Фахівці переконані, що зубри на Буковині завжди будуть…

  • Наука
  • 5650
  • 0

ФЛОРА і ФАУНА / На Буковині тривають наукові дослідження одного з найрідкісніших видів наземних тварин - зубрів, розпочаті у 2008 році в рамках виконання наказу Держкомлісгоспу та Мінприроди “Про затвердження Плану дій щодо збереження зубра в фауні України”. Вчені Чернівецького національного університету запрошені до участі в розробці і проведенні паспортизації популяцій тварин, що знаходяться в межах Чернівецької області. Також триває розробка конкретних заходів з їх збереження. Співвиконавцем дослідження є інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України.

Нагадаємо, зубр – червонокнижний вид і найбільша з усіх наземних тварин нашої країни. У Карпатах чернівецькими вченими зафіксовані особини з довжиною тіла до 3 метрів та висотою в холці – до 2 метрів. Вага таких биків сягає тонни.

Колись у Карпатах жила численна популяція зубрів, до 1923 року він був практично повністю винищений у наших лісах, - розповідає співвиконавець проекту, завідуючий кафедрою зоології біологічного факультету ЧНУ В.Череватов. Роботи з відновлення цього виду розпочалися після війни. Зубри завозилися у дику природу з зоопарків і, завдяки роботі тогочасних спеціалістів, сьогодні зубри живуть і в Буковинських Карпатах. На територію Північної Буковини зубри були завезені у 70-х роках. Усі вони – біловезько-кавказької генетичної лінії. Тварин завозили двічі: перші 19 особин у 1970 р., ще 4 зубри привезли в 1977 р. На Буковині зубри добре прижилися. І не дивно, бо в Карпатах вони мешкали до 1762 року, а на Буковині – до початку ХІХ ст. По сьогодні в Буковинських Карпатах та Передкарпатті збереглись назви урочищ та потоків – «Зубровиця», «Зубринець», «Зубрівка». Пік чисельності цих тварин на території Чернівецької області припав на початок 90-х років – біля 200 голів. Це була найбільша субпопуляція в Україні.

«Зубри – миролюбні і лагідні тварини, незважаючи на свої розміри та грізний вигляд. Зазвичай, улітку зубри тримаються невеликими стадами до 10 голів. Взимку старі бики часто ходять поодинці. Тварин у холодну пору року підгодовують сіном. Ще вони люблять ходити на солонці. Не відмовляються від яблука чи морквини», - розповідає одна з виконавців проекту спеціаліст із популяційної біології Л. Хлус.

Дикий зубр – обережна тварина. Самка, що оберігає теля, або ж самець – ватажок стада часто кидаються на людей, проте завжди зупиняються за кілька кроків. Чернівецькі вчені, спостерігаючи за зубрами виявили, що влітку, мандруючи гірськими схилами, зубри піднімаються на висоту до 1000 м над рівнем моря!

Керівник дослідження цього виду тварин з боку Чернівецької області завідуючий кафедрою зоології та гідробіології факультету біології, екології та біотехнології ЧНУ В.Череватов відзначає, що, на жаль, в улюблених місцях перебування стад зубрів здійснюється інтенсивна господарська діяльність. Проводяться всі види рубок лісу: від «освітлень», до рубок головного користування. Рубки відлякують тварин. Але водночас вченими встановлено, що деякі з зубрів настільки звикли до постійного шуму, що не звертають на нього уваги, і можуть пастися неподалік від місця рубки лісу. Такі тварини можуть стати легкою здобиччю для браконьєрів.

Нинішні зубри на Буковині – це дев’яте-десяте покоління від завезених у 70-х роках. Наразі, після практично 2-х років спостереження за тваринами, встановлено, що на території ДП «Берегометський ЛМГ» сьогодні проживає 7 особин. Це найнижчий показник за всі роки, з часу завезення тварин. Найбільше зубрів у цих угіддях проживало в 1994 та в 1996 роках – аж 135 тварин. Державні служби, що повинні займатися охороною та відновленням популяцій червонокнижних тварин в нашій області пояснюють таку невтішну статистику фактами міграції та природної смерті тварин. «Серед причин зменшення кількості зубрів в Буковинських Карпатах вони називають хвороби, кліматичні фактори і навіть перехід зубрів на територію Румунії, хоча наші колеги з-за кордону таких фактів підтвердити не можуть», - зауважує В.Череватов. За даними управління охорони навколишнього природного середовища Чернівецької області, минулої зими аж 9 особин перейшли україно-румунський кордон. Чиновники кажуть – відстрілів у цей час не проводилось, окрім «випадкового» вбивства зубра одним з місцевих мешканців на початку 2009 року.

У Сторожинецькому держлісгоспі вчені нарахували 21 особину. Така ж кількість тут проживала під час адаптації тварин до наших кліматичних та географічних умов, майже одразу після завезення – у 1981 році.

В.Череватов розповідає, що нині у гірській місцевості нашого краю живе 18 самок зубра, 6 крупних самців і усього троє телят. У зв’язку з тим, що потомства дуже мало, про початок відновлення виду вченим говорити не приходиться. Адже проти трьох новонароджених телят, втрати виду за минулий рік складають аж 10 дорослих особин. І це у той час, коли 2009 рік було проголошено окремими екологічними організаціями та управлінням охорони навколишнього природного середовища Чернівецької області «Роком зубра». «Якщо такі негативні тенденції збережуться, - констатує В.Череватов, - зубри можуть зникнути як вид з території Буковини взагалі».

Програма дослідження буковинських зубрів розрахована до 2011 року. За результатами спостережень вчені ЧНУ та інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України планують сформувати конкретні пропозиції щодо збереження зубрів в природних угіддях Чернівецької області. Буковинські вчені схиляються до думки, що окрім, власне, охоронних заходів, над розробкою яких працюють і науковці й природоохоронці, знадобляться й радикальні і дороговартісні кроки - оновлення популяції зубра. Адже усі тварини, що нині живуть на Буковині – нащадки двох десятків тварин, які, в ході ізольованого проживання, неодноразово схрещувалися і тепер мають велику генетичну спорідненість. Такі тварини слабші і більш вразливі. Проте подібні питання щодо відновлення популяції зубрів потрібно вирішувати на державному рівні.

Про подальші результати досліджень чернівецькі науковці обов’язково інформуватимуть громадськість, адже збереження гірських красенів-зубрів у нинішній «час екологічних криз» наша спільна з вами важлива справа. Група вчених, які досліджують популяцію зубрів на Буковині, запрошує усіх бажаючих долучитися до роботи. Зокрема, науковці просять жителів гірських районів краю, у разі зустрічі з тваринами у їхньому природному середовищі, повідомляти за телефоном (0372)584-841 або надсилати повідомлення на електронну скриньку [email protected]. Зоологічна експедиція, яка працює над проектом, з Вашою допомогою зможе більш оперативно відстежувати пересування стад тварин гірською територією.


Л.МЕЛЬНИЧУК, для БукІнфо (с)

Фото В.Череватова, зроблені під час експедиції у Карпати минулої зими. На фото зубри у їхньому природному середовищі на території Сторожинецького ДЛГ


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації