Головлікар Англії: не потрібно боятися кліматичних змін, тому що супербактеріі вб'ють нас раніше

  • Наука
  • 4110
  • 0
НАУКА / 

Головний лікар Англії Саллі Дейвіс, радник уряду з медичних питань, вважає, що стійкість деяких бактерій до антибіотиків є для людства куди більш небезпечною проблемою, ніж кліматичні зміни. Але мало хто ставиться до цього серйозно, тому потрібно змінювати сприйняття, говорить вона. Експерт наводить як приклад відому доповідь економіста Ніколаса Штерна про зміни клімату.

 

Тоді, в 2006 році, Штерн зробив переворот в сприйнятті кліматичних проблем. На думку доктора Дейвіс, для супербактерій зараз необхідна схожа за значимістю доповідь, тому що без неї людство занадто розслаблено відносяться до антибіотиків і бактерій. Але ж за небезпекою вони перевершують кліматичні зміни. В усякому разі ця проблема може торкнутися нас набагато швидше, говорить вона.


«Ми створили свою власну "Доповідь Штерна "- і ми виявили, що супербактеріі вб'ють нас набагато раніше, ніж клімат», - розповідає Дейвіс.

У звіті стверджується, що щорічно від бактерій, стійких до антибіотиків, гине 700 тисяч чоловік. 5 тисяч з них - в Великобританії, де кишкові палички, що мутували, є вбивцею номер один у цій галузі.

Якщо нічого не робити, то число подібних смертей досягне 10 млн до 2050 року. Для світової економіки це може вилитися в втрати $ 60- $ 100 млрд щорічно. Рішенням можуть стати інноваційні медичні препарати, але ринок поки не може забезпечити їх. З 1980 року так і не з'явилося нових класів антибіотиків, введених для застосування. У вчених є безліч розробок, але без інвестицій вони так і залишаються лабораторними проектами. А ризик тим часом стає дедалі більше.

Девіс говорить, що США, Великобританія і Європейський союз уже мають відповідні фонди, але вони досить невеликі, особливо в порівнянні з витратами на лікування раку. «При цьому проблема супербактерій куди серйозніше і складніше раку, - говорить вона. - Більш того, лікування раку неможливо без підтримки антибіотиків».

З іншого боку ситуацію гальмують і самі фармацевти, які турбуються, що виробництво таких антибіотиків не буде вигідно, оскільки ВООЗ охарактеризує їх як «кошти останньої надії».

«На сьогоднішній день є лише кілька великих фармацевтичних компаній, які розробляють їх», - стверджує Дейвіс. Разом з тим, вона додає, що те, що зможе лікувати 700 тис. осіб щорічно, апріорі не може бути невигідним.

«У разі супербактерій, той, хто зуміє вирішити дану проблему, дуже скоро стане мільярдером», - каже фахівець. Дейвіс сподівається, що її доповідь допоможе в зміні сприйняття проблеми, а також об'єднає «уряди, фарміндустрію, медиків і громадськість» в пошуку її вирішення.

Наостанок зазначимо, що поява у бактерій імунітету до багатьох відомих антибіотиків, на думку багатьох фахівців, становить смертельну загрозу для людства. Згідно найгіршими прогнозами, вже через якихось два десятки років звичайні хірургічні втручання стануть представляти серйозну загрозу життю пацієнтів, якщо вчені не виявлять нових медпрепаратів для боротьби з інфекціями.

«Якщо ми не приймемо заходів, ми можемо практично відкотитися до ситуації XIX століття, коли люди вмирали через заражень після найпростіших операцій. Ми втратимо можливість пересаджувати органи і користуватися багатьма з доступних зараз способів лікування раку », - пояснює Дейвіс. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації