Що сенсаційного побачили вчені на унікальному знімку супертелескопа "Джеймс Уебб"?

На початку формування Всесвіту в ній існувало в 10 разів більше галактик, схожих на наш Чумацький шлях, ніж передбачалося раніше. Таких висновків дійшла група вчених, які вивчають перший знімок, зроблений космічним телескопом "Джеймс Вебб".

Один із авторів дослідження знімку, професор Крістофер Конселіс із Манчестерського університету у Великій Британії, пояснює, що астрономи знали про існування цих галактик, але про те, як і коли вони сформувалися, чіткого розуміння у них не було.

На першому знімку "Джеймса Вебба" видно галактики, що існували лише 600 мільйонів років після Великого вибуху. Фото: NASA

"Сьогодні найпоширеніший тип галактик – це дискові галактики, – пояснює дослідник в інтерв'ю BBC News. – Наша галактика – дискова, найближча до неї, Галактика Андромеди, теж дискова. Три чверті з усіх сусідніх галактик – дискові. І раніше вважалося, що вони сформувалися наприкінці еволюції Всесвіту", - каже Конселіс.

Але це було до того, як астрономи отримали можливість за допомогою телескопа "Джеймс Вебб" зазирнути у далеке минуле, за часів формування Всесвіту та галактик.

Цей телескоп здатний вловлювати сигнали, що походять від зірок на відстані до 13,5 млрд світлових років. Тобто потенційно він може показати Всесвіт такий, як він виглядав лише через 200 млн років після Великого вибуху.

Дослідження Конселіса та його колег опубліковано на сайті Корнеллського університету в США та ще не пройшло процес рецензування іншими вченими.

Вони докладніше описують перший знімок "Джеймса Вебба" .

На передньому плані першої фотографії видно масивне скупчення галактик SMACS 0723 – таким, як воно виглядало близько 4,6 млрд. років тому. Приблизно стільки часу знадобилося світла, щоб дістатися звідти до місця, де його зафіксували сенсори Джеймса Вебба.

Але науковий інтерес становлять не вони, а галактики на задньому плані знімку. Без "Джеймса Вебба" вони залишалися б невидимими, але цей телескоп зміг сфотографувати, як гравітація величезної маси скупчення SMACS 0723 посилює свічення задніх галактик.

Деякі з них існували лише 600 мільйонів років після Великого вибуху – тобто у ранні роки формування Всесвіту.

Фотографії, які робить "Джеймс Вебб", вловлюють відблиски процесів формування зірок та планет задовго до появи Землі. Фото: NASA

Тепер унікальна інфрачервона обсерваторія із позолоченим дзеркалом діаметром 6,5 м допомогла вченим розглянути обриси цих задніх галактик та порахувати їх.

"Ми знали, що зможемо побачити речі, які "Хаббл" не міг нам показати", - каже професор Конселіс.

Вік Всесвіту - приблизно 13,8 мільярда років, і ті фотографії, які робить "Джеймс Вебб", вловлюють відблиски процесів формування зірок і планет задовго до появи Землі.

"Ці процеси допоможуть нам зрозуміти наше коріння. Цей телескоп - найважливіший винахід, принаймні з часів Галілео", - вважає професор Конселіс.

Гігантський телескоп "Джеймс Вебб" був створений NASA за участю Європейського та Канадського космічних агентств і коштував 10 млрд доларів. Його запуск відбувся 25 грудня 2021, а першу фотографію оприлюднив Джо Байден на початку липня.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації