Генерал Башкіров: «Україна має повернутися в ядерний клуб»

Радник лідера Політичної партії «Фронт Змін» Арсенія Яценюка, генерал-майор авіації Михайло Башкіров вважає відмову від ядерного статусу України здачею стратегічних інтересів держави. Про це він сказав в ефірі програми «Шустер Live» на телеканалі «Україна». Михайло Башкіров, перший командувач стратегічною авіацією незалежної України, підкреслив, що як військовий вважає відмову від ядерного статусу «бездарним розпорядженням». «Ми втратили дуже високий військовий статус. Я б назвав це зрадою».

Він нагадав, що 1992 року на всеармійській нараді, яку проводив перший президент України Леонід Кравчук, було оголошено, що всі військові формування, які перебувають на території України, є українськими. «Але в той момент ще ніхто не вирішував питання, що робити з флотом і ядерною зброєю», - розповів генерал.

Михайло Башкіров у той час командував стратегічною дивізією, на озброєнні якої були знамениті стратегічні бомбардувальники - «гордість нації». Він звернувся до Леоніда Кравчука з проханням прийняти рішення щодо долі цих озброєнь. «Я йому тоді сказав: «Шановний пане президенте, коли ви ділили одну ядерну кнопку, увесь світ стояв на вухах. У мене ядерних кнопок більше, ніж у всіх президентів разом узятих. Зверніть увагу, що мені робити? Ви говорите про сухопутні війська, ви говорите про танкові. У мене - два комплекти ядерного озброєння і завдання: «нанесення удару по континентальній частині США». У мене чотири місяці немає зарплати, немає світла, газу». Однак, підкреслив Михайло Башкіров, відповіді від українського керівництва він не дочекався. У той час він отримав команду з Москви «про переліт стратегічних бомбардувальників на базу в Енгельс».

«Я не виконав (цю команду) на свій страх і ризик. Приїхала ціла команда з Москви, зокрема ЗМІ - 1-й, 2-й, 3-й канали. Мене розкатували на повну. Жодного представника Міністерства оборони України на цьому збіговиську не було», - розповів генерал.

Однак, зазначив Михайло Башкіров, він не дозволив вивезти до Росії ракетоносці: «Ми викотили на злітну смугу бронетранспортери. Вони не відлетіли».

Пізніше, за словами генерала, Україна отримала за це озброєння 285 мільйонів доларів, однак долю цих коштів простежити складно: «Де тепер ці стратегічні літаки? 285 мільйонів начебто Україні віддали. Однак загальна сума, в яку оцінювали стратегічні ракетоносці, - понад 2 мільярди. Ми отримали 285 мільйонів. Мені подякували за те, що я це зберіг. Але де ці гроші - ніхто й досі не може відповісти».

Він зазначив, що після розпаду СРСР в України залишилося близько 20% ядерного потенціалу Радянського Союзу. Генерал упевнений, що Україна змогла б зберігати і самостійно утримувати це озброєння - воно було в хорошому стані: «Коли приїхали росіяни (щоб забрати бомбардувальники), вони сіли в них, запустили двигуни й полетіли». За словами радника Арсенія Яценюка, зберігання боєзапасів і ядерної зброї - ракет ХА-55 - не викликало жодних технічних труднощів.

Михайло Башкіров упевнений, що в своєму нинішньому економічному і політичному стані Україні буде вкрай складно відновити свій ядерний потенціал. «Як військовий вважаю, що ми повинні цього прагнути. Я не кажу - сьогодні, завтра. Але в перспективі ми повинні повернутися в ядерний клуб», - підкреслив генерал.
 
 
БукІнфо (с)

DIM RIA
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації