Клічук розповів, як бізнесмен Павлюк атакує владу Чернівців за допомогою Офісу Зеленського

КЛІЧУК ВІДКРИВАЄ КАРТИ /

Міський голова Чернівців розповів Новому Времени про COVID, впливового бізнесмена Іллю Павлюка та помсту Банкової за те, що облраду не очолив представник Слуги народу.

На минулорічних місцевих виборах в Чернівцях сталося маленьке диво: після багаторічного чергування у владних кабінетах людей екс-прем'єра Арсенія Яценюка, то представників команди екс-регіонала Василя Продана, партнера олігарха Дмитра Фірташа, перемогу святкувала партія Єдина Альтернатива.

Швидкоруч створена політсила об'єднала найвідоміших представників місцевої інтелігенції. Її кістяк утворили IT-бізнесмени, відомі власники будбізнесу, лікар, викладачка Чернівецького університету та активістка, яка опікується пересуванням людей на візках. Очолив політичну силу бізнесмен Роман Клічук, власник мережі магазинів РОМА, кількох місцевих ресторанів та логістичного бізнесу. На виборах в цю силу повірили містяни і новостворена команда отримала чверть місць в міськраді, а вибори мера несподівано виграв її лідер.

Тепер Клічук має проблеми з обласною прокуратурою, причиною яких став Київ. Про них мер и розповів НВ.

ОФІС ПРЕЗИДЕНТА — ЗА ПАВЛЮКА

— Скільки справ проти вас порушили в обласній прокуратурі?

— Шість проти мене. Ще дві стосуються членів нашої команди [керівників регіональної партії Єдина Альтернатива]. Є багато людей, які були при владі дуже довгий час. Вони програли місцеві вибори і до керування пройшли інші люди, які ламають їхні схеми. Тому вони вмикають такі методи, на жаль.

— Стосовно чого справи?

— Нібито моя компанія займається контрабандою спирту. Можливо, це пов’язано з тим, що вона є дистриб’ютором відомих алкогольних брендів. Однак ми навпаки завжди разом із поліцією виявляли незаконні точки продажу алкоголю. Але треба було щось придумати. Моя компанія, всі магазини і ресторани понад 20 років на контролі у правоохоронних структурах. Остання справа з’явилася нещодавно, ніби у мене в закладах продають наркотики. Дивуюсь, що мене досі не звинуватили в причетності до порнографії.

— Ці справи порушила головний прокурор області Ірина Кравченко. Хто вона?

— У Чернівцях усі знають, що це людина [бізнесмена та непублічного соратника президента Володимира Зеленського] Іллі Павлюка, але ж стверджувати не можу. Він може сказати, що це моя людина. Негласно ж, всі це розуміють.

— У вас є інформація, що Кравченко пов’язана з Павлюком?

— Немає…я належу до тих людей, які працювали в білому бізнесі. Ми ніколи не мали справ, ані з прокуратурою, ані з іншими [правоохоронними органами].

— Вам відомо, яким бізнесом займається Павлюк?

— Ця інформація не публікуватиметься?

— Публікуватиметься.

— Я — посадова особа і не маю права озвучувати плітки. Тому не можу сказати, чим займається Павлюк. Офіційно інформації немає.

Міський голова Чернівців Роман Клічук

— У коментарі місцевому виданню ви чітко сказали, що за порушеними проти вас справами стоїть Ілля Павлюк.

— Мене спитав про це журналіст. Я йому відповів: «Начебто [Павлюк]». Після цього він на основі моєї відповіді написав, що це моє твердження. Я не можу організувати зовнішнє стеження і бути впевненим на 100%. Це здогадки. Однак розумію, що це все почалося після того, як відбулося голосування за голову обласної ради. І обрали іншу людину. Сюди включився вже й Офіс президента, і голова [обласної державної] адміністрації. Тому, швидше за все, за моїми здогадками, що [ці справи] є спланованою акцією.

— Включився Офіс президента?

— Так. Йдеться про посаду голови облради. Відбулися [мої] перемовини з керівником ОДА, так і з заступником керівника ОП. Обидва наполягали, що головою слід обрати Володимира Жаровського, депутата від Слуги народу.

— Чому головою облради призначили Олексія Бойка з Аграрної партії?

— Тому що сформувалася інша більшість.

— Жаровський — це людина Павлюка і ОП наполягав, аби область очолила близька до нього людина?

— Так.

— Як вам вдалося призначити Бойка, якщо у Єдиної Альтернативи немає більшості в облраді?

— Ми обирали виключно гідну, молоду та грамотну людину. І позаяк вийшло, що ця людина представляє Аграрну партію, то ми за неї проголосували.

— У відеозверненні на ФБ-сторінці ви сказали, що закликали президента та Генпрокуратуру відреагувати на тиск щодо вашої команди. Письмово чи усно звертались і яку отримали реакцію?

— Усно. Ми зробили онлайн-брифінг, поки що жодної реакції не надходило.

— Чи намагались неформально поспілкуватися з представниками ОП щодо тиску?

— Ні.

— Чому?

— Я розумію, що вони мені в цьому не допомагатимуть.

— Через зв’язки Павлюка з президентом?

— Можливо і так.

— Зверніться зараз до Зеленського: що ви б йому сказали?

— Я хочу сказати президенту: сьогодні в Чернівцях до влади прийшла команда, яка прагне змінити місто, побороти корупційні схеми і спрямувати кошти на благо містян. Але є певні люди, які нам заважають. Я звертаюсь за допомогою і підтримкою.

Сергій Осачук і Роман Клічук

— Щодо голови ОДА Сергія Осачука, — ви з ним давно товаришуєте?

— Важко сказати, чи у нас дружні стосунки. Ми — приятелі, однолітки і знайомі 30 років. Однак зараз мої стосунки з головою ОДА виключно робочі.

— Він розуміє, що відбувається тиск на вашу команду. Як він на це реагує?

— Мовчки спостерігає. Намагається не втручатися, не звертати уваги. Хоча чудово усе розуміє.

— Ви згадали, що почали ламати схеми. Поясніть, що конкретно ви зробили?

— Практично в кожній структурі управління комунальної власності існували різні «схеми». І ми прекрасно розуміємо, що змінюючи керівників департаментів, керівників комунальних підприємств, ми так само відриваємо від «годівнички» цих людей. На сесіях [міськради] кілька років приймались рішення про надання земельних ділянок та приміщень у безкоштовне користування. Новим скликанням ми ці всі схеми поламали. Ділянки виставляємо на аукціон. Хочемо зробити міську владу прозорою. Це багатьом не подобається.

— Є приклади?

— Сказати прізвища… ми хочемо продавати з аукціону, а не віддавати [землю] своїм людям за безцінь або за хабарі. До мене не підходили з такими пропозиціями, тому що вони знають, що це моя принципова позиція.

— Їм не подобаються чесні правила гри?

— Так. Прозоро, — будь ласка. Ми відкриті для забудовників і громадян. Виходьте, офіційно на тендери.

— Допускаєте, що за справами проти вас стоїть не один Павлюк. У місті достатньо впливові колишні регіонали та екс-представники Народного фронту.

— Так-так. Припускаю, що це не подобається багатьом людям, які мали стосунок до попередніх керівників.

— Тобто, це за цим стоїть не лише Павлюк?

— І всі ті, кого ви щойно перерахували.

— До речі, ваша ситуація не унікальна. Схоже відбувалось з Андрієм Садовим, мером Львова, міським головою Дніпра Борисом Філатовим та іншими міськими очільниками.

— В Андрія Івановича [Садового] досвіду більше, звісно, ніж у мене. Я впевнений, що ці кримінальні провадження ні до чого не призведуть. Їх мета — це тиск, залякування і знищення мого іміджу. Зробити з мене ворога, контрабандиста і баригу. Я цим не переймаюсь, але вважаю за потрібне це озвучити, щоб люди знали мою позицію.

ТУРИСТИЧНА ПЕРЛИНА НА ЗАДВІРКАХ

— Що плануєте змінити у Чернівцях?

— Гостро стоїть проблема доріг і комунального транспорту. Транспорт — це жах, потрібні величезні кошти. Ми зверталися до голови ОДА, на жаль, нас не чують. Отримаємо нуль з державного бюджету.

Ще третя проблема, — наше місто відкинули на задвірки України. У нас не працює аеропорт. Потяги до нас їздять в чотири рази менше, ніж до [Івано-] Франківська. Дістатися з Чернівців кудись — дуже складно. Веду переговори Украерорухом, щоби якомога швидше відкрити аеропорт — запустити хоч один рейс до Києва. Жоден інвестор чи бізнесмен не забажає працювати з Чернівцями, не маючи можливості швидко до нас дістатися. Щодо залізниці, то теж є конструктивний діалог із Укрзалізницею про запуск ще одного-двох потягів.

Внесення Чернівців до червоної карантинної зони перешкоджає, але я сподіваюся, що ми зможемо це відновити. Ми повинні бути відкритими для українців з усієї України, щоб до нас приїздили і знайомилися з нашим містом.

Клічук спілкується з підприємцями “Калинівського ринку”

— Чернівцям вистачає власних коштів, зібраних з місцевих податків?

— Ми витрачаємо власні кошти, але є величезні проекти, які місто не тягне: об'їзна дорога чи ремонт доріг, плавальний басейн, який коштує 57 млн. грн.

— Президент ініціював програму Здорова нація. Він сказав, що активно планують будувати басейни при школах, навіть в райцентрах.

— Басейн є, але він старий і не працює. Там величезний [cпортивний] комплекс. Місто не може його доробити. Ми просили адміністрацію, щоби його включили до Великого будівництва, а вони відмовилися. Чернівці - це єдиний обласний центр, який не має басейну. В ОДА ведуть себе незрозуміло. Вони отримали кошти на дорожний фонд і згідно законодавства 20% мали би перерахувати місту, але нас взагалі не включили в цей проект.

— Чому?

— Потрібно їх питати.

— Яка ваша версія?

— Дрібна помста за призначення головою облради іншу людину, — не захотіли робити як ми просили — відповідно, коштів не отримаєте.

КОРОНАВІРУС І ВІДМОВА ВІД ВАКЦИНАЦІЇ

— Чернівці опинились в червоній зоні. Місцеві розповідають, що в лікарнях бракує ліжко-місць. Це правда?

— Проблема, справді, є. Захворюваність різко збільшилася за останні пару тижнів. На сьогоднішній день ліжко-місця заповнені на 93%. Є резерви у дитячій лікарні і шпиталі для військових. Також ми звернулися до сусідніх районних центрів. Вони погодились нас підтримати. Тому, де розміщувати [хворих] - проблеми немає.

— Є дефіцит медперсоналу?

— Катастрофічної проблеми немає, але ми розуміємо, що багато хворих. Медики валяться з ніг. Ми намагаємося перерозподілити навантаження з лікарень профільних, які займалися ковідом, додаючи інші лікарні. Є місця ще в обласних лікарнях, які перебувають на території міста. Все — під контролем. Представники ОДА та [влади] міста координують ці питання протягом дня навіть, декілька раз. Це [комунікація] по вакцинації, вільним ліжкам, забезпеченню киснем та медикаментами.

— Чому в Чернівцях знову відбувся спалах коронавірусу?

— Жодна людина не назве причину, чому зараз Франківщина і Буковина знову потрапили до червоної зони. Можливо, це пов’язано з міграцією людей. У нас багато хто працює на заробітках.

— Якщо кількість хворих продовжуватиме зростати, то чи бачите ви необхідність розгорнути мобільні шпиталі?

— Сподіваюся, до цього не дійде. [Лише у разі], якщо захворюваність збільшиться втричі. На сьогодні ми можемо впоратися за рахунок тих лікарень, які є на балансі міста, області і районних центрів.

— Скільки людей вакциновані у місті?

— Минулого тижня Чернівці отримали 500 вакцин, якими, в першу чергу, повинні були щепитися медики. Однак було вакциновано всього 37 людей. Багато є відмов від вакцини. Розгорнута інформаційна війна проти вакцинації, — люди бояться, не довіряють, тому що ця вакцина індійська. А всі розраховували на [американську] Pfizer. Багато хто дивиться телебачення, читає інтернет, не прислухаються до думки [провідних] медиків. В інтернеті пишуть дурню, що це вакцина шкідлива і вона впливає на генотип. Маячня.

— Який відсоток відмов серед медиків?

— Лише 30% медперсоналу готові вакцинуватися.

Дмитро БОБРИЦЬКИЙ, Новое время


Коментарі:
Більше новин по темі: