Час показувати нажите під час війни: Рада відновила публічний доступ до декларацій посадовців

  • Право
  • 1208
  • 0

Сьогодні, 20 вересня, Верховна Рада схвалила законопроєкт про електронне декларування з правкою президента Зеленського. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк, пише Главком.

«Рада схвалила вето президента та виправила закон про відновлення є-декларування! За - 341, конституційна більшість. Зміни передбачають одразу відкриття декларацій. Цього разу весь зал був тотально за відкритість. Такі зміни за два тижні в ідеології», – йдеться в повідомленні.

Результати голосування по фракціях:

  • Слуга Народу – 214;
  • Європейська Солідарність – 22;
  • Батьківщина – 13;
  • Платформа за життя та мир – 18;
  • За майбутнє – 11;
  • Голос – 18;
  • Довіра – 17;
  • Відновлення України – 12;
  • Позафракційні – 16.

Зазначимо, що електронне декларування для чиновників скасували після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зараз норму вирішили повернути. Верховна рада прийняла відповідний закон, але без важливої поправки щодо миттєвого відкриття реєстру декларацій.

Як повідомлялося, станом на 11 вересня 2023 року декларації за 2021 рік подали вже 401,8 тис. публічних службовців.

12 вересня Зеленський наклав вето на законопроєкт про е-декларування, який залишає реєстри закритими ще на рік.

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада голосувала за законопроєкт №9534 про е-декларування. Закон ухвалений, передбачено покарання чиновників за несвоєчасне подання декларацій. Але при цьому текст закону прийнято з нормою, яка передбачає залишити реєстр декларацій закритим ще на один рік з можливістю для декларантів добровільно подати в НАЗК заяву щодо персонального відкриття декларації впродовж року. Поправка про відкриття реєстру вже зараз не пройшла. Микола Тищенко голосував «проти».


За словами заступника голови Антикорупційного комітету Верховної Ради, нардепа Ярослава Юрчишина ознайомитися з інформацією у відкритих деклараціях усі охочі зможуть через 60 днів після того, як закон підпише президент.

"За цей час Національному агентству з питань запобігання корупції необхідно отримати списки декларантів, які служать у ЗСУ, і декларувалися раніше. Їхні декларації мають бути закритими", — пояснив Фокусу політик.

Юрчишин додав, що відкриті декларації стосуються, зокрема, керівників ТЦК, ВВК і тилових закупівельників.

"Якщо чиновник на даний момент служить у ЗСУ, його декларація буде закрита до звільнення або перемоги. Відповідно до закону. Усі інші — відкриті", — додав нардеп.

Що стосується СБУ, за словами політика, керівники спецслужби подають відкриті декларації, а ті, хто займаються контррозвідкою — закриті. Також із публічного реєстру виключать інформацію про чиновників, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.


Завдяки тиску громадськості депутати нарешті покажуть свої статки набуті за час війни: Рада проголосувала за відкриті декларації чиновників

Після шквалу критики та вето президента Верховна Рада повторно проголосувала в цілому за законопроєкт № 9534. Цього разу закон передбачає публічний доступ до декларацій чиновників.

Побачити декларації чиновників ми зможемо вже за 60 днів після публікації закону. Публікація закону відбудеться після того, як його підпише президент.

Ці 60 днів потрібні, щоби приховати певні категорії військовослужбовців задля їхньої безпеки. Інші чиновники та депутати найближчим часом мають прозвітувати перед українцями.

Все це відбулося завдяки тому, що українці не проковтнули попереднє голосування, яким депутати планували закрити декларації чиновників ще на рік.

Центр протидії корупції (ЦПК) разом з іншими громадськими організаціями закликали президента накласти вето на закон. З’явилася петиція від військового Олександра Ябчанки, що лише за кілька годин набрала потрібну кількість голосів, сягнувши 82 тис. підписів. Після чого Президент відповів на вимогу українців, підтримавши публічний доступ до декларацій, та ветував закон.

Без проактивної позиції українців про відкриті декларації можна було б забути. Ще в серпні 2022 року керівник фракції “Слуга народу” Давид Арахамія зареєстрував законопроєкт № 8071. Проте на цьому рух зупинився. Допоки МВФ не додав окремим пунктом вимогу відновити звітування посадовців.

Понад рік ЦПК адвокатував відновлення декларування, «відбиваючи» нищівні правки. 27 липня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 9534. Депутати додали до проєкту 457 правок. ЦПК проаналізувало їх усі. Серед іншого, депутати намагалися відновити можливість переписувати майно на родичів, щоб сховати його від правоохоронців та лишити декларації закритими. Якщо більшість шкідливих правок вдалося “відбити” ще до першого читання, то за відкриті декларації довелося поборотися.

“За кілька тижнів декларації відкриються. Ми почнемо шукати, тих хитровимаханих політиканів, які наживалися під час війни. Тож, за кілька тижнів, вдалого усім нам полювання”, – додав Віталій Шабунін, голова правління ЦПК.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації