туру, на прес-конференції, яка проходитиме у всіх регіонах України та місті Києві одночасно, ми будемо абсолютно готові представити:
• результати голосування в Україні та у Чернівецькій області;
• повний звіт про порушення, проблеми, труднощі, які виникатимуть у день голосування;
• підсумки та оцінку усієї виборчої кампанії: діяльності штабів, органів місцевого самоврядування, ДВК, ОВК, правоохоронних органів, громадських організацій, ЗМІ.

Отже, наступного дня після другого туру виборів, 8 лютого 2010 року о 10.00 Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА проведе прес-конференцію на тему «Підсумки другого туру. Результати паралельного підрахунку». Захід відбудеться у конференц-залі Українського Народного Дому за адресою м. Чернівці, вулиця Ломоносова 2, перший поверх.


Інформація:

Громадянська мережа ОПОРА - незалежна, неурядова, позапартійна всеукраїнська організація, спрямована на активізацію громадян. З моменту заснування в 2005 році ОПОРА служить інтересам суспільства шляхом успішного впровадження громадських ініціатив у таких сферах, як житлово-комунальне господарство, освіта, вибори, громадський контроль.
Спостереження в Чернівецький області ведуть четверо довготермінових спостерігачів, закріплених за 4-ма виборчими округами (204, 205, 206, 207), та короткотермінові спостерігачі, які будуть працювати у день виборів.

Моніторинг передвиборчого процесу проводиться за чотирма напрямками, а саме:

• діяльність органів місцевого самоврядування (зокрема, матеріально-технічне забезпечення окружних та дільничних виборчих комісій);
• аналіз роботи системи виборчих комісій; ведення агітації в регіоні;
• робота Органів ведення Державного реєстру виборців;
• фіксування порушень виборчого законодавства




Контактна особа у Чернівецький області: Назар ТИМОЩУК
063 628 67 71, 050 910 49 08


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації