53% українських підлітків вважають, що хабарництво – невідʼємна частина українського суспільства. Про корупцію говорили у Чернівцях на "круглому столі"

  • Право
  • 564
  • 2

53% українських підлітків вважають, що хабарництво – невідʼємна частина українського суспільства, а 29% з них вважають, що корупція в Україні є дуже поширеним явищем. Про це свідчать результати дослідження ГО «Вокс Україна» на тему «Доброчесність та ставлення до корупції серед українських учнів», проведеного у січні 2023 року.

Оскільки сьогоднішні підлітки за декілька років стануть повнолітніми, набудуть усіх громадянських прав та зможуть безпосередньо впливати на зміни у державі, важливо зараз виховати у них нетерпимість до корупції як проблеми, з якою може боротися кожна людина. Як юні українці можуть долучатися до антикорупційних ініціатив на місцевому рівні, обговорювали учасники тематичного круглого столу, що відбувся у Чернівцях у межах проєкту «Молодіжний марафон доброчесності» від ГО «Вокс Україна», що реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI).

Презентуючи результати дослідження, Ілона Сологуб, наукова редакторка «Вокс Україна», розповіла: «Ми провели репрезентативне опитування понад 1500 школярів віком 15-18 років. Метою опитування було визначити, як загальноприйняті практики у школах (наприклад, збір коштів у фонд школи чи класу) впливають на корупційний досвід молоді. Адже часто саме школа стає тим місцем, де дитина навчається відрізняти доброчесну поведінку від недоброчесної. Ми виявили, що три чверті дітей залучені до однієї з недоброчесних практик — списування домашніх або контрольних робіт.

При цьому найбільший вплив на цю залученість має “тиск оточення”, тобто те, що така практика є “звичною” у певному навчальному закладі. Цікаво, що обізнаність дитини щодо роботи антикорупційних органів знижує імовірність того, що ця дитина бере участь у недоброчесній поведінці. У дослідженні ми надаємо рекомендації щодо того, як знизити поширеність недоброчесної поведінки у школі, зокрема просвітництво та зміна форм контролю знань».

Участь у круглому столі брали освітяни, представники громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування. Вони поділилися власними спостереженнями про те, як школярі сприймають корупцію та різні її прояви, а також викликами, які постають у навчально-виховному процесі.

Своїми міркуваннями щодо шляхів організації молодіжного антикорупційного руху поділилися Юлія Мінчева, експертка з доброчесності, та Ольга Обершт, радниця Чернівецького міського голови з питань підзвітності та прозорості.

Так, Юлія Мінчева наголосила: «Дуже важливо виховувати в молоді власність до держави, щоб вони не сприймали державу як антагоніста, а долучалися, наприклад, до практики чи стажування у місцевих органах влади, щоб брали участь у проєктах, важливих для міста і громади. Молодь має відчувати, що держава не є їм опонентом і не треба уникати правил та норм, яких ми спільно в державі дотримуємося».

У межах візиту до Чернівців — одного з українських міст доброчесності — команда «Вокс Україна» спільно з Українською академією лідерства провели турнір із настільної гри «Кришталевий маяк», розробленої ініціативою «Молодіжний марафон доброчесності».

Під час активності 21 команда школярів (загалом 85 учасників) в ігровій формі побачила переваги доброчесної поведінки в суспільстві та дізналися, що означає бути доброчесними, в яких випадках доброчесність порушується та як потрібно діяти, аби запобігти корупційним порушенням. Юні учасники турніру вразили організаторів побудовою оригінальних стратегій поведінки, фокусом на взаємопідтримці та конструктивними підсумками, якими вони ділилися після гри.

Довідково

Антикорупційна ініціатива ЄС – провідна антикорупційна програма в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.

ГО «Вокс Україна» аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації