У Чернівцях презентували перший в Україні проект, який боротиметься з сексуальним насильством над дітьми

У Чернівецькій міській раді презентували перший в Україні проект «Друг дитини», який має за мету запобігти сексуальному насильству над дітьми, а якщо вже таке сталося, то надати якісну психологічну допомогу дитині.

Об’єднали зусилля заради дітей

Керівниця проекту та засновниця благодійного фонду «Я майбутнє України» Марта Левченко розповіла, що подібних практик в Україні наразі не існує. Аби підготувати друзів дітей, благодійний фонд організував навчання для психологів. Відтак 13 спеціалістів отримали курс спеціальної підготовки для роботи з дітьми, які пережили сексуальне насильство.

– Ми знаємо про дуже складну проблему, яка є в Україні, і зокрема у Чернівцях. Це питання сексуального насилля над дітьми. Діти страждають. Діти не завжди готові ділитися цією проблемою з чужими людьми, з невідомими їм людьми, просити про допомогу. Дуже часто вони навіть не усвідомлюють, що відбувається щось злочинне, – зауважує Марта Левченко.

Марта Левченко і Юрій Лесюк

Головне – попередити!

Благодійниця додає, що за ціль ставлять перед собою – виявляти, попереджувати, застерігати і якщо потрібно загоювати рани й працювати з такими дітьми. Головне, щоб таких випадків було менше.

Ми плануємо збільшувати кількість психологів, аби ми могли покрити всі сім’ї у складних життєвих обставинах, відвідувати цих дітей. Перед нами постало було питання: як узаконити роботу нашого проекту. Адже коли просто прийде психолог від благодійного фонду до сім’ї, де ймовірно чинять насильство над дитиною і скаже: «Дайте дитину, я піду з нею гуляти», звісно будемо мати опір.

Зараз ми дуже вдячні Уряду України, адже уже рік маємо постанову 585, за якою передбачено, що за кожною дитиною, яка перебуває у складних життєвих обставинах, повинна закріплюватися мультидисциплінарна комісія зі спеціалістів, які будуть максимально дбати про її інтереси, про її безпеку, її захист і шукати різні ідеї, дії, на те, щоб дитина не потрапляла під різні види насилля та була у безпеці.

Коли дитина бачить не чужу людину, яка ставить незручні питання, а бачить поруч друга, вона може відкрити дуже багато своїх проблем, розповісти що її турбує, які загрози в неї є, що її лякає, де їй потрібна підтримка. «Друг дитини» – це не просто психолог чи соціальний працівник. Це друг на роки. Він гулятиме, спілкуватиметься з дитиною та проводити з нею дозвілля, – розповіла Марта Левченко.

Міська рада підтримає проект

На початку послуги психологів оплачуватиме благодійний фонд «Я майбутнє України». Далі проект сподівається отримати соціальне замовлення від соціальних служб міста.

– Ми закінчуємо підготовку самого порядку проведення соціального замовлення. Тобто йдеться про те, що будуть виділятися кошти з міського бюджету, – сказав заступник Чернівецького міського голови Юрій Лесюк.

Лілія Рачковська

На серпень Марта Левченко анонсувала великий освітній форум, де запрошені спеціалісти навчатимуть вчителів розпізнавати, бачити дітей, які ймовірно потерпають від сексуального насилля. Освітяни дізнаються як діяти у таких випадках та куди звертатися.

Наразі на обліку у Службі у справах дітей перебуває 79 дітей. Більшість з них – це діти, батьки яких ухиляються від виконання своїх обов’язків, зловживають алкоголем, багато хто має залежності.

– Є такі родини, де важке матеріальне становище. Дуже важкими є ситуації, де мати одинока і часто змінює партнерів. Дітей знайомлять з різними чоловіками, вони не знають настільки можна довіряти цим дорослим. Бо у цих дітей немає правильної моделі сім’ї. Ми ведемо координацію, будемо надавати адреси, інформацію про дитину. Фахівці у свою чергу будуть заповнювати зобов’язання про нерозголошення персональних даних, – каже головна спеціалістка у справах дітей Чернівецької міської ради Лілія Рачковська.

У коментарі порталу «БукІнфо» пані Лілія розповіла, що створення проекту «Друг дитини» дасть можливість дитині бути у сім’ї: «Ми ж допоможено вирішити родині ці складні обставини. До цього, якщо батьки не погоджувалися на роботу, ми дітей вилучали, або поміщали у навчальні заклади. А зараз є можливість залишити дітей у сім’ї й комплексно підійти до вирішення цієї проблеми».

Насилля з боку рідного батька

На запитання кореспондентки «БукІнфо» які траплялися кричущі випадки з дітьми і з якими власне працюють наразі фахівці, благодійниця Марта Левченко розповідає:

«З останніх звернень – сексуальне насилля з боку рідного батька. Мова йде про 6-річну дитину, яка дійсно не усвідомлювала, що відбувається щось не так. Тато щоночі роздягався і забирав дитину у ліжко, у свою спальню, без мами. Є ще один випадок, коли дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах, систематично забирав дорослий – забезпечений чоловік. Казав, що він її нагодує, одягне і в його сім’ї їй буде краще.

Ця дитина була у досить довгому сексуальному рабстві. І проблема в тому, що у жодному випадку діти не розуміли, що це не нормально. У обох випадках їм доносилася інформація, що це нормально. У випадку, коли приходив дорослий чоловік, він говорив дитині, що він її кохає і вони обов’язково одружаться, коли вона виросте. А дитині було 7 років! Коли бачиш такі страшні речі й не можеш цьому зарадити, це жахливо!

У Чернівцях такі допити повинні здійснюватися у спеціально обладнаних «зелених кімнатах», чого у нашому місті поки що нема. У нашому «Місті Добра» триває будівництво, ми робимо по всіх технологіях «зелену кімнату». Виявивши подібні речі спеціалісти, які працюють з дітьми, зможуть нею скористатися, зафіксувати свідчення дитини і уберегти її від чергового повторення розповіді тих страшних речей, які з нею відбуваються».

Марта Левченко зауважує - коли діти довіряють тобі, вони розповідають, що відбулося. – Але це не спеціально кажуть, ці слова проскакують у грі, розмові. На ляльках, на іграшках показують, що з ними робили. Щоб дитина з тобою вільно спілкувалася, потрібно стати їй другом. Саме тому ми придумали цей проект «Друг дитини». Треба розуміти, що сексуальне насилля це не тільки те, коли відбувається сам акт. Це зокрема й те, коли дитина стає свідком сексуального акту, - пояснює керівниця благодійного фонду.

– Марто, а що саме стало остаточним поштовхом до створення проекту «Друг дитини»?

Валентина Кузіна-Рудан

Останньою краплею стала 6-річна дитина, яка потрапила до «Міста Добра». Зараз з нею триває робота. Коли ти бачиш це, розумієш, що потрібно щось з цим робити. Не можеш просто мовчати й випадково зустрічати жертв. Треба робити щось, щоб цього не сталося. Саме на це направлений проект.

Терапія для дитини – від кількох місяців до кількох років

Психотерапевт, практичний психолог Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Чернівецької ОДА Валентина Кузіна-Рудан у коментарі «БукІнфо» розповіла, що терапія у випадках сексуального насилля над дитиною може тривати від кількох місяців і до кількох років.

– Все залежить від того настільки особистість проживала це, настільки вона усвідомлювала, або не усвідомлювала скоєні дії щодо неї. Настільки були больові процеси. Також дуже важливим є те, хто був кривдником. Якщо це близька людина, з якою ти проживаєш, яка подає свої протиправні дії як норму, то після усвідомлення цього дитина переживає глибшу травматизацію. Терапія допомагає будувати нове життя, коли дитина виходить із цього стану, вона може будувати якісні стосунки з оточуючими, - розповідає Валентина Кузіна-Рудан.

Наймолодша дитина, яка стала жертвою сексуального насилля і з якою працювала пані Валентина – це 4-річний хлопчик:

«Для кривдника немає обмежень по віку. А частіше всього кривдниками дітей стають особи із близького оточення родини, або сама родина. Тобто це ті дорослі, які мали регулярний доступ до дитини. Випадки коли нападають на вулиці є поодинокими».

Є випадки, що виявляють сексуальне насильство над дитиною і за допомогою свідомих батьків.

– Свідомі батьки якщо бачать що щось не те, вони звертаються, кажуть, що у них є підозра. Були випадки коли приходила рідна тітка дитини й казала, що підозрює сексуальне насильство і це підтверджувалося. Зараз люди знають куди можна звернутися за допомогою, отримати консультацію і це дозволяє оперативно допомогти, – каже Валентина Кузіна-Рудан.

Альона ЧОРНА, спеціально для БукІнфо (с)
Світлини авторки


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації