На дні океану виявили діру, через яку просочується вода: це загрожує масштабною катастрофою. Як це виглядає?

На дні Тихого океану виявили витік води, який відбувається крізь діру, що сформувалася з невідомих наразі причин. На щастя для людства, мова йде не про те, що океан стікає у якийсь водогін планетного масштабу, а навпаки. Але на цьому хороші новини закінчуються.

Про дослідження вчені розповіли у журналі Science Advances. Джерело на дні океану вони назвали "Оазою Піфії", пише Обозреватель.

Діру на дні океану було виявлено випадково ще 2015 року, коли тодішній аспірант, а нині політичний радник Білого дому Брендан Філіп під час океанічних досліджень помітив повітряні бульбашки, які підіймалися з невідомого джерела.

Тоді вчені припустили, що мова йде про метан, який підіймається з океанічного дна, але виявилося, що це не так.

"Вони … побачили не просто бульбашки метану, а рідину, що виходила з морського дна, наче з пожежного шлангу. Це те, чого я ніколи не бачив, і, наскільки мені відомо, не спостерігалося раніше", – сказав геолог морського дна та один із авторів статті Еван Соломон.

Діра на дні Тихого океану

Часто бульбашки, що піднімаються з дна океану, є передвісниками існування гідротермальних джерел, у яких вчені знаходять захоплюючу біологічну активність. Але "Оаза Піфії" – це дещо зовсім інше і те, що з неї витікає рідина, викликає у вчених занепокоєння.

Вони припускають, що якщо з розлому витече у відкритий океан надто багато рідини, великій частині США загрожуватиме надпотужний землетрус, адже витік рідини відбувається у місці, яке називається Зона субдукції Каскадії. В ньому дві тектонічні плити, що складають земну кору, зустрічаються і ковзають одна біля одної.

Рідина ж, яка витікає через розлом, як припускають вчені, слугує своєрідним мастилом між цими плитами, яке забезпечує їм гладкий рух.

"Зона мегарозлому схожа на стіл для аерохокею. Якщо тиск рідини високий, це наче повітря, яке вмикається, що означає, що тертя менше і дві плити можуть ковзати. Якщо тиск рідини нижчий, обидві плити блокуються, і тоді може виникнути напруження", – пояснив Соломон.

Таким чином, якщо рідина, що знаходилася між плитами досягне якогось критично низького рівня, між тектонічними плитами накопичуватиметься напруга, яка врешті-решт має кудись подітися. Коли ж напруження досягне пікової точки, плиті доведеться ривком зайняти нове положення, цей ривок спричинить землетрус.

Вчені вважають, що вивільнення напруги в зоні субдукції Каскадії може спричинити землетрус магнітудою 9, який зачепить багатьох мешканців північного заходу США.

Основна проблема в тому, що науковці наразі можуть лише спостерігати за явищем, оскільки жодним чином не можуть вплинути на майбутню поведінку тектонічних плит. Але таке спостереження допоможе підготуватися до ймовірного стихійного лиха.

"Оаза Піфії" відкриває рідкісне вікно в процеси, що відбуваються глибоко на морському дні, і хімічний склад свідчить про те, що ця рідина походить з області поблизу кордону плит", – сказала океанограф і один з авторів дослідження Дебора Келлі.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації