Відкриття ринку землі: буковинцям пояснили основні новели земельного законодавства

1 липня 2021 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який дозволяє власникам земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснювати їх продаж.

Хто може набувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення у власність?

  • Громадяни України;
  • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
  • держава;
  • територіальні громади.

Іноземцям, особам без громадянства, юридичним особам, учасниками/засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, котрі не мають статусу громадянина України забороняється набуття вказаних земельних ділянок у власність до моменту ухвалення такої можливості на референдумі.

Законом передбачено два етапи набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: І етап передбачає можливість придбання земельних ділянок з 1 липня 2021 року тільки фізичними особами, загальна площа земельних ділянок, які можуть перебувати у власності громадянина становить не більше 100 гектарів. ІІ етап передбачає, що з 1 січня 2024 року у власності фізичної особи можуть перебувати земельні ділянки, загальна площа яких не перевищує 10 тис. гектарів. Також на даному етапі відкриваються можливості для придбання земельних ділянок юридичними особами, створеними у відповідності до законодавства України.

Порушення вимоги щодо максимальної загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності, може бути підставою визнання недійсними правочинів та конфіскації земельної ділянки на підставі рішення суду.

Важливим аспектом є ціна таких договорів купівлі-продажу та порядок здійснення розрахунків між покупцем та продавцем. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку, яку проводять органи Держгеокадастру. Розрахунки між сторонами здійснюються виключно у безготівковій формі.

Договір відчуження земельної ділянки укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Важливим нюансом є перевірка нотаріусом вимог до набувачів таких земельних ділянок (обмеження щодо загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності, встановлення особи набувача, кінцевого бенефіціара юридичної особи, тощо). У разі невідповідності вимогам законодавства нотаріус відмовляє в посвідченні угоди.

Які документи необхідні для відчуження/набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення?

Паспорт та РНОКПП сторін, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, звіт про проведену нормативну грошову оцінку земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру, документ, що підтверджує сплату податку на доходи фізичних осіб.

Які податки сплачує відчужувач земельної ділянки сільськогосподарського призначення?

При здійсненні продажу земельної ділянки продавець сплачує 5% податку на доходи фізичних осіб (для нерезидентів ставка становить 18%) та 1,5 % військового збору від нормативної грошової оцінки землі.

Звільняється від сплати податку особа за умови, якщо продаж земельної ділянки здійснюється вперше протягом року, розмір земельної ділянки не перевищує 2 гектари та земельна ділянка перебуває у власності продавця понад 3 роки.

Дана інформація не є вичерпною, за більш детальним роз’ясненням та отримання правової допомоги можете звернутись до фахівців Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська, 1, тел.: (0372) 51-36-14.

Звернутися по допомогу до фахівців Чернівецького бюро правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Івана Підкови, 2. Телефон: (0372) 56-25-85 (Садгора).

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні, приймаються цілодобово).

Перелік Бюро правової допомоги у районах Чернівецької області можна знайти на сайті безоплатної правової допомоги


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації