Урсу, Цигани, Королі і Жидани: Красноїльськ маланкує (ФОТОРЕПОРТАЖ)
MALANKA DIN KRASNA /
У Красноїльську на Сторожинеччині відбулася традиційна Маланка. З вечора 13-го січня і до вечора 14-го маланкарські гурти, переодягнені у традиційні костюми намагаються обійти кожну хату й защедрувати господарям на цілий рік добра і достатку.
Як передає кореспондент БукІнфо, у кожному куті Красноїльська є свої давні звичаї переодягання. Найбільшого зацікавлення викликають Урсу (з румунської мови - ведмеді). У трьох кутах красняни зображують їх з широчезники плечима, хоча більшість гостей вважають їх крилами. В одному лише куті, Путна, Урсу виглядає копицею сіна. Цигани, які супроводжують повсюди Урса, приборкують їх, дразнять, годують і дають випити, також відрізняються одягом. Від напівголих циган до обвішаних різнокольоровими стрічечками.
Персонажів Маланки в Красній вистачає з головою. Ведмеді, Цигани, Королі, Діди, Баби, Жидани - це з традиційних. І безліч вигадливих осучаснених образів. Кожен з них норовить позачіпатися і позбиткуватися з прохожих. Однак на подвір'ї місцевого ґазди все відбувається лише за чіткими вказівками Комендантів. Танцюють, співають і віншують за давніми звичаями. По завершенні обрядового танцю господарі дають Комендантові гроші, які той гордо тримає у руці й на весь голос озвучує суму. Всі присутні радісно кричать і свистять.
Після останнього за добу "попасу", тобто відпочинку з перекусом, маланкарі з усіх кутів сходяться до центру села, щоб визначити між собою найкращих. Сотні обмащених смальцем і сажею, обвішаних бляшанками і стрічками, з булавами, мечами й сокирами, велетенських ведмедів і маленьких ведмедиків йдуть центральною дорогою Красни. І всі співають, танцюють.
Після виступів, змучені маланкарі розходяться по домах. Цьогорічне свято завершилось.
БукІнфо (с)
Фото Максима Козменка
Більше новин по темі:
-
У Чернівцях на День вишиванки жива й динамічна мотанка Марти Пітчук здійснила мистецький фурор
-
Сорочка, вишита окопами: в Україні в День вишиванки презентували військову вишиванку «Оберіг»
-
Народні прикмети 21 квітня – що обов’язково треба зробити в Поливаний (Мокрий) понеділок
-
У Глибоці на Буковині малюють унікальні каруковані писанки
-
У Чернівцях відбувся інклюзивний великодній захід “Розпис буковинських писанок” у межах проєкту “Захистимо дітей”
-
Великодній кошик: що категорично не можна нести святити