Законопроєкт про мобілізацію: Хто матиме право на відстрочку, питання відпусток та вручення повісток

У Раді опрацьовують законопроєкт щодо мобілізації, рекрутингу, проходження військової служби та інші пов’язані норми.

Про це у Telegram повідомила заступниця голови Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, "слуга народу" Мар’яна Безугла, інформує Цензор.НЕТ.

"Яка відстрочка таке і право на звільнення:

⁃ Всі особи з інвалідністю.
⁃ Ті, хто мають троє і більше дітей.
⁃ Якщо двоє військовослужбовців мають дитину, то 1 має відстрочку і право на звільнення (чоловік або жінка). Тобто, якщо жінка вирішує піти на військову службу, то чоловік таким чином може отримати відстрочку.
⁃ Якщо у сім’ї особа неповнолітня з інвалідністю.
⁃ Якщо повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю / дружина або чоловік / батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (при цьому особа з інвалідністю сама обирає кому відстрочка)
⁃ Опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною.
⁃ Вагітні жінки та жінки в декреті.
⁃ Тільки діючі нардепи (всіх колишніх прибрали)", - йдеться в повідомленні.

Відстрочку, але не підставу для звільнення від військової служби отримають:

- Здобувачі послідовної вищої освіти, яким менше ніж 30 років.
⁃ Всі науковці з вченими званням.
⁃ Всі викладачі, які працюють на повну ставку.

Не підлягатимуть мобілізації 6 місяців протягом звільнення особи:

⁃ з полону;
⁃ строковики;
⁃ хто був мобілізований та звільнений;

Підставою для звільнення буде:

⁃ які побували в полоні (недобровільно)
⁃ генерали за рішенням військового керівництва
⁃ які прослужили під час дії воєнного стану … роки (опрацьовується).

"Строкова служба:

⁃ прибираємо строкову службу
⁃ звільняємо строковиків
⁃ всі звільнені строковики переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил

Процес мобілізації:

⁃ Місцеві державні органи, адміністрації зобов’язані, а не сприяють мобілізації, як раніше.
⁃ Мобілізація транспортних засобів — розширення на всіх, крім фізичних осіб. Уточнення.

Воєнний стан:

⁃ Обмеження прав ухилянтів.
⁃ Посилення участі національної поліції", - продовжила Безугла.

Також військовозобов'язані громадяни матимуть нові обов’язки, а саме:

⁃ Надати дані про місце проживання роботодавцю.
⁃ Пройти медогляд під час мобілізації.
⁃ Самостійно з’явитися в ЦНАП / ТЦК СП для уточнення даних. Мобілізувати в ЦНАПі не можуть! Тільки уточнити дані.
⁃ Постійно носити з собою військово-обліковий документ (ВОД) під час дії воєнного стану.

Щодо військового обліку, зазначила парламентарка, то в Дії має відображатися сертифікат захисника, це не буде повісткою. Питання військового обліку за кордоном визначатиме Кабмін.

Рекрутинг здійснюватимуть в ЦНАПі (тільки добровільно). Прямий призов у військові частини через рекрутинг.

"Військова служба:

⁃ Мобілізований під час підготовки — рекрут (не можна задіяти, крім підготовки; визначаються можливості, фізична спроможність, фактична придатність; менше грошове забезпечення). Повністю прибирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт. Якщо рекрут не проходить етап підготовки, то його можна звільнити без додаткових витрат для держави.
⁃ Прибираємо категорію "обмежено придатний". Залишаються тільки придатні і непридатні.

Соціальний захист:

⁃ Відпустка 90 днів (без поділу на частини) після полону для тих, хто продовжує служити.
⁃ Відпустка 90 днів (без поділу на частини) для тих, хто служить більше 24 місяців, з них 12 місяців в зоні бойових дій.
⁃ Перелік сімейних обставин для звільнення визначаються Законом (зараз і Закон і Кабмін – є розбіжності)", - пояснила вона.

Також у законопроєкт опрацьовуються варіанти вручення повістки:

- в ТЦК СП представниками ТЦК СП
- ⁠ за місцем проживання представниками ТЦК СП, поліцейським
- ⁠ за місцем роботи представниками ТЦК СП, поліцейським
- ⁠ в громадських місцях представниками ТЦК СП, поліцейським.

Наразі парламент доопрацьовує питання ротації, непокори, жінок та вишколу.


До кінця 2023 року в Україні мають ухвалити новий законопроект про мобілізацію, який регулюватиме питання вручення повісток, відстрочення від служби, фінансової мотивації, дотримання прав військовозобов'язаних, пише ВВС Україна .

Які нововведення передбачені у проекті закону

Фінансова мотивація. Щоб стимулювати приплив добровольців до армії, українців хочуть стимулювати фінансово. Якщо людина добровільно підписує контракт із ЗСУ, то банк одразу ж відкриває картку, на якій буде орієнтовно до 50 тисяч гривень.

Примусова мобілізація. Представникам ТЦК хочуть надати нові повноваження.

Зокрема, вони отримають більше інструментів для перевірки військово-облікових документів громадян на вулицях, доставки їх у військкомати, оголошення у розшук. Для цього вони вже не потребуватимуть участі поліцейських.

Громадяни будуть змушені мати при собі військово-облікові документи та подавати їх на вимогу співробітника ТЦК або уповноваженого чиновника міської влади.

Електронні повістки. Новий законопроект передбачає, що повістки зможуть вручати не лише особисто під розпис, рекомендованим листом, а й електронною поштою. Після повідомлення ви повинні з'явитись у ТЦК протягом 48 годин. На військовий облік можуть взяти іноземців, які до набуття українського громадянства служили у збройних силах інших країн.

Сертифікат захисника. Це ще одне електронне нововведення, яке може з'явитись у додатку «Дія». По суті, сертифікат захисника є аналогом військового квитка. Демонструвати такий електронний документ громадянам доведеться при реєстрації прав власності на нерухоме та рухоме майно, при одруженні чи розлученні, для здобуття вищої освіти чи медичних послуг і навіть для перетину держкордону. Кожні 60 днів цей документ потрібно буде оновлювати.

Відстрочення від армії. Може бути звужене коло громадян, які мають право на відстрочку від армії. Це нововведення може стосуватися українців, які мають близького родича з інвалідністю ІІІ групи. Також скоротять перелік осіб, які зараз мають відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи. Також відстрочки від армії можуть позбавити тих, хто вирішить здобувати другу чи третю вищу освіту.

Зміни до Кримінального кодексу та Кодексу адмінпорушень. Згідно із проектом закону, планується збільшити термін арешту для порушників, заочно притягати їх до відповідальності та підвищити штрафи.

Крім того, вивчається питання того, щоб у лавах ЗСУ могли служити засуджені до ув'язнення за скоєння кримінальних правопорушень.

Демобілізація військових. Депутати пропонують встановити обмеження 24 або 36 місяців служби. Ця ідея не знаходить підтримки серед військового командування. Тому поки що пропонують збільшити кількість відпусток (до 90 днів) і провести демобілізацію військовослужбовців-строковиків, термін служби яких завершився.

Звільнення з армії. Перелік підстав для звільнення військових може бути розширено. Зокрема, таке право за власним бажанням отримають іноземці, які приєдналися до ЗСУ, військові, звільнені з полону (крім тих, хто добровільно здався ворогові), інваліди І та ІІ групи, курсанти-жінки.

Остаточної редакції законопроекту поки що немає, його погоджують і лише потім винесуть на голосування. Таким чином, поки що незрозуміло, які зміни будуть ухвалені.

Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що процес мобілізації в Україні зміниться. За його словами, зміни стосуватимуться кількості мобілізованих, термінів проведення мобілізації та інших питань.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації