Вчителі зареєструвати петицію з вимогою підняти зарплати до 1-1,5 тис. доларів. Шмигаль каже, що грошей вистачає лише на війну. А прокурорам, суддям і Нафтогазу?
Зарплати вчителів мають бути значно вищими за ті, які вони отримують зараз. Мінімальна зарплата педагога найнижчої кваліфікаційної категорії має дорівнювати трьом мінімалкам. Така норма прописана в законі, однак зараз її дотриматись неможливо — в бюджеті вистачає грошей тільки на війну.
Такі коментарі дали можновладці у відповідь на петицію щодо підвищення зарплати вчителям, пише видання Today.ua
Петиція, що була зареєстрована 15 січня, набрала достатню кількість голосів (25 тисяч) для її розгляду у владних кабінетах. Її авторка Надія Коток просить, щоб уряд ухвалив рішення про підвищення зарплати вчителям. Вона має відповідати "рівню європейських держав" — 1-1,5 тис. доларів, зазначає Надія Коток.
Авторка звернення аргументує свою позицію тим, що через високу плинність кадрів у школах нерідко бракує вчителів. А ті, що залишаються, перевантажені. Крім того, на них лежить висока відповідальність не лише за якість навчання, але й за життя та здоров’я дітей. І за все це вони отримують мізерні зарплати, які, до того ж, зїдає інфляція.
У Кабміні відреагували на петицію. Відповідь Шмигаля оприлюднив урядовий сайт.
"Зазначене підвищення потребуватиме значних додаткових видатків з бюджетів усіх рівнів, що під час воєнного стану проблематично, оскільки всі власні надходження бюджету спрямовуються на потреби Сил безпеки та оборони", – написав Денис Шмигаль.
Водночас прем’єр-міністр зазначив, що, попри фінансову скруту, уряд усе ж намагається хоч якось підвищувати виплати вчителям. Так, із 1 січня цього року їм стали платити на 1300 гривень (1000 після відрахування податків) більше. А з 1 вересня цього року сума доплати подвоїться.
Роз’яснив ситуацію і голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак. Інтерв'ю з ним публікує unn.
За словами Бабака, відповідно до закону про освіту, який був ухвалений ще в 2017 році, мінімальна зарплата вчителя найнижчої кваліфікаційної категорії має становити три мінімалки. Тобто на сьогодні вона повинна бути 24 тис. грн. Однак на сьогодні в бюджетах — державному та місцевих, немає грошей, щоб виплачувати вчителям такі суми. Хоча влада визнає, що це було би цілком адекватною оцінкою того трудового навантаження, яке несе вчитель.
"Немає колізії законодавства – є питання фінансової спроможності нашої держави. Тим паче на сьогоднішньому етапі нашої історії, в умовах воєнного стану, вийти на такий, абсолютно правильний і справедливий мінімальний рівень заробітної плати наших освітян", - зауважив нардеп.
Така норма оплати праці вчителів була закладена в законі, ухваленому в 2017 році, каже Бабак. Поступове підвищення вчительської зарплати мало тривати до 2023 року, поки заробітки педагогів не зросли б до наміченого рівня. Так, власне, і відбувалось до 2021 року, поки в цей графік не втрутилась війна. З початком війни цей процес припинився, і, очевидно, доки війна триватиме, його не відновлять.
"Сьогодні серед найвищого керівництва нашої держави немає дискусії щодо того, справедливий чи не справедливий це мінімальний рівень заробітної плати наших педагогів. Всі однозначно погоджуються з тим, що так має бути. Але наразі ми фінансово не спроможні вийти на визначений базовим законом гідний рівень заробітної плати освітян", – зазначив Бабак.
ТИМ ЧАСОМ…
Істотно зросли зарплати в усіх членів правління Нафтогазу
Зате на цьому тлі можна лише порадіти за наших можновладців та інших посадовців, які очолюють державні підприємства. Наприклад, за минулий рік істотно зросли зарплати в усіх членів правління Нафтогазу. Їхній місячний заробіток стартує від 466 тис. грн. Якби кожен учитель міг хоча би місяць покерувати Нафтогазом, то, мабуть, потреби у таких петиціях у них би й не було.
На зарплати прокурорам у 2025 році виділять додаткових 1,7 млрд грн — Южаніна
Уряд хоч і врахував вимогу залишити базовий розмір, з якого розраховується оклад прокурора, на рівні 2024 року (а це 1600 грн), проте суму додаткових коштів на оплату праці зменшив тільки на 1 млрд грн (з додаткових 2,7 млрд, що передбачались у першому читанні бюджету-2025).
Про це в телеграм-каналі написала член Податкового комітету ВР Ніна Южаніна.
«Будуть „добирати“ надбавками та преміями. Я про це говорила, проте ніхто цього чути не хоче. При мінімальному окладі в 40 тис. грн середня зарплата прокурора сьогодні — 68 тис. грн, а 1,7 млрд грн — це приблизно ще додаткових 15 тис. грн щомісяця для кожного прокурора, або додаткових 10 тис. гривень щомісяця на кожного працівника прокуратури», — написала вона.
Звісно, що кошти закладаються не для підвищення зарплати кожного прокурора, тим більше не для кожного працівника прокуратури. Отак діють у неправовій державі — чи то страх, чи то залежність переважають навіть під час загрози виживання країни, додала депутатка.
-
Економісти запрошують чернівчан в ЧНУ на освітній лекторій «Schumpeter Day»
-
НМТ-2025: до чого готуватися вступникам?
-
В Україні на місяць скоротили літні канікули. В Міносвіти пояснили причину такого рішення
-
У школах можуть запровадити ЗНО після 9-го класу
-
Як підготуватися до вступних іспитів без стресу: поради психологів
-
Карантин через ГРВІ: влада Чернівців поки не закриває дитячі садочки, а школи працюватимуть за рішенням дирекцій