Політолог Ігор Буркут: Самі росіяни не вилікуються. Після війни рашизм з їхніх голів треба буде вибивати дуже довго

Розпочався повномасштабний наступ російських військ на сході України. Яким може бути подальший розвиток подій, "МБ" запитав у політолога, кандидата історичних наук із Чернівців Ігоря Буркута, пише molbuk.ua

Війна досягла кульмінації

– На якому етапі зараз війна в Україні?

Ігор Буркут. Скріншот відео ТВА

– Зараз відбувається кульмінація у війні, яку проти нас розв’язала Росія. Вона намагається реалізувати хоч один зі своїх планів до 9 травня, щоби Путін зміг провести "парад перемоги". Зокрема, серед пунктів плану Путіна – захопити весь Донбас. Бажано для них дуже досягти й успіху на півдні. Також – зламати опір захисників Маріуполя і створити так званий південний коридор, щоби відсікти Україну від Азовського моря.

– Чи зможемо ми вистояти?

– Звичайно, вистоїмо. Стовідсотково. Але жертв буде багато. Проте українські воїни знають, за що воюють. Росіяни – все менше і менше розуміють, що вони роблять в Україні. Тому серед них зростає дезертирство і небажання воювати. В Україні вже "перемелені" найкращі російські військові частини. Зараз Росія кидає на війну свої резерви, дуже часто недостатньо підготовлені.

Нескорений Маруполь. Фото: REUTERS

Також росіяни почали масово використовувати насильно мобілізованих в ОРДЛО. Це звичайне "гарматне м’ясо", яке зазнає величезних втрат. Психологічно це дуже погано для росіян впливає на настрої мешканців окупованих територій. З іншого боку, ті частини донецьких та луганських бойовиків, які вже брали участь у боях, себе показують краще, ніж російські резерви. Але за тиждень-півтора українські війська їх "перемелють".

– Чи може бути так, що Путін не полишить намірів захопити Київ?

– Може. Тому що Путін є Путін. Що він робить, пояснити з погляду людської логіки в принципі неможливо. Але те, що російським військам не світить захопити Київ, – це стовідсотково. Не вийде в них це.

У російському суспільстві працює шлунок, а не мозок

– Чи зважиться світ допомогти Україні зброєю так, як ми про це просимо?

– Подробиці щодо надання такої допомоги нам навряд чи повідомлять. Але маю інформацію, що американці перекинули на польську територію літаки, завдання яких – знищення російської системи протиповітряної оборони. На цьому ставлю крапку і не хочу нічого фантазувати. Просто констатую факт: ці літаки вже в Польщі. А це говорить про дуже і дуже багато.

Окрім того, вже зараз нам надходить зброя, необхідна не лише для оборони, але й для переходу в контрнаступ. Це важка артилерія, бронетехніка і нові безпілотники, які дозволяють завдавати удар вглиб російської території.

– Як вплинуло на росіян знищення крейсера "Москва"?

– Головне, на кого це подіяло, – на російських військових моряків. Ті джерела, яким я довіряю, пишуть про занепадницькі настрої не тільки на Чорноморському флоті, але й на інших флотах Росії. Бо російська влада припустилася низки чергових злочинів щодо своїх військових. Тепер офіцерів крейсера починають звинувачувати в тому, що саме вони винні в загибелі корабля, а не вище командування. А це – удар по всьому офіцерському корпусу російського військово-морського флоту. Так що настрої там дуже погані. І, до речі, якщо вірити моїм джерелам, то нині російські бойові кораблі відведені від українських берегів на 200 миль, щоб їх не досягали наші ракети. Це свідчить про те, що там нарешті почали нас по-справжньому боятися.

– Чи далеко ще до завершення війни, до нашої перемоги?

– Такі прогнози ніхто не може ні підтвердити, ні заперечити. Тому що це війна. Росіяни мають набагато більше резервних ресурсів, ніж ми. Вони далеко не все ще використали. Але дуже багато залежить від тих настроїв, які складаються в Росії. Вже на початку травня росіяни відчують на собі різке погіршення свого життя. І от тоді настрої будуть працювати на користь нашої перемоги. А коли в суспільстві працює тільки шлунок, а не мозок, то і результат зрозумілий.

Самі росіяни не вилікуються, їх треба "лікувати

– Невже в Росії досі не усвідомили безглуздості цієї війни?

– Той, хто розуміє, мовчить. Бо якщо почнуть патякати – отримають 15 років "строгача" в страшних російських в’язницях. Тому вони вичікують моменту, коли та сіра маса, яка думати не може, але відчує, що щось не так, і почне кричати. От тоді й вони вступлять у розмову. Але ті, хто вже за кордоном, звичайно, говорять про всі ці нещастя, які війна несе самій Росії. Починаючи з Альфреда Коха (російський державний діяч, проживає наразі в Німеччині, розкритикував Путіна за війну в Україні – ред.) та багатьох інших колишніх політиків, політологів та соціологів. Проте в самій Росії про це сказати неможливо, тому що там – судова відповідальність. Якщо там дають тюремний строк за те, що війну називають війною, а не спецоперацією, – то про що вже говорити далі?

– У чому ж Путін та його оточення вбачають зараз основний сенс війни проти України?

– "Вєлічіє Расії". Так званий великодержавний шовінізм. Найголовніше в їх житті – це мати величезну державу. А що дасть та держава – це "неважливо". А дасть вона концтабір, строк, пограбування…Як воно завжди було в російській історії, так воно і продовжується... Це треба "лікувати". Але самі росіяни не вилікуються. Тільки після поразки Росії, після її окупації військами демократичних країн почнеться процес денацифікації самої Росії. Цей рашизм так званий треба буде вибивати дуже довго.

– А як гадаєте, коли відбудеться цей процес денацифікації Росії?

– Ще за нашого з вами життя.


Коментарі:
Більше новин по темі: