Звірства окупантів: у Скадовську за відмову визнавати окупацію жінку повісили на вулиці

У середині жовтня у Скадовську рашисти вбили 55-річну Тетяну Мудренко. За словами її сестри Наталії Чорної, їй повідомили, що жінку повісили навпроти будівлі місцевого суду, а у свідоцтві про смерть як її причина вказана «механічна асфіксія». НВ розповідає, що відомо про трагедію.

Сильна жінка із проукраїнською позицією

Сестра Тетяни Мудренко Наталія Чорна в інтерв'ю Фактам розповіла, що вони близнючки й виросли у Дніпрі.

«За спеціальністю вона медсестра, певний час виконувала обов’язки фельдшера на місцевій фабриці Славутич, працювала у відділеннях пульмонології, хірургії, інфекційному у лікарнях. Її завжди поважали за кваліфіковану допомогу, добре серце», — згадувала сестру Чорна.

За її словами, десять років тому її сестра поїхала відпочивати до Скадовська і під час поїздки на острів Джарилгач познайомилася з капітаном катера, який возив туристів, на ім'я Анатолій.

«Сподобалися одне одному, обмінялися контактами. Толя сам росіянин, рідні там є, але давно живе в Україні та має проукраїнські погляди. У Скадовську він мав дружину, дитину, але вони розлучилися. Таня і Толя спочатку їздили одне до одного. Коли закінчувався курортний сезон, Толя жив у Дніпрі. Тетяна про нього дуже дбала, смачно готувала. Потім Анатолій запропонував сестрі перебратися до нього, і вона погодилася», — розповіла сестра загиблої про причини її переїзду до Скадовська.

За словами Наталії Чорної, коли її сестра вийшла на пенсію, то продовжувала працювати у лікарнях та дитячих санаторіях Скадовська і супроводжувала з Дніпра до Скадовська дітей з інвалідністю. Також Тетяна Мудренко доглядала людей похилого віку.

«Вона була досить мобільною — швидко сідала на свій велосипед і їхала до пацієнтів, долала значні відстані. Для свого віку сестра мала чудовий вигляд. Як модель», — розповіла Наталія Чорна.

Тетяна Мудренко із колегами (Фото: Facebook Тетяни Мудренко / obozrevatel.com)
Тетяна Мудренко із колегами / Фото: Facebook Тетяни Мудренко / obozrevatel.com

У коментарі Медійній ініціативі за права людини вона говорила, що її сестра була активною, не мала шкідливих звичок і не раз долала вплав відстань між Скадовськом та островом Джарилгач.

А в матеріалі Обозревателя мовиться, що Мудренко навчилася кататися на роликах у 45 років, а велосипедом могла проїхати з друзями від Скадовська до Криму.

На початку війни Наталія Чорна гостювала у сестри.

«У мене тоді боліла рука, і ми разом із сестрою зарядку робили. Увійшов Толя і сказав, що почалася війна. На початку березня у Скадовську вже були окупанти, які забрали у полон мера. Ми з іншими людьми прийшли на площу, скандували, щоб його повернули, співали українські пісні та гімн. Тоді рашисти заявили, що за півтори години відпустять мера. А потім підігнали вантажівки, з яких витягли якісь ящики. Відкрили їх — а там світлошумові гранати. Ними й кидали в нас, сестрі пирснули в обличчя сльозогінним газом, ми чули автоматні черги. Багато відео з тих подій ми викладали на Facebook», — описала вона початок окупації.

За словами Чорної, після цих подій люди злякалися і більше мітингів не було, а дехто залишив місто. Однак її сестра не почала приховувати свою проукраїнську позицію.

«Сестра продовжувала їздити велосипедом з українським прапорцем, спілкувалася українською і дуже дратувалася, що сусіди, які ще вчора називали своїм домом Україну, різко стали симпатизувати Росії», — стверджує Чорна.

За даними Обозревателя, після окупації Мудренко та її цивільний чоловік більше не могли отримувати українську пенсію і виживали, продаючи на ринку продукти зі свого городу, домашнє печиво та вино.

Чорна розповіла, що сестра не хотіла їхати зі Скадовська, бо полюбила місто і вірила у перемогу України. Сама Чорна повернулася до Дніпра у квітні.

Сестри продовжували спілкуватися телефоном. Тетяна Мудренко розповідала сестрі про колаборантів, яких ставало дедалі більше, у тому числі називала чоловіка на прізвисько «Утя».

В інтерв'ю Обозревателю Чорна казала, що її сестра побоювалася за своє життя.

«Там ще був мер, який сказав їм сидіти тихо і виконувати все, що скажуть ці люди. Але Тетяна займала українську позицію, вона не мовчала. Ходила на мітинги спершу. Потім усе там стихло. Ми з нею часто зідзвонювалися. А одного разу вона написала мені, що, мовляв, не пиши мені у Viber, краще в Telegram. Вона вважала, що там менше прослуховують. Я її спитала, що сталося. Вона сказала, що її вирахували. Жодних подробиць вона не розповідала. Тільки сказала, що коли все закінчиться, ми зустрінемося і вона все розповість і додала: „якщо залишусь живою“. Ця фраза засіла у мене в голові», — розповідала Чорна.

Що відомо про смерть Тетяни Мудренко

Наталія Чорна каже, що її зв’язок із сестрою обірвався 7 жовтня.

«Я написала у закриті проукраїнські пабліки. Там свого часу була і сестра, але напередодні вона звідти вийшла, щоб не наражати нікого на небезпеку. Незабаром мені надіслали інформацію з одного сайту про мертву жінку. У неї сліди удушення. Мовляв, жінка гуляла із собакою та розвідувала в орків інформацію. На фото я впізнала сестру… Зрозуміло, що це не самогубство. Сестра навіть не вміла зав’язати ту мотузку. Та ще перед будівлею суду. Таню називали „очі Скадовська“. Навіть чоловік не знав, чим вона займалась. Її, мабуть, здали поліцейські-колаборанти. Але Таня нічого не випитувала. Що бачила — те й бачила…», — описує вона, як дізналася про смерть сестри Фактам.

У коментарі Медійним ініціативам за права людини жінка згадує, що Мудренко всі знали через добермана, з яким вона щодня гуляла.

«У тому ж пабліку написали, що Анатолія побили, у будинку все перерили, автомобіль забрали, а людей вивезли, на вулиці стояв страшний галас. Люди боялися йти до окупованої поліцейської дільниці, щоб дізнатися, за що їх забрали», — розповіла вона.

Чорна також розповіла Фактам, що, за словами місцевих жителів, автомобіль Тетяни Мудренко та її цивільного чоловіка обігнав автомобіль поліцейських-колаборантів «і вони вчепилися».

«Хотіли забрати машину, але люди навколо обурилися і врятували. Подружжя відпустили, але ввечері за ними повернулися. Будинок перевернули, забрали машину, велосипеди. Таня заявила окупантам, що Скадовськ — це Україна, і він ніколи не буде російським. Сестру із чоловіком відвезли до місцевого СІЗО», — описала вона подальші події.

Видання Мост опублікувало скріншоти листування Наталії Чорної у соцмережах, в яких вона спочатку намагається розшукати сестру (з 8 жовтня), потім повідомляє, що її з чоловіком тримають у СІЗО, і Анатолія побили, бо Мудренко сказала, що Скадовськ — це Україна, а згодом — що її повісили біля суду. В одному із повідомлень у соцмережах говориться, що родичам Мудренко пропонували заплатити за неї та її чоловіка викуп.

Інфографіка: most.ks.ua

most.ks.ua

Фото: most.ks.ua

Медійним ініціативам за права людини Наталія Чорна повідомила, що за кілька днів після затримання її сестри з чоловіком, в одному з пабліків з’явилося повідомлення: «Привезли жінку з удушенням».

«Ім'я того, хто це написав, було затерте. Я зателефонувала до окупованої поліції, там відповіли, що знають, як мене звуть, і пригрозили, що чекають на мене. Я запанікувала, почала телефонувати знайомим, які колись працювали у правоохоронних органах», — згадувала Чорна.

За її словами, спочатку окупанти заперечували смерть її сестри, але 15 жовтня підтвердили. Їй надіслали фото тіла сестри у морзі та висновок судмедексперта, в якому як причина смерті вказане удушення.

«Одна місцева мешканка розповіла мені, ніби Тетяну поліцейські-колаборанти показово повісили перед будинком суду. Люди кажуть, що причиною могла стати фраза сестри „Скадовськ — це Україна“, а у місцевій інтернет-спільноті писали, що в той час, коли Тетяну та Анатолія тримали в дільниці, там разом із колишніми українськими поліцейськими пиячив місцевий колаборант „Утя“. Він кричав: „Бий цих укропів!“», — розповіла Чорна про те, як дізналася про обставини смерті сестри Медійним ініціативам за права людини.

«Одна дівчина зателефонувала мені ввечері й сказала, як вони її повісили. Сказала: Ти маєш знати, що вони її чимось накачали, щось у рот залили і повісили перед судом. Я не знаю навіть, хто це бачив, але так вона мені так сказала», — передає розповідь Чорної Радіо Свобода.

У матеріалі Медійної ініціативи за права людини згадується, що у місцевих пабліках пишуть, що до вбивства Тетяни може бути причетний Ігор Іванович Кузьменюк, керівник окупаційного карного розшуку так званої поліції Скадовська.

«Зазначають, що колаборант жорстокий, катує цивільних скадовців за проукраїнську позицію. Рідні подружжя теж не виключають його причетності до полону та вбивства Тетяни», — сказано в повідомленні.

«Мої знайомі зі Скадовська розповідають, що мешканців, яких окупанти підозрюють у партизанщині, тримають і катують за містом, у дитячому таборі Слава, де розташувалися військові РФ. Поліцейські-колаборанти люблять повторювати, що звідти ніхто не повертається. За табором, скотобійнею, очисними спорудами міста та на території цвинтаря риють траншеї. Місцеві припускають, що там можуть ховати закатованих», — розповіла організації Наталія Чорна.

Що відомо про чоловіка Тетяни Мудренко

За даною Медійної ініціативи за права людини, цивільному чоловіку Мудренко 60 років, його прізвище Орєхов.

Наталія Чорна розповіла Фактам, що про його долю не було нічого відомо до 18 жовтня.

«А 18 жовтня він мені зателефонував і повідомив, що його випустили поховати дружину, про травми він не говорить. Тільки те, що в нього зламана рука», — сказала вона.

Після цього він знову перестав виходити на зв’язок, що з ним сталося, невідомо.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації