У Чернівецькій області прийняли бюджет на 2023 рік. У чому його особливість

У Чернівецькій області прийняли бюджет на 2023 рік. Він складає півтора мільярда гривень. Цьогоріч за обласний бюджет не голосували депутати облради — його формували в ОВА через воєнний стан. Водночас з депутатами бюджет обговорили.

Особливість цьогорічного бюджету — те, що він сформований в умовах воєнного стану. Враховували обмеження щодо видатків, які є від казначейської служби, аби розпорядники, установи могли використовувати гроші, сказала у коментарі Суспільному директорка обласного департаменту фінансів Анжела Дякова.

Звідки до бюджету надходять гроші?

  • власні надходження — 800 мільйонів гривень. Це 57% всього бюджету. Майже вся сума власних надходжень — це податок на доходи фізичних осіб.

Ще 700 мільйонів гривень — з держбюджету. Зокрема:

  • дотації з держбюджету – майже 24%;
  • субвенції – майже 19%.

"Власні надходження — понад 57%, а трансферти — 42%. Тобто область перейшла на етап, коли більше власних доходів", — каже регіональний консультант Асоціації міст України у Чернівецькій області Євген Прокопець.

На що витрачатимуть гроші

Майже 80% витрат спрямують на забезпечення захищених статей видатків, тобто на зарплати, енергоносії, медикаменти, харчування.

"Цей бюджет — практично бюджет виживання. Але він такий, аби забезпечити життєдіяльність в нинішніх умовах", — каже Прокопець.

Найбільше грошей спрямують на:

  • освіту — 449 мільйони гривень,
  • соцзахист — 166 мільйони гривень,
  • охорону здоров'я — 163 мільйони гривень,
  • культуру — 103 мільйони гривень,
  • фізкультуру та спорт — майже 48 мільйонів гривень.

Загалом за ці гроші утримують 97 бюджетних установ та понад 5,5 тисяч людей.

  • ремонт й утримання доріг — 307 мільйонів гривень (з них 247 мільйонів гривень — це гроші цільової субвенції, яка надійде наступного року, а 60 мільйонів гривень — власні надходження).

Фінансування програм: ТРО та шкільні автобуси

Понад 138 мільйонів гривень передбачено на 30 місцевих програм.

45 мільйонів гривень спрямують для тероборони, 20 мільйонів гривень — на придбання шкільних автобусів на умовах співфінансування з бюджетів територіальних громад.

"138 мільйонів — це недостатньо, але на першому етапі ми почнемо, а далі, як будуть гроші, то ми розглядатимемо ці питання. Навіть по теробороні 45 мільйонів — це не фініш. Бо цього року з обласного бюджету на ТРО спрямували понад 50 мільйонів гривень", — сказала у коментарі Суспільному директорка обласного департаменту фінансів Анжела Дякова.

Також у департаменті фінансів сподіваються, що з держбюджету область ще отримає фінансування на закупівлю автобусів. Є нерозподілених один мільярд гривень і Чернівецька область претендуватиме на частину цих грошей, оскільки 111 автобусів вилучили на фронт.

Резервний фонд та співфінансування проєктів

За словами Дякової, резервний фонд становить 12 мільйонів гривень. Наступного року його поповнюватимуть, аби мати можливість фінансувати непередбачувані видатки.

Бюджет розвитку в наступному році складатиме 15 мільйонів гривень. Ці гроші планують використовувати на співфінансування програм з Державним фондом регіонального розвитку, каже Дякова.

"При нинішній інфляції, а її всі відчувають на своїх гаманцях, зовсім не значний ріст мінімальної зарплати — 200 гривень. З 1 січня буде мінімальна зарплата 6 700 гривень, і протягом року поки що не закладені зміни. Ці бюджети будуть переглядатись, якщо закінчиться війна", — каже Прокопець.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації