У Чернівцях провели громадські консультації з визначення меж виборчих округів (АУДІОЗАПИС)

СКОРО ВИБОРИ /

21 березня у конференц-залі Українського Народного Дому у Чернівцях за участі експертів, активістів політичних партій та громадських організацій, представників органів державної влади, місцевих державних адміністрацій, депутатів місцевих рад, а також журналістів регіональних ЗМІ відбулися публічні консультації щодо процедури визначення кількості та меж виборчих округів в Чернівецькій області.
 

Тон дискусії задали експерти Громадського Консорціуму Виборчих Ініціатив. Для початку Директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив Денис Ковриженко презентував результати дослідження “Утворення одномандатних округів для проведення чергових парламентських виборів 2012 року: Основні проблеми та можливі шляхи їх вирішення”. Щодо Чернівецької області, то згідно проведеного експертом аналізу, регіон в будь-якому випадку буде поділений на чотири виборчих округи. Окрім того, пан Ковриженко озвучив ключові моменти, які на його думку, в першу чергу стосуються Чернівецької області:

 

○ те, що вперше за виборчу історію місто Чернівці згідно діючого Закону має бути розділене між двома виборчими округами;

○ проблема врахування чи не врахування при встановленні меж виборчих округів місць компактного проживання національних меншин.

 

Юлія Тищенко, Голова Ради Українського незалежного центру політичних досліджень зупинилася детальніше на правах національних меншин, етнічних груп на політичну участь у виборних органах, акцентувавши на тому, що одномандатні виборчі округи мають утворюватись таким чином, щоб місця компактного проживання національних меншин охоплювались одним виборчим округом, а не кількома. На думку пані Тищенко: “Також виявляється за доцільне створювати умови, які сприяють участі національних меншин у загальнодержавних і місцевих виборах (питання мови виборчих бюлетенів, інформації про кандидатів мовами національних меншин), зокрема в місяцях компактного проживання національних меншин. Відповідне питання потребує розвитку законодавства про національні меншини в Україні в цілому, адже що таке “місце компактного проживання” в Україні на законодавчому рівні так і не визначено”.


Представник Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут у своєму виступі зазначив: “Дискусія щодо встановлення кількості та меж виборчих округів - це дискусія навколо, того, що буде більше враховано: територіально-адміністративний устрій (дотримання поділу на райони в області, тощо), чи “рівна” кількість виборців в різних округах”.

Історію формування виборчих округів в Чернівецькій області та свої прогнози щодо меж виборчих округів представив експерт ЧОГО “Комітету виборців” Ігор Баб’юк. Згідно інформації, яку отримав “Комітет виборців” в регіональних відділах ведення Державного реєстру виборців:

○ по-перше, “національний округ румуномовного населення буде”;
○ по-друге, щодо Садгірського району міста Чернівці, який не вкладається в 12% обмеження, визначене діючим Законом, то “в межах 4-6 дільниць (8-12 тисяч виборців) цього району розглядається можливість долучити його до округу національних груп, а решта дільниць залишити в межах виборчого округу, що включатиме два інших райони міста Чернівці - Першотравневий та Шевченківський;
○ по-третє, щодо Сторожинецького району області, то “до округу національних груп пропонується включити ті населені пункти, які межують із переважно румуномовним Глибоцьким районом; таким чином великі населені пункти з переважно румуномовним населенням Красноїльськ, Чудей, Буденець не потрапляють до цього округу”.
 

Після виступу експертів слово взяв “зал”. На думку Миколи Малярчука (партія “Громадянська позиція”): “Міграція і пересування румунумовного населення з округа в округ може зебезпечити Партії регіонів преференції на наступних виборах”. Максим Бурбак (партія “Фронт змін”) висловив занепокоєння щодо можливості виділення одного з районів міста із загальноміського виборчого округу, особливо в розрізі можливості проведення одночасно із парламентськими виборами і позачергових виборів Чернівецького міського голови. Таку можливість поставив під сумнів Борис Руснак, експерт з виборчого законодавства та радник міського голови Чернівецької міської ради. Пан Руснак зазначив, що згідно нині діючого законодавства одночасне проведення виборів вимагатиме створення двох комплектів виборчих комісій, а за твердженням представника Чернівецької Окружної виборчої комісії Миколи Каспрука, “кадровий голод” не дозволить якісно забезпечити по два комплекти комісій. Начальник Організаційно-контрольного відділу Чернівецької ОДА Іван Пазяк нагадав, що створення та визначення меж виборчих округів - це прерогатива ЦВК, і, посилаючись на слова Голови Верховної Ради України Володимира Литвина, відмітив, що “до 10 квітня депутати не встигнуть внести зміни в Закон про вибори і прийняти постанову, відповідно до яких територіальні округи могла б визначити Верховна Рада”.
 
 
На останок присутні погодилися, що подібні консультації повинні проводитися й надалі задля підвищення ролі та впливу громадянського суспільства на процеси, що відбуваються в Україні, особливо напередодні і під час виборчої компанії.
 
 

Для детальнішої інформації просять звертайтися:
КВУ - Ігор Бабюк, +380954646349
ОПОРА - Назар Тимощук, +380636286771
 
 
МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ УТВОРЕННЯ ОДНОМАНДАТНИХ ВИБОРЧИХ ОКРУГІВ У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
 
 
Д.Ковриженко,
Директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив
 
Починаючи з 1998 року, територія Чернівецької області для проведення загальнодержавних виборів ділилась на 4 одномандатних виборчих (територіальних) округи, межі яких загалом були стабільними і збігались з межами районів та міст Чернівців і Новодністровська. Єдиним винятком з цього правила були парламентські вибори 1998 та 2002 років, коли території окремих округів включали не цілі райони, а їх частини (на виборах 1998 р. – частини Заставнівського та Сторожинецього районів, на виборах 2002 р. – частини Сторожинецького району). Відомості про межі територіальних округів в межах Чернівецької області після 2002 р. наведено у Таблиці 1.
 
Таблиця 1. Межі та центри територіальних округів Чернівецької області на загальнодержавних виборах 2004, 2006, 2007, 2009 років
 
Рік
Межі територіальних округів
Центри округів
2004
1.     м. Чернівці
2.     райони: Сторожинецький, Вижницький, Кіцманський, Путильський
3.     райони: Герцаївський, Глибоцький, Новоселицький
4.     м. Новодністровськ, райони: Заставнівський, Кельменецький, Сокирянський, Хотинський
1.   м. Чернівці
2.   м. Сторожинець
3.   м. Герца
4.   м. Хотин
2006
2007
2009
1.     м. Чернівці
2.     райони: Сторожинецький, Вижницький, Кіцманський, Путильський
3.     райони: Герцаївський, Глибоцький, Новоселицький
4.     м. Новодністровськ, райони: Заставнівський, Кельменецький, Сокирянський, Хотинський
1.   м. Чернівці
2.   м. Сторожинець
3.   м. Новоселиця
4.   м. Хотин
 
За новим Законом „Про вибори народних депутатів України” одномандатні виборчі округи утворюватимуться в межах кожного з 27 регіонів, закордонні виборчі дільниці рівномірно розподілятимуться між одномандатними округами в м. Києві, а граничне відхилення між кількістю виборців в окрузі та середньою кількістю в округах не повинно перевищувати 12%.
 
Незалежно від того, який саме критерій утворення одномандатних округів в регіонах буде покладено в основу „нарізки” округів – 12% відхилення між кількістю виборів в окрузі та середньою кількістю виборців в округах чи метод найбільших залишків, на території Чернівецької області може бути утворено 4 лише округи.
 
Таблиця 2. Можлива кількість одномандатних округів залежно від методів визначення кількості округів в регіонах
 
Регіон
Кількість виборців станом на 31.01.2012
Кількість округів у кожному регіоні на виборах народних депутатів України 2002 р.
Кількість округів у регіоні, визначена пропорційно до кількості виборців в окрузі (кількість виборців в окрузі, поділена на загальну кількість виборців у загальнодержавному окрузі, помножена на 225)
Кількість округів у регіоні, визначена на основі методу найбільших залишків
Можлива мінімальна та максимальна кількість округів, визначена з урахуванням 12% відхилення
Чернівецька область
704856
4
4,31387582
4
4
 
У зв’язку з цим виникає запитання: чи можливо для проведення чергових виборів народних депутатів України територію Чернівецької області поділити на 4 одномандатних виборчих округи, повністю врахувавши при їх утворенні поділ області на райони та міста обласного значення? Для відповіді на це питання необхідно проаналізувати інформацію про кількість виборців в районах та містах обласного значення Чернівецької області (Таблиця 3).
 
Таблиця 3. Кількість виборців в районах, містах обласного значення та районах в м. Чернівці станом на 31.01.2012 р.
 
Райони, міста обласного значення та райони в м. Чернівці
Кількість виборців станом на 31.01.2012 р.
Вижницький р-н
45943
Герцаївський р-н
25333
Глибоцький р-н
55113
Заставнівський р-н
42922
Кельменецький р-н
34852
Кіцманський р-н
56535
Новоселицький р-н
65647
Путильський р-н
19006
Сокирянський р-н
37038
Сторожинецький р-н
73341
Хотинський р-н
52667
м.Новодністровськ
8724
м.Чернівці
187735
Першотравневий р-н
55360
Садгірський р-н
23114
Шевченківський р-н
109261
Всього
704856
Середня кількість виборців в одномандатних округах
163 393
Мінімальна та максимальна кількість виборців в окрузі при 12% відхиленні від середньої кількості виборців у всіх округах
143 785 – 183 000
 
Як видно з Таблиці 3, з урахуванням положень Закону „Про вибори народних депутатів України” щодо недопустимості перевищення кількості виборців в одномандатному окрузі 12% відхилення від середньої кількості виборців в округах, у кожному з 4 одномандатних округів на території Чернівецької області не повинно налічуватись менше 143 785 виборців і більше 183 000 виборців.
 
Між тим, як видно з Таблиці 4, утворити одномандатні округи на території області в межах, в яких створювались територіальні виборчі округи на виборах 2004-2009 рр., з урахуванням 12% відхилення не вдасться: кількість виборців у м. Чернівці майже на 4 000 перевищує максимально допустиму межу (183 000 виборців), тоді як на території Сторожинецького, Вижницького, Кіцманського та Путильського районів кількість виборців перевищує гранично допустиму межу майже на 12 000 виборців.
 
Таблиця 4. Кількість виборців в одномандатних округах Чернівецької області, якщо б одномандатні округи утворювали в межах територіальних округів 2004 – 2009 рр.
 
Межі округів (2004 – 2009 рр.)
Кількість виборців
1.     м. Чернівці
187 735
2.     райони: Сторожинецький, Вижницький, Кіцманський, Путильський
194 825
3.     райони: Герцаївський, Глибоцький, Новоселицький
146 093
4.     м. Новодністровськ, райони: Заставнівський, Кельменецький, Сокирянський, Хотинський
176 203
 
Звідси випливає два висновки:
 
·         при неухильному дотриманні положень Закону „Про вибори народних депутатів України” територія міста Чернівці повинна бути поділена між декількома округами;
·         при утворенні одномандатних округів (принаймні декількох з них) окремі райони мають бути поділені між різними округами.
 
Якщо виходити з необхідності максимального врахування адміністративно-територіального устрою області при утворенні одномандатних виборчих округів, то варіанти визначення меж виборчих округів можуть бути наступними:
 
Варіант 1
 
Одномандатний округ № 1: місто Чернівці – Першотравневий і Шевченківський райони (загальна кількість виборців – 164 621 виборець);
Одномандатний округ № 2: Вижницький, Кіцманський, Путильський райони (121 484 виборці) і частина Сторожинецького району (з кількістю виборців від 22 301 до 61 516; з урахуванням пропонованих меж округу № 3 – 59 544 виборці);
Одномандатний округ № 3: Герцаївський, Глибоцький, Новоселицький райони (146 093 виборці), Садгірський район міста Чернівці (23 114 виборців) і частина Сторожинецького району (з кількістю виборців до 13 797);
Одномандатний округ № 4: м. Новодністровськ, Заставнівський, Кельменецький, Сокирянський, Хотинський райони (176 203 виборці).
 
Варіант 2
 
Одномандатний округ № 1: місто Чернівці – Першотравневий і Шевченківський райони (загальна кількість виборців – 164 621);
Одномандатний округ № 2: Вижницький, Кіцманський, Путильський райони (121 484 виборці) і частина Сторожинецького району (з кількістю виборців від 22 301 до 61 516);
Одномандатний округ № 3: Герцаївський, Глибоцький, Новоселицький райони (146 093 виборці), східна частина Сторожинецького району; південна частина Хотинського району і (або) південна частина Кельменецького району;
Одномандатний округ № 4: м. Новодністровськ, Заставнівський район, Садгірський район міста Чернівці, Сокирянський район (111 798 виборців), Кельменецький район (або його північна частина), Хотинський район (або його північна частина).

 

 

БукІнфо (с)

DIM RIA
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації