Депутати розробили законопроєкт, що дозволить мобілізованим звільнитися у запас на один рік при певних умовах, а також виїжджати за кордон. Фахівці зробили свій невтішний висновок

Група з 17 народних депутатів із фракції “Європейська Солідарність” на чолі з Петром Порошенком розробила законопроєкт, що дозволить мобілізованим військовослужбовцям звільнитися у запас на один рік, якщо вони безперервно відслужили протягом 36 місяців під час воєнного стану, з яких щонайменше 18 місяців виконували бойові завдання. Протягом року після звільнення їх не можна буде призвати, а повернутися на службу раніше вони зможуть лише за власним бажанням.

Законопроєкт подали на розгляд оборонного комітету. Щоб ініціатива стала законом і почала діяти, її має підтримати парламент і підписати президент.

Аналітики Центру спільних дій ставляться до запропонованих змін із пересторогою. “Сам по собі початок цієї дискусії був шкідливим, бо вона давала марні надії. Демобілізацію, радше за все, не вдасться втілити через масштаб війни і дефіцит підготованих до служби громадян для поповнення війська”, – вважає керівниця напрямку моніторингу та аналізу рішень Центру спільних дій Оксана Заболотна.

Також військовослужбовцям, які погодяться служити понад 36 місяців, пропонують виплачувати подвійну зарплатню. Оксана Заболотна застерігає, що ці обіцянки значно збільшать навантаження на державний бюджет. “Фінансового обґрунтування немає, і ми не знаємо, скільки коштів знадобиться. Може виявитися, що держава не має змоги виплачувати такі зарплати, а це загрожує підірвати довіру до неї”, – пояснює експертка.

На її думку, натомість потрібно запропонувати військовослужбовцям, триваліші відпустки та ротації в спокійніші ділянки фронту.

Також законопроєкт має дозволити виїзд за кордон на термін дії відстрочки студентам, військовозобов’язаним до 25 років, науковим працівникам і викладачам з навантаженням не менше 0,75 ставки, нардепам та депутатам місцевих рад, а також звільненим з полону та членам сімей Небесної сотні.

На думку Оксани Заболотної, дозвіл на виїзд ослаблює мобілізаційний потенціал держави, бо так її можуть покинути чимало військовозобов'язаних.

“Хоча вони мають відстрочку, немає зобов'язання, що вони повернуться”, – нагадує аналітикиня. Водночас юристка зауважує, закон містить важливу новацію для вдосконалення системи рекрутингу. Проєкт закону забороняє переводити добровільно мобілізованих військових до інших підрозділів без їхньої згоди.

“Часто людей, які добровільно мобілізуються через центри рекрутингу, відправляють в інші підрозділи. Їхнє відношення не беруть до уваги, а рекрути не можуть з цим нічого зробити. Такі випадки відштовхують людей добровільно вступати на службу, тому важливо це виправити” , – вважає Оксана Заболотна.

Нагадаємо, демобілізація військовослужбовців була в першій редакції законопроєкту про мобілізацію, яку ухвалили у першому читанні в лютому 2024 року. Проте ці норми виключили перед голосуванням за фінальний текст закону.

Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін у квітні повідомляв, що на розроблення окремого законопроєкту про ротацію та демобілізацію влада планує витратити до 8 місяців.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації