Степан Мельничук: „Факультету історії, політології та міжнародних відносин - "так тримати" !

  • Наука
  • 5324
  • 0

ЮВІЛЕЙ / Цими днями факультет історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича відзначив свій ювілей – 70 років від дня заснування. Ці сім десятиліть були сповнені різноманітними подіями, які так чи інакше впливали на життя факультету.

Однак вивчення і викладання історії як предмету розпочалося в Чернівецькому університеті ще у 1875 році одразу після його відкриття. Від самого початку існування університету у складі філософського факультету були відкриті дві історичні кафедри, традиційні для австрійських університетів, - історії Австрії та загальної історії. Крім них діяли кафедри стародавньої, східноєвропейської та південно-східноєвропейської історії.

В австрійський та румунський час історію у Чернівецькому університеті викладали такі відомі історики як Кайндль, Полак та інші. У 1940 році, після приходу радянської влади на Буковину, у структурі Чернівецького університету з’явився новий факультет – історичний. Здобуття незалежності Україною призвело і до якісних змін на факультеті. За останні роки тут були відкриті нові спеціальності – політологія, країнознавство, міжнародна інформація, етнологія. Таким чином факультет перетворився на потужний навчально-науковий підрозділ університету. У зв’язку з цим у 2005 році було прийнято рішення про зміну назви факультету на факультет історії, політології та міжнародних відносин. Сьогодні тут діє сім кафедр: історії України, етнології, античної та середньовічної історії, історії нового та новітнього часу, політології та державного управління, міжнародних відносин, сучасних іноземних мов та перекладу.

Факультет історії, політології та міжнародних відносин посідає важливе місце в структурі ЧНУ ім. Ю.Федьковича. Про це розмова з ректором університету, доктором фізико-математичних наук, професором Степаном Васильовичем Мельничуком:

- Степане Васильовичу, скажіть, будь-ласка, яке місце посідає факультет історії, політології і міжнародних відносин в нашому університеті?

- Факультет завжди посідав особливе місце, був авторитетним і впливовим ще в радянські часи. Немалу роль зіграла і особистість багатолітнього декана Юрія Івановича Макара, який є людиною дуже широких поглядів, широкої душі. Він зумів зібрати колектив викладачів, колектив однодумців, як зробили те, що зробили. Він зумів навіть переконати тодішнього ректора Степана Степановича Костишина про необхідність створення кафедри іноземних мов на факультеті, хоча, здавалося б, який сенс створювати кафедру іноземних мов на факультеті, коли є цілий факультет іноземних мов в університеті. Але зрозуміло, що завдання факультету іноземних мов і завдання цієї кафедри абсолютно різні і, як показало життя, це абсолютно виправдало себе, тому що Юрій Іванович і його однодумці дивилися уперед і вони бачили, що відкриють ще спеціальності „міжнародні відносини”, „міжнародна інформація”. А які міжнародні відносини, міжнародна інформація без іноземних мов? І потім, у нас іноземні мови вивчають досить фундаментально, але як мовники, як лінгвісти, як філологи. Тоді як для міжнародників, краєзнавців, країнознавців, треба не стільки детальне знання філологічного аспекту мови, скільки знання розмовної сучасної іноземної мови. Тому в роботі тієї кафедри переставлені акценти. Таке поєднання роботи кафедри сучасних іноземних мов історичного факультету та нових спеціальностей дали позитивний результат. Надзвичайно популярні сьогодні кафедри міжнародних відносин, міжнародної інформації, політології. Зокрема, у цьому році, як і в минулих роках, при наборі студентів там заповнюється практично весь ліцензійний обсяг.

- Як Ви думаєте, чи міг би в перспективі цей факультет перерости в Інститут історії при Чернівецькому національному університеті?

- Ви знаєте, від багатьох представників різних факультетів такі питання час від часу лунають. Розумієте, я вважаю, що створення інституту не є самоціллю. Якщо якийсь факультет, в тому числі і факультет історії, політології і міжнародних відносин, відчує, що йому тісно в рамках університету і він може якісно покращити свою роботу, якщо він буде інститутом, тоді це має зміст. А якщо просто переназвати факультет інститутом, як зроблено в багатьох університетах, я не бачу в цьому особливого змісту. Має бути якась нова якість і тоді це має зміст.

- Які Ви завдання ставите перед факультетом історії, політології та міжнародних відносин?

- Ті напрямки роботи, якими займається факультет в останні десять років, факультет розвиває дуже добре. Історія України – видано дуже багато книжок, публікацій, підготовлено дуже багато фахівців. Активно працюють міжнародники, політологи, кафедра етнології... Всі кафедри досить глибоко занурилися у наукову роботу, видали „на гора” дуже багато публікацій, які є ознакою професійного росту, фахового визнання і за кордоном, і в Україні.
Ми також ставили перед факультетом завдання збільшити вимогливість – і це факультет виконав. Як показала минула сесія, всі викладачі факультету досить вимогливо віднеслися до студентів і це тільки сприяє зростанню якості підготовки фахівців.

Як на мене, факультет зараз мав би розширити горизонти своїх досліджень і одним із таких напрямків є схід. Це, в перспективі, можливо, і створення кафедри сходознавства. Але для цього треба осилити схід. Чому? По-перше, сходознавство в Україні в останні роки не дуже процвітає. Воно процвітало лише в часи А.Кримського. Після того його учні вели якусь роботу, але то вже було не то. І як на мене, це абсолютно невиправдано. Тому що схід є схід. Він непізнаний для європейців в багатьох аспектах, а для українців тим більше.
По-друге, наш край ще не так давно з історичної точки зору входив у склад Молдовського князівства, яке тривалий час знаходилось під турецьким протекторатом. І очевидно, що в турецьких архівах повинно бути чимало матеріалів, пов’язаних з цим історичним періодом. І якщо історики наші українські архіви перелопатили вздовж і впоперек, то турецькі архіви під замком. А для пошукової роботи в турецьких архівах слід вивчати турецьку мову. І це, на мою думку, дасть поштовх для нових історичних досліджень.

- Ваші побажання факультету з нагоди ювілею.

- Факультету треба „так тримати” у рівні викладання, вимогливості, науковій роботі.


Інтерв’ю взяла Наталя НЕЧАЄВА-ЮРІЙЧУК
для БукІнфо (с)

Фото Сергія Зарайського, архів сайту


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації