Військовозобов’язаним з’явитися в 10-денний термін: у Чернівцях також видали наказ про мобілізаційні заходи

Військовозобов'язані, що проживають на території Чернівецької громади, повинні зʼявитися до Чернівецького міського територіального центру у терміни та за адресою, що вказані в їх мобілізаційних розпорядженнях, персональних повістках або розпорядженнях. Військовозобовʼязані, які не отримали мобілізаційних розпоряджень чи персональних повісток, мають прибути до центру комплектування та соціальної підтримки в 10 денний термін з дня опублікування цього наказу.

Про це йдеться у наказі начальника Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пише molbuk.ua.

У звʼязку із тривалою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання боєздатності Збройних Сил України та інших військових формувань на підставі указів Президента, а також у звʼязку із продовженням воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації, начальником Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки прийнято ряд рішень.

- Продовжити на території Чернівецької територіальної громади мобілізацію людських і транспортних ресурсів в обсягах, визначених планом.

- Усім військовозобовʼязаним, що проживають на території Чернівецької громади та мають мобілізаційні розпорядження або отримали персональні повістки, зʼявитися у терміни та за адресою, що вказані в їх мобілізаційних розпорядженнях, персональних повістках або розпорядженнях (наказах).

- Військовозобовʼязаним, які не отримали мобілізаційних розпоряджень чи персональних повісток, прибути до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в 10 денний термін з дня опублікування цього наказу.

- Військовозобовʼязаним, які перебувають на військовому обліку в інших районних чи міських центрах комплектування, але тимчасово перебувають на території Чернівецької громади у звʼязку з роботою або іншими обставинами, прибути до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в 3 денний термін з дня опублікування цього наказу.

- Зміна місця проживання військовозобовʼязаним без дозволу начальника Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки забороняється.

- Підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності незалежно від підпорядкування, громадянам власникам транспортних засобів для задоволення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань забезпечити доставку та передачу транспортних засобів і техніки у терміни, в обсягах та за адресами, визначеними у зведених (часткових) нарядах на постачання техніки під час мобілізації.

- Органам державної влади, підприємствам, установам, організаціям, незалежно від їх підпорядкування, управителям багатоквартирних будинків та головам правління обʼєднання співвласників багатоквартирних будинків організувати і забезпечити в установленому порядку:

1. відклик військовозобовʼязаних з відряджень для забезпечення їх своєчасного прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
2. своєчасне оповіщення військовозобов'язаних, які призиваються на військову службу під час мобілізації в особливий період, або викликаються до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
3. контроль за виконанням військовозобовʼязаними правил військового обліку та проходження ними медогляду;
4. дотримання законодавства з питань соціального та правового захисту щодо осіб, які призиваються на військову службу під час мобілізації;
5. сприяти розшуку громадян, які ухиляються від виконання військового обовʼязку.

- Громадяни, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, в особливий період, в умовах правового режиму воєнного стану і не зʼявляються за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, несуть відповідальність згідно із законодавством України.


Позиція юристів

«Главком» поспілкувався з юристами стосовно мобілізаційного «переполоху» в окремих містах та регіонах. Адвокат Дмитро Бузанов розповів, що накази керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки про проведення мобілізації на відповідних територіях, на яких вони здійснюють свою діяльність, носять інформаційний характер. Фактично, таким чином територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи оповіщення та призову громадян, інформують військовозобов’язаних про продовження терміну загальної мобілізації та відповідні обов’язки, які виникають в зв’язку із законодавством, яке регулює питання мобілізації.

«Одночасно із цим в наказах терцентрів йдеться про відповідальність, яка передбачена за ухилення від призову під час мобілізації для тих, хто не з’являється на виклик. Дійсно, така відповідальність встановлена, але вона може наступити у разі порушення Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та неявки за належним викликом шляхом вручення повісток під особистий підпис. Наказ керівника терцентру не може змінювати встановлений законом та правилами порядок», – вважає правозахисник.

Фото ілюстративне

На думку адвокат Романа Кичка, форма документа терцентру у вигляді наказу викликає у людей паніку. Законом не заборонено начальникам центрів комплектування видавати накази, чим вони й користуються. Але це не повістка. Такий наказ не може собою замінити персональну повістку, яка вручена особі, відповідно до вимог чинного законодавства.

«Пункти наказу фактично є збіркою актуальних положень з різних нормативних актів, які разом зібрані. Тобто подібні накази швидше розраховані на чергове нагадування про діючу мобілізацію та вимоги законодавства в поєднанні з ефектом несподіваності для пересічного громадянина», – наполягає юрист.

Окремо адвокат Кичко зупинився на питанні уточнення військово-облікових даних. Для цього особу необхідно викликати до центрів комплектування належним способом: або врученням повістки, або за допомогою мобілізаційного розпорядження.

Водночас є окремі законодавчі вимоги, відповідно до яких військовозобов’язані повинні особисто повідомляти дані для уточнення. Це зміна відомостей про місце проживання, роботу стан здоров’я.

«Підкреслюю – особисто повідомляти. Наприклад, вимога особисто прибувати стосується випадків, коли людина знімається з військового обліку. Тобто потрібно розрізняти поняття «повідомити» та «прибути», вони стосуються різних обставин. Якщо йдеться про осіб, виключених з військового обліку, то їх вказані накази територіальні центри взагалі не зачіпають, оскільки найпоширеніший випадок – за станом здоров’я вони не підлягають мобілізації та не вважаються військовозобов’язаними», – наголосив юрист.

Що стосується осіб, які отримали повістку, але вагаються йти до терцентру, то тут питання зрозуміле. Адвокат додав, що після цього наступає адміністративна і кримінальна відповідальність, в залежності від виду повістки.

Військовий адвокат Дар’я Соларьова пояснила: під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у терміни, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях та повістках керівників територіальних центрів). Коли ж особу зараховують в запас, їй можуть видавати мобілізаційне розпорядження, де вказано: у разі оголошення мобілізації, не треба дочікуватися повістки, а з’явитися за конкретною адресою. Часто про такі мобілізаційні розпорядження чоловіки просто забувають, зауважила фахівець.

Щодо відповідальності, то дійсно за ухилення від мобілізації та за порушення порядку військового обліку передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. За словами Соларьової, нині поширена практика, що кримінальна відповідальність може наставати у випадку, коли особа пройшла військово-лікарську комісію, визнана придатною до військової служби, отримала повістку про прибуття (так звану бойову), і не з’явилася. Всі порушення, що відбулися до цього етапу, це – адміністративна відповідальність.

«Накази терориторіальних центрів комлектування є виключно оголошеннями, засобами оповіщення і не встановлюють обов’язку для прибуття центрів комплектування, якщо такий обов’язок не виник за інших обставин. Якщо є підстава для відстрочки, то не чекайте, коли прийдуть, йдіть самі та подавайте заяву. Не варто боятися, варто знати свої права та обов’язки та знати, що терцентри мають право діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України», – наголосила адвокатеса.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації