Повернення обов’язкових е-рецептів, початок вступної кампанії, індексація пенсій, зміни в тарифах та законодавстві для біженців: що чекає українців у липні

У липні 2023 року українці відчують подорожчання деяких комунальних послуг, буде проведено новий етап індексації пенсій, «доступні ліки» знову відпускатимуть лише за електронними рецептами, а для абітурієнтів розпочнеться вступна кампанія. Про всі важливі зміни липня — в огляді NV.

«Доступні ліки» лише за електронним рецептом

Із 1 липня в Україні повертають у дію норму, згідно з якою лікарські засоби, що входять до програми Доступні ліки, відпускатимуться лише за електронним рецептом.

Таку норму запровадили ще в 2019 році, відколи програма перейшла під адміністрування Національної служби здоров’я. Однак від початку повномасштабної війни РФ проти України в лютому 2022 року уряд дозволив виписувати і відпускати «доступні ліки» також за паперовим рецептом. Це було необхідно, щоб забезпечити безперешкодний доступ до життєво необхідних ліків.

Однак тепер норму повертають, і з 1 липня 2023 року паперовий рецепт у рамках програми Доступні ліки продовжить діяти лише на:

  • тимчасово окупованих територіях,
  • прифронтових територіях,
  • територіях, де ведуться активні бойові дії.

Водночас на всій території України на прохання пацієнта лікар зможе додатково роздрукувати інформаційну довідку, в якій міститиметься інформація про рецепт, повідомляє Держлікслужба.

Доступні ліки — це урядова програма, яка забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів із бюджетних коштів.

Програма розповсюджується на понад 400 лікарських засобів. Актуальний перелік цих лікарських засобів розміщено на вебсайті Національної служби здоров’я України в розділі Програма реімбурсації лікарських засобів.

За даними МОЗ, лише з початку 2023 року «доступні ліки» за електронним рецептом отримали вже понад 1,5 мільйона українців — це пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії.

За період повномасштабної війни (з березня 2022 р. до червня 2023 р.) погасили 14 млн електронних рецептів за програмою Доступні ліки.


Індексація пенсій

З 1 липні 2023 року в Україні вже втретє за рік перерахують пенсії - це буде останній етап індексації цьогоріч.

Індексація та підвищення пенсій на 19,7% заплановані для тих, кому призначено пенсії відповідно до законів України Про державну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про статус народного депутата України, Про наукову і науково-технічну діяльність.

Тобто індексація пенсій у липні 2023 стосується насамперед пенсій:

  • держслужбовців і чиновників, народних депутатів
  • працівників органів місцевого самоврядування
  • науковців

Сума підвищення залежать безпосередньо від пенсії і нараховується індивідуально. Вона може складати від 100 до 1 000 грн. Підвищується тільки основний розмір пенсії - без надбавок. Не будуть підвищувати пенсії, розмір яких становить 20 тисяч 930 гривень або вищі. Тобто індексація відбувається в межах максимального розміру пенсії, який сьогодні дорівнює десяти прожитковим мінімумам (2093 гривні х 10).

Під час індексації пенсій у березні пенсії перерахували приблизно 10,5 млн українських пенсіонерів. Тоді виплати теж було збільшено на 19,7%, максимальна доплата становила 1500 гривень, а мінімальна — 100 гривень.

У квітні пенсії перераховували пенсіонерам, що працюють.


Початок вступної кампанії 2023

1 липня розпочинається реєстрація електронних кабінетів вступників. Йдеться про тих вступників, які планують вступити на денну форму навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, а також магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань — у заклади вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти. Електронні кабінети необхідно зареєструвати на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

19 липня розпочнеться прийом заяв і документів від вступників.

31 липня закінчується реєстрація заяв вступників (о 18:00).

Профільний портал Освіта.ua нагадує також про інші важливі дати цьогорічної вступної кампанії.

Творчі конкурси та співбесіди

Для осіб, які вступають на основі індивідуальної усної співбесіди або творчих конкурсів, реєстрація на участь у співбесідах чи конкурсах здійснюється:

  • для вступу на бюджет — з 3 липня до 18.00 10 липня;
  • для вступу на контракт — з 3 липня до 18.00 25 липня.

Творчі конкурси проводяться в кілька потоків із 7 до 18 липня (для вступників на місця державного та регіонального замовлень (бюджетні місця) за графіком, затвердженим закладом освіти). Для вступників на контракт співбесіди та творчі конкурси проводяться до 31 липня.

Оприлюднення рейтингових списків

Не пізніше 5 серпня здійснюється формування рейтингових списків вступників і надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих. Вступників мають повідомити про отримання чи неотримання права навчатися на бюджетній формі.

Вступники, які отримали таку рекомендацію, мають виконати вимоги до зарахування на бюджетні місця до 18:00 8 серпня.

Зарахування на навчання

Зарахування вступників на навчання на бюджет проводиться не пізніше 10 серпня.

Зарахування вступників на навчання за рахунок цільових пільгових державних кредитів та за кошти фізичних та/або юридичних осіб (контракт) — не пізніше ніж 30 серпня 2023 року.

Переведення на вакантні бюджетні місця та на місця за рахунок цільових пільгових державних кредитів осіб, які зараховані на контракт і здобули повну загальну середню освіту, відбувається не пізніше 18 серпня.

Надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих для вступників, які вступають на контракт на відкриті та фіксовані (закриті) конкурсні пропозиції, здійснюється не раніше 9 серпня.


Офіційне завершення карантину

З 1 липня в Україні завершується дія карантину та режиму надзвичайної ситуації, які були запроваджені в 2020 році через пандемію коронавірусу.

«COVID-19 став для українців важким випробуванням. Усі наші рішення весь цей час були спрямовані на те, щоб зберегти життя людей. За період пандемії ми відпрацювали механізми реагування під час повномасштабної війни, які стали в нагоді. Тепер відповідаємо на нові виклики, озброєні новими методами та підходами», — сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, оголошуючи про рішення Кабміну завершити карантин.

Карантин в Україні діяв із 11 березня 2020 року, а режим надзвичайної ситуації по всій території України було запроваджено 25 березня того ж року.


Комунальні тарифи

У платіжках за липень українці побачать подорожчання деяких комунальних послуг.

Збільшення плати за електроенергію

Вартість електроенергії суттєво зросла з 1 червня 2023 року. Ціна за світло тепер складає 2,64 грн/кВт-год.

Новий тариф не залежить від обсягів споживання, як це було раніше. Нагадаємо, що до 1 червня українці платили за світло 1,44 і 1,68 грн/кВт-год.

Подорожчання українці відчують у липні, коли отримають квитанції за минулий місяць. Сума у платіжках за електроенергію зросте приблизно на 250 гривень.

Зекономити на електроенергії українці можуть за допомогою двозонних і тризонних тарифів. У не пікові години (з 23:00 вечора до 07:00 ранку) споживання електроенергії обійдеться значно дешевше через багатотарифний засіб обліку. Тобто основне навантаження на мережу потрібно робити вночі, а вдень — економити.

Тарифи на водопостачання

Тариф на воду в липні 2023 року, найімовірніше, піднімуть. (Водоночас, Зеленський критично висловився з цього приводу і дав доручення прем’єр-міністру Шмигалю не допустити цього - БукІнфо).

Остаточне рішення щодо тарифів на воду ще не прийняли. Про підвищення тарифів за воду для населення говорять ще з грудня 2022 року. Загалом вартість тарифів на водопостачання та водовідведення може зрости на 33% (ціну для кожного водоканалу встановлюють окремо).

Встановлення нових цін на електроенергію для ринку, найімовірніше, спричинить зростання вартості послуг на водопостачання та водовідведення. Витрати на електрику становлять істотну частину у формуванні тарифів водоканалів.

Тарифи на газ, тепло та гарячу воду

Ці ціни наразі «заморожені».

Більшість українців є клієнтами Нафтогазу і продовжують платити за послуги газопостачання за довоєнним тарифом — 7,96 грн/куб.м. Дію річного тарифу автоматично продовжили.

Нагадаємо, у серпні 2022 уряд запровадив мораторій на підвищення тарифів на кілька комунальних послуг під час війни та ще на пів року після закінчення воєнного стану. Під нього підпадають:

  • послуги з розподілу газу;
  • послуги газопостачання (якщо домогосподарство не використовує газ для опалення);
  • опалення;
  • гаряча вода.

Вартість пального

Дія податкових пільг на бензин, дизельне паливо та скраплений газ, які були введені на початку війни, завершилася 30 червня 2023 року.

З 1 липня ПДВ на всі нафтопродукти збільшиться із 7% до 20%, тому ціни на автомобільне паливо можуть зрости. Також повернеться акцизна ставка для бензину 213 євро за тисячу літрів, для дизпалива — 139,5 євро, для автомобільного газу залишиться на рівні 52 євро.

Директор спеціальних проєктів НТЦ Психея Геннадій Рябцев у коментарі РБК-Україна спрогнозував, що через скасування пільг ціна бензину на АЗС у середньому зросте на 12 грн за літр, дизель коштуватиме на 10 грн дорожче, а газ — на 5 грн. За його словами, можливе зростання цін на бензин у середньому до 57 грн, дизельне паливо — до 54 грн, автомобільний газ — до 27 грн за літр.

Водночас експерт вважає, що подорожчання палива не буде різким і однаковим у всіх мережах автозаправок. Крім того, є можливість, що парламент відмовиться від відновлення довоєнних податків.


Ймовірно, останній місяць перед поверненням до довоєнної системи оподаткування

З 1 липня 2023 року в Україні планували скасувати податкові пільги, встановлені віж початку повномасштабного вторгнення РФ: зокрема йдеться можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку 3-ї групи із застосуванням ставки єдиного податку в розмірі 2% від суми доходу

Однак поки що такий крок переноситься щонайменше до 1 серпня 2023 року, та й ця дата поки не завтерджена.

«Скасування „єдиного податку 2%“, скасування пільги по сплаті податку для 1 та 2-ої групи, відновлення проведення документальних перевірок, повернення штрафних санкцій за порушення використання РРО — усього цього з 1 липня не буде», — пояснював у середині червня народний депутат Ярослав Железняк.

У Верховній Раді триває робота над законопроєктом № 8401, який вносить зміни до Податкового кодексу та інших законів України, щоб повернути систему оподаткування у довоєнний стан. Саме до цього законопроєкту було внесено зміну про перенесення набуття чинності закону на 1 серпня 2023 року.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев також пояснив, депутати розробили чіткі правила на перехідний період, встановили мораторій на певні види перевірок підприємців (зокрема, на більшість перевірок 1−2 групи платників єдиного податку) та обмежили підстави для включення платників податків до графіку планових перевірок.

Крім того, внесеними змінами пропонується не враховувати «технічний борг» за квітень 2022 року — липень 2023 року під час визначення можливості платника єдиного податку залишатись на спрощеній системі. Також надається можливість добровільної сплати єдиного податку та ЄСВ для платників 1−2 групи, зареєстрованих на територіях бойових дій (зокрема можливих бойових дій) та на окупованих територіях.

Депутати передбачили і незастосування штрафів та пені за несвоєчасне погашення податкового боргу у випадку, коли борг був самостійно відкоригований платником до нульових показників.

Також пропонується звільнити від фінансової відповідальності за порушення у сфері РРО (крім торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчинені на територіях, включених до переліку територій, на яких відбуваються (відбувалися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.

Окремо голова податкового комітету підкреслив, що вніс поправку щодо звільнення ФОП від відповідальності за порушення (зокрема за невикористання РРО), вчинені під час війни до 1 серпня 2023 року.

Станом на червень 2023 року правом на використання податкових пільг користувалося понад 340 тисяч бізнесменів.


Зміни для українців у Чехії та Польщі

Чехія

З 1 липня для українців у Чехії набувають чинності поправки до закону Lex Ukrajina V, який стосується українських біженців у цій країні. Нові зміни регулюють питання з наданням допомоги та безкоштовного житла.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України пояснило, що для українців у Чехії з 1 липня 2023 зміниться кілька аспектів:

Фінансова допомога: скасовуються окремі виплати для шукачів притулку. Натомість діятиме лише комплексна фінансова допомога. Вона включатиме витрати на житло й інші потреби українців. Після того, як мине 150 днів з моменту надання тимчасового захисту, переселенці отримуватимуть прожитковий мінімум — 3130 крон (5200 гривень).

Солідарні виплати [компенсація чеським власникам житлa]: їх отримуватимуть тільки ті власники житла, які прихистили українців і проживають з ними разом. Але зміниться сума — замість 3000 крон буде 2400 крон. А ті громадяни Чехії, які надали прихисток переселенцям, але не живуть із ними, більше допомогу не отримуватимуть. Натомість українці мають укласти договір про оренду й самостійно оплачувати житло зі своєї комплексної допомоги.

Безкоштовне проживання: соціальне житло надаватимуть на 150 днів від моменту надання тимчасового захисту. Якщо термін безкоштовного проживання на момент набрання чинності поправки вже вичерпаний, українцям нададуть ще 90 додаткових безкоштовних днів на пошук квартири. Коли сплине і цей термін, всі шукачі притулку, які не входять до категорії вразливих осіб, повинні або домовитися з власником про оплату житла, або знайти собі нове.

Польща

Зміни для українців в Польщі пов’язані з тим, що польский уряд із 1 липня 2023 року скасовує стан епідемічної загрози. Тому після ці дати у Польщі скасовують автоматичне подовження віз та посвідок на постійне проживання, яке діяло в період пандемії.

З березня 2020 року у Польщі запровадили норму, згідно з якою термін дії національних віз та посвідок на проживання має бути продовжений автоматично. Таке рішення прийняли через пандемію Covid-19. Завдяки цьому іноземці, зокрема й українці, мали право залишитись у Польщі навіть на підставі протермінованого дозволу чи візи.

Тепер же українці, які мають протермінований дозвіл на проживання у Польщі, мають до 24 серпня 2023 року отримати нові документи для легалізації або виїхати за межі країни.

Українців, які прибули до Польщі після початку повномасштабного вторгнення та отримали в країні статус PESEL UKR, ці зміни не торкнуться.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до Спецзакону про допомогу українцям: переселенці зможуть залишатися у країні легально до 4 березня 2024 року.

Зокрема діти, які навчаються у Польщі у школі чи відвідують дитячий садок, можуть залишатися на території країни до закінчення 2023−2024 навчального року.

Через зміни лише для українських біженців продовжили термін дії:

  • національних віз;
  • карт побиту;
  • польських документів, що підтверджують особу;
  • документів толерованого перебування.

Крім того, тепер українці, які перебувають у Польщі понад 180 днів, повинні сплачувати 75% вартості за місце у прихистку.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації