Вакарчук: Уряд видав Валуєвський циркуляр і Емський указ

ВИБРИКИ ДМИТРИКА / Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Іван Вакарчук (на фото) застерігає владу від витіснення української мови з вищих навчальних закладів. Про це йдеться у заяві Вакарчука у відповідь на скасування Кабміном  обов'язкового іспиту з української мови при вступі в аспірантуру та для отримання ступеня кандидата наук.

"Якщо навести історичні паралелі, то як це не парадоксально, але постанова Кабінету Міністрів від 28 липня 2010 року за своїм змістом і бюрократичною риторикою нагадує сумнозвісні Валуєвський циркуляр і Емський указ", - вважає він.

Вакарчук зазначив, що відповідні зміни викладені у восьми пунктах, із них - у семи пунктах ці зміни сформульовано так: "слова "української мови (за професійним спрямуванням)" виключити".

"Чи урядовці, котрі читали і подавали проект постанови на затвердження Кабінетом Міністрів, не вжахнулися від такого суцільного "виключення" української мови з академічного вжитку, чи робили це з якимось особливим завзяттям? Адже цей документ такий суголосний із Емським указом, що рясніє словосполученнями "Воспретить в Империи печатание", "Воспретить публичные чтения", "запретить газету" тощо", - заявив Вакарчук.

Він також здивований тим, чому Кабмін скасував обов'язковий іспит з української мови "так швидко і без жодного обґрунтування, без будь-якого обговорення". На думку Вакарчука, в Україні зараз, "як ніколи раніше за всі роки її незалежності, зростає мовна асиметрія науково-інформаційних джерел, наукової та навчальної літератури на користь російської".

"Українському уряду не повинно бути байдуже, яке мовне обличчя має сьогодні українська освіта та наука. І саме тому урядовці та політики не можуть виявляти демонстративної ойкофобії до всього українського, зокрема щодо української мови, бо це безперспективно з погляду політичної доцільності та безвідповідально перед українською державою і суспільством", - заявив він.

Як відомо, Вакарчук є колишнім міністром освіти і науки.

 


Українська правда


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації