Ірина Фаріон після замаху померла в лікарні. Що відомо про замах і про вбивцю (ОНОВЛЕНО)
Інформацію про загибель мовознавиці підтвердив мер Львова Андрій Садовий. А за словами місцевого депутата Ігоря Зінкевича, жінка померла о 23:20.
Напад кваліфікували як замах на умисне вбивство.19 липня відома мовознавиця Ірина Фаріон стала жертвою замаху на вбивство.
Фокус зібрав усе, що відомо про інцидент на момент публікації матеріалу.
Журналістка Марта Оліярник повідомила, що на вулиці Масарика у Львові невідомий стріляв у Фаріон, її забрала "швидка". Сусіди бачили, що стрілець був у рукавичках та мав зброю без глушника.
У ЗМІ передали, що мовознавицю доставили у лікарню приблизно о 20:00, і медики оцінили її стан як вкрай важкий. У медіа проінформували, що сусіди протягом двох тижнів помічали "підозрілого хлопця в капелюсі", який "сидів на лавці й чогось чекав". Також з’явилась інформація, що 20 липня Фаріон мала їхати у Болгарію — у відпустку з онуками.
Ірині Фаріон було 60 років.
“Медики зробили все можливе, але поранення було несумісне з життям. Громада Львова висловлює щирі співчуття родині та всім, хто її знав і любив“, – написав Садовий. Убивство мовознавиці він назвав зухвалим і наглим. Наголосив, що вбивцю необхідно знайти.
Замах на Фаріон: підтвердження поліції та лікарні
У поліції, не розголошуючи імені, підтвердили факт стрілянини та те, що була госпіталізована 60-річна жінка з вогнепальним пораненням голови. Як з’ясували правоохоронці, постріл пролунав приблизно о 19:30.
У соцмережах проінформували, що у Львові та області оголошено спецоперацію поліції з перехоплення стрільця. Блогер Андрій Смолій заявив, що у Фаріон стріляв хлопець віком 20–25 років, і він чекав жертву біля виходу.
У лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб'єднання Львова підтвердили, що у реанімації перебуває жінка з вогнепальним пораненням. Керівник Львівської ОВА Максим Козицький підтвердив, що Фаріон у важкому стані та побажав їй одужання.
Розкриття злочину щодо замаху на мовознавицю Ірину Фаріон перебуває в активній фазі. За словами президента Володимира Зеленського, про розшук нападника доповідають керівник МВС Ігор Клименко й керівник СБУ Василь Малюк.
Напад на Фаріон кваліфікований як замах на умисне вбивство - Клименко
Напад на громадську діячку, викладачку Львівської політехніки Ірину Фаріон кваліфіковано як замах на умисне вбивство, розкриття злочину перебуває в активній фазі.
Про це міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив у Телеграмі.
За його словами, стан потерпілої тяжкий, лікарі борються за її життя.
Поліція, інші необхідні служби працюють на місці стрільби. Мають покази свідків, опрацьовують дані з камер відеоспостереження. Розкриття злочину в активній фазі.
Поліція розшукує вбивцю Фаріон: у МВС розповіли перші деталі (оновлено)

Національна поліція спільно зі співробітниками СБУ проводять комплекс заходів, щоб знайти вбивцю екснардепки Iрини Фаріон. До розслідування залучена майже уся поліція Львівщини.
Про це повідомив міністр внутрішніх справ Iгор Клименко під час брифінгу у Львові.
За його словами, основні версії, які зараз розглядають слідчі – це особиста неприязнь, громадсько-політична діяльність Фаріон. Не виключають також, що вбивство має замовний характер.
Поліція уже зібрала оперативну інформацію, яку наразі перевіряють. Зазначають, що до розслідування вбивства залучена практично вся поліція Львова та частина поліції Львівщини.
«На місці злочину також працюють оперативники та слідчі групи, які приїхали з Києва на чолі з заступником керівника Національної поліції та на чолі з заступником керівника Служби безпеки України. Вже призначено низку експертиз, в тому числі балістична експертиза, аналізуються відео з камер спостереження. Перші результати роботи мають бути готові вже до ранку», – повідомив Клименко.
Наразі вбивцю шукають. Про нього нічого невідомо – ані хто він, ані де проживає.
Доповнено:
Під час брифінгу у Львові Ігор Клименко повідомив, що у слідства наявні дані про те, що підозрюваний кілька днів перебував біля будинку Ірини Фаріон у визначений час.
«Ми перевіряємо всю інформацію, працюємо зі свідками, звертаємось до всіх, хто може надати слідству додаткову інформацію. Хочу подякувати людям, які цю інформацію вже надали», — зазначив Ігор Клименко.
Також міністр розповів, що на місці злочину знайшли гільзу. Після проведення судово-медичної експертизи слідчі матимуть додаткові відомості.
Нагадаємо, у п'ятницю, 19 липня, у Львові стріляли у колишню народну депутатку та мовознавицю Ірину Фаріон. Iнцидент трапився на вулиці Масарика. У поліції зазначили, що правоохоронці «встановлюють обставини замаху на життя громадської діячки».
Пізніше стало відомо, що Iрина Фаріон померла у лікарні після замаху. Медики зробили все можливе, але поранення було несумісне з життям.
Біографія Ірини Фаріон, її наукова та політична діяльність
Ірина Фаріон – українська мовознавиця, педагог, науковець, доктор філологічних наук, професорка, політик, народна депутатка України VII скликання від партії “Свобода”, колишня голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань науки і освіти, політична та громадська діячка, публіцист, блогерка, пишуть "Букви".
Народилася Ірина Фаріон 29 квітня 1964 року у Львові у сім’ї сантехніка та вчительки. У 1981 році закінчила місцеву школу, після чого з 1982 по 1987 рр. навчалася на філологічному факультеті (українська філологія) Львівського державного університету ім. Івана Франка. Вищий навчальний заклад закінчила з відзнакою. До 1991 року Фаріон працювала в цьому ж університеті лаборантом кафедри загального мовознавства. У ці ж роки була керівницею Центру україністики на катедрі фольклористики.
З 1 вересня 1991 до 15 листопада 2023 Ірина Фаріон працювала викладачкою на кафедрі української мови Національного університету “Львівська політехніка”. У 1996 році захистила кандидатську дисертацію на тему “Антропонімійна система Верхньої Наддністрянщини кінця XVIII — поч. XIX ст. (прізвищеві назви)” і здобула ступінь кандидата філологічних наук. У 2015 році захистила докторську дисертацію на тему “Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у XIV—XVII ст.”
Ірина Фаріон протягом шести років очолювала мовну комісію “Просвіти” Національного університету “Львівська політехніка”. Також мовознавиця була членкинею наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.
З 1998 року була ініціаторкою та організаторкою щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів “Мова — твого життя основа”. У 2004 році стала лавреаткою Літературної та патріотично-виховної премії ім. Олекси Гірника.
Від 2005 року Ірина Фаріон була членом політичної партії “Свобода”. На виборах до Львівської обласної ради 2006 року була обрана депутатом Львівської обласної ради. Перемогла на виборах до Львівської обласної ради 2010 у мажоритарному окрузі міста Львова, здобувши найвищий результат підтримки серед усіх мажоритарників Львівщини — 33 %.
22 лютого 2010 року Фаріон звернулася з відкритим листом до тоді новообраного президента Віктора Януковича з приводу загрози державному статусові української мови. Активно виступала проти зросійщення навчальних програм в українських школах і ВНЗ.
На сесії Львівської облради 22 лютого 2011 року виступила з проєктом рішення вимоги відставки тодішнього міністра освіти, науки, молоді та спорту Дмитра Табачника, який, на її думку “фатально помилився з місцем проживання і свого історичного буття”. Від імені трьох голів обласних рад — Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської — звернення надіслали Януковичу.
З 12 грудня 2012 по 27 листопада 2014 рр. Ірина Фаріон була депутаткою Верховної Ради України від Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Від 24 січня 2013 року була головою підкомітету з питань вищої освіти комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, згодом стала першою заступницею голови комітету з питань науки і освіти.
Скандали за участі Ірини Фаріон
З березня 1987 року Ірина Фаріон стала кандидатом у члени, з квітня 1988 до 1989 — членом КПРС. Мовознавиця зазначає, що не мала бажання бути долученої до партії, проте на цьому наполіг її професор.
У 2013 році запитання журналістів щодо коментаря з цього факту біографії, Ірина Фаріон відповіла: “Сміялася їм в очі. Ніяк. Орлиці не сповідаються перед гієнами”.

Джерело: Ірина Фаріон
15 листопада глава МОН Оксен Лісовий повідомив, що Львівська політехніка звільнила Ірину Фаріон. Відповідний наказ підписав ректор. Днем раніше у Львові студенти цього вишу вийшли на мітинг проти мовознавиці.
Акцію протесту спричинила низка скандалів, пов’язаних із Фаріон. Зокрема вона негативно висловилась про російськомовних захисників України та опублікувала дані студента з тимчасово окупованого Криму, що призвело до його арешту з боку РФ.
У відповідь на “злив” особистих даних омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що звернувся до СБУ. Сама Фаріон вважала, що претензії через цю справу пов’язані зі спробою влаштувати “чергову провокацію” проти неї. Відповідаючи на критику, Фаріон заявляла, що боротьба з російською мовою всередині держави “важливіша, ніж боротьба на нульовій позиції”.
Згодом мовознавиця заявила, що з Офісу Президента надали “пряму вказівку” на її звільнення.
29 травня 2024 року Львівський апеляційний суд постановив поновити Ірину Фаріон на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук “Львівської політехніки”.
-
Його однолітки пішли вчитися, а він – воювати. Чернівчанин Богдан Коханюк у 18 років пішов на фронт, а у 20 загинув за Україну
-
Головний рятувальник Буковини Сергій Михайлюк любить мотоцикли. У 2024 році отримав у подарунок Harley-Davidson
-
Переселенка з Маріуполя Каріна Ворожеєва: “Чернівці мене прийняли. Я хочу жити в цьому місті”
-
Рік тому не стало Геннадія Москаля. Екс-міністр МВС Луценко згадав цікаві бувальщини про легендарного поліцейського генерала з Буковини
-
Колишній банкір Янков, який працює заступником Запаранюка, не довіряє банкам? Він у готівці зберігає понад 1,1 мільйона гривень, 35 тисяч доларів та 5 тисяч євро
-
Заступник начальника Чернівецької ОВА Греба задекларував чотири євро готівкою та Lexus 2022 року випуску