Як підприємцю Клічуку вдалось стати міським головою Чернівців: думки політологів

ПІДБИВАЄМО ПІДСУМКИ /

Міським головою Чернівців обрали бізнесмена Романа Клічука. Його висунули менш ніж три місяці тому. З бігбордів кандидат закликав обрати "нове" обличчя. Клічук вже займався політикою, однак ніколи не був публічним. Його опонентом у другому турі став кандидат із більшим досвідом — чинний депутат, голова найбільшої фракції у міськраді Віталій Михайлішин, який вже виконував обов'язки міського голови Чернівців у 2011-2014 роках. Суспільне запитало трьох політологів, як Клічуку вдалось перемогти та що впливатиме на його головування.

Професор, завідувач кафедри політології та державного управління Анатолій Круглашов:

Тривала боротьба двох угрупувань (Яценюка-екснардепа Бурбака та секретаря міськради Василя Продана — ред.) за контроль над містом набридла чернівчанам. Тому виборці почали шукати для себе можливості нового вибору і нових надій. Можливо, навіть нових ілюзій. Тут вчасно з’явилась альтернатива, яка й виявилась єдиною (Клічука висунула партія “Єдина альтернатива” — ред.). В лапках чи без лапок — покаже найближчий час. Окрім того, інші лідери перегонів мали значний антирейтинг, зумовлений розчаруваннями, претензіями та недовірою.

Наприклад, добрий шанс мав Олексій Каспрук, але в його діях я не побачив волі до перемоги цього разу, а радше, втому від тривалої та справді виснажливої боротьби. Кандидатуру ж Віталія Михайлішина не могли підтримати ті виборці, в чиїй пам'яті закарбувались події 2011–2014 років (Михайлішин виконував обов’язки міського голови. Під час революційних подій заявив, що підтримує президента Януковича — ред.). Тому поки що варто вести мову не про довіру до переможця, а про недовіру до його конкурентів. Вибір був зроблений методом виключення на користь найменш небажаного кандидата. Адже переважна більшість виборців взагалі проігнорувала це голосування. До того ж, не варто недооцінювати досить добре організовану та продуману рекламну кампанію, яка привернула увагу тих людей, які не надто переймаються місцевими політичними процесами.

На головування Клічука впливатиме поведінка основних фракцій, які сформуються в міській раді. Також готовність новобраного голови до діалогу не тільки з депутатами, серед яких можна зустріти людей з різними моральними та професійними якостями, а й з нашою територіальною громадою, громадськими організаціями, місцевими осередками політичних партій та експертами, яких попередники Клічука переважно ігнорували. Тому від вміння вибудувати цей діалог і комунікацію залежатиме, як довго триватиме його робота на своїй посаді. А найголовніше, як вона позначиться на життєдіяльності нашого міста. Бо проблем в нас накопичилось стільки, що роботи вистачить для всіх, хто хоче та спроможний її виконувати.

Експерт з виборчого права Ігор Баб'юк:

Клічуку допомогло те, що його підтримали інші партії (новообрані депутати від “Європейської Солідарності” та “Пропозиції” — ред.). Водночас він мав найбільшу підтримку в першому турі. А Михайлішина підтримала лише “ОПЗЖ”, зрештою він назвав це провокацією.

Найбільший виклик для Клічука — сформувати більшість у міській раді. Оскільки, враховуючи досвід його попередника Олексія Каспрука, ми знаємо, що це досить складно в Чернівцях. На мою думку, Клічук та його команда мають публічно домовитися про співпрацю з іншими партіями. Водночас підписати коаліційну угоду, де було би чітко прописані принципи, яких має дотримуватись депутатська більшість.

Засновник "Буковинського політологічного центру" Сергій Федуняк:

Роман Клічук переміг, тому що він має команду, яка зуміла в короткі терміни дослідити ситуацію в місті, сформувати мету і завдання, грамотно провести передвиборчу кампанію. Водночас перемозі сприяли очікування чернівчан, які втомилися від безладу та занепаду міста, що асоціюються зі "старими" політичними силами.

На головування Клічука впливатиме багато факторів, зокрема економічна криза, ймовірний саботаж з боку опозиції, помилки в діяльності нової команди тощо. Для успішної роботи новообраному меру потрібно створити довгоривалу ефективну коаліцію у міській раді, знайти джерела фінансування міських програм та налагодити постійні тісні зв'язки з найактивнішими представниками громадянського суспільства.

Колаж Суспільного Буковини: Ігор Бабюк, Сергій Федуняк, Анатолій Круглашов


Коментарі:
Більше новин по темі: