У Харкові знеструмлено ядерну установку "Джерело нейтронів": чи є загроза зараження радіацією, - експерти

Ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів" залишилася без електропостачання через масований обстріл Харкова з боку ЗС РФ. Чи є загроза радіаційного зараження?

У Харкові знеструмлено ядерну підкритичну установку "Джерело нейтронів" після атаки "Шахедів" по місту. Про це повідомила пресслужба Держінспекції ядерного регулювання з посиланням на Харківський фізико-технічний інститут, який експлуатує установку, передає Фокус.

За інформацією фахівців, на установці спрацювала система аварійного енергозабезпечення і почали працювати дизель-генератори. Радіаційна ситуація на майданчику перебуває в межах норми.

"Джерело нейтронів" призначене для проведення наукових і прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії, а також для виробництва медичних радіоізотопів", — ідеться в повідомленні.

Загрози немає

За словами доктора технічних наук, завідувача відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Володимира Борисенка, ситуація на Харківській ядерній установці не критична.

"Палива там не повинно бути. Перед початком війни було проведено пускові дослідження. Але установка жодного разу не запускалася на повній потужності. Сьогодні вона в заглушці. Паливо знаходиться в сховищі, і оскільки воно ніколи не працювало, воно радіаційно чисте, і ніякої небезпеки не становить. Навіть якщо буде пряме попадання. А те, що підстанція знеструмлена, там немає ніяких важливих систем забезпечення, що відповідають за її експлуатацію", — говорить Фокусу Борисенко.

Експерт додає, що в Україні, крім атомних станцій, є лише дві ядерні установки. Одна — в Інституті ядерних досліджень у Києві, йдеться про київський ядерний реактор, інша — "Джерело нейтронів" у Харкові.

Що відомо про ядерну установку в Харкові

"Джерело нейтронів" — ядерна підкритична установка, призначена для проведення наукових і прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії, а також для виробництва медичних радіоізотопів.

Його створення стало можливим за фінансової підтримки США, як компенсація за вивезення з території України в Російську Федерацію високозбагачених ядерних матеріалів.

До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну ядерна установка перебувала на етапі фізичного запуску. Активна зона була завантажена свіжим ядерним паливом. Але 24 лютого 2022 року оперативний персонал перевів установку в глибокий підкритичний стан.

ЗС РФ не вперше обстрілюють "Джерело нейтронів". Так 28 березня 2022 року ДІЯРУ попереджала про серйозну радіаційну загрозу внаслідок атаки окупантів. Через обстріли було зафіксовано пошкодження теплоізоляційної обшивки будівлі установки та часткове осипання матеріалів облицювання в експериментальній залі.

Потім 25 червня 2022 року внаслідок атаки ЗС РФ було пошкоджено вентиляційні канали та труби, систему охолодження клістронної галереї прискорювача, а також корпуси дизель-генераторів системи аварійного електроживлення.

Нагадаємо, 4 квітня вночі ЗС РФ атакували Харків "Шахедами". Було зафіксовано близько 12 влучань по місту, і шість — в області. Унаслідок обстрілу загинули троє рятувальників, які приїхали на місце влучень у Новобаварському районі, а також 68-річна мешканка 14-поверхового будинку, верхні поверхи якого було пошкоджено після російського удару. За інформацією керівника ОВА Синєгубова, поранено щонайменше 12 осіб.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації