Парламентські партії хочуть позбутись контролю над своїми фінансами

Впродовж 2020 та 2021 років парламентські партії отримали 1,4 мільярди гривень в якості державного фінансування на свою діяльність та компенсації за витрати на виборчу кампанію. Запровадження підтримки політичних партій з державного бюджету покликане зменшити вплив великого капіталу на їх діяльність, забезпечити стабільне функціонування осередків для постійного зв’язку з виборцями, створити умови для розвитку нових політичних партій, чесної та прозорої міжпартійної конкуренції, що буде підкріплено контролем за використанням коштів (здійснює НАЗК). 

Нещодавно в парламенті внесли законопроект №5253, яким пропонується внести зміни до закону “Про політичні партії в Україні” щодо державного фінансування партій. У Центрі протидії корупції (ЦПК) повідомляють, що одне з запропонованих положень знищує можливість НАЗК ефективно перевіряти партійну фінансову звітність та виявляти в них неправду. Зокрема в тексті законопроекту є наступне: 

[НАЗК] “не уповноважене надавати правову оцінку якості робіт чи послуг, що надавались політичній партії, їх доцільності для діяльності політичної партії, а також встановлювати фіктивність правочинів і господарських операцій за участю політичної партії, самостійно встановлювати відповідність ринкової вартості наданих послуг”. 

Як вважають в ЦПК, це призведе до того, що Нацагентство не зможе виявляти отримання партіями товарів чи послуг за істотно завищеною чи заниженою вартістю, а також не зможе перевіряти, чи взагалі мали місце вказані у звітах ділові операції. 

Загалом НАЗК вже призупинило державне фінансування для трьох парламентських партій через подання ними фінансових звітів з недостовірними відомостями. 

Відповідно, можна припустити, що це своєрідна “реакція” парламентарів на роботу антикорупційного органу, хоча краще б зосередились на прозорому і чесному використанні коштів платників податків. Окрім цього ще минулого року депутати на період карантину у зв’язку з COVID-19 дозволили партіям не подавати свою фінансову звітність і народні обранці досі затягують із його відновленням.


Коментарі:
Більше новин по темі: