Нове життя буковинської тайстри: на Косівщині пройшов перший етап культурно-освітнього проекту для молоді
НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ /
Завершився перший етап культурно-освітнього проекту для молоді Школа буковинської тайстри. Навчали майстри народного ткацтва Олена та Михайло Прокоп’юки на своєму обійсті в селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області.
Восьмеро учениць пройшли попередній конкурсний відбір. А це Наталія Боднар, Марія Ващук, Леся Кольберт, Ольга Савіцька , Юлія Спіцина, Любов Шилюк, Тетяна Шилюк, Олена Ясінська. Впродовж тижня від А до Я вони вивчали процес виготовлення натуральної нитки з природної сировини – вовни карпатської вівці.
Ознайомилися з процесом стриження вовни, навчилися сортувати, відпарювати і мити вовну, вичісувати її і фарбувати, пряли вовняні нитки, навчилися снувати основу для ткання полотна тайстри та пояса (крайки або боярка).
Наступний етап ШБТ відбуватиметься в Чернівцях. Кожна з учениць витче по чотири тайстри. Дві – за старовинними зразками і дві сучасні, з власної сировини.
Культурно-мистецький проект Школа буковинської тайстри має за мету відродження та популяризацію основних видів ткацтва, які застосовувалися у виготовленні стародавніх буковинських тайстр ( невеликих вовняних торбин), для яких характерне використання традиційних народних орнаментів.
Навчання і виготовлення тканої тайстри в Школі буковинської тайстри є важливим імпульсом для відродження й розвитку народного ткацтва на Буковині.
Проект «Школа буковинської тайстри» реалізує ГО «Вишиваний дивотвір» за підтримки Українського культурного Фонду. Партнер проекту - Учбово-методичний центр культури Буковини.
Український культурний фонд ‒ державна установа, створена 2017 року, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвиткові національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір.
-
Народні прикмети 21 квітня – що обов’язково треба зробити в Поливаний (Мокрий) понеділок
-
У Глибоці на Буковині малюють унікальні каруковані писанки
-
У Чернівцях відбувся інклюзивний великодній захід “Розпис буковинських писанок” у межах проєкту “Захистимо дітей”
-
Великодній кошик: що категорично не можна нести святити
-
У Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту розпочався етнографічний проект «Сила Великодня».
-
У Музеї просто неба у Чернівцях відбулося красиве етнографічне свято «Буковинське Пущення»