Експерти розповіли скільки триватиме підтоплення Херсонщини та про сумні наслідки, які чекають на Україну після руйнування Каховської ГЕС (Знімки з космосу)

У ніч на 6 червня на Херсонщині після руйнування греблі Каховської ГЕС у Дніпро хлинули тонни води з Каховського водосховища. Із районів затоплення евакуювали місцеве населення. Російська влада, яка контролює греблю, каже, що її не відновити. Сторони військового конфлікту звинувачують у тому, що трапилося одне одного: за однією версією, греблю, яка перебуває під контролем Росії, підірвали, за іншою – причиною аварії стали попередні пошкодження. Експерти розповіли про можливі масштабні екологічні, енергетичні та гуманітарні наслідки руйнування греблі та нагадують, що на березі Каховського водосховища знаходиться Запорізька АЕС, реактори якої охолоджуються водою з Дніпра.

Оперативне командування угруповання українських військ "Південь" на своїй сторінці у фейсбуці стверджує, що Каховську ГЕС підірвали російські військові. Радник глави офісу президента України Дар'я Зарівна заявила, що мета підриву – спроба зірвати український контрнаступ.

Призначений Росією голова військово-цивільної адміністрації Каховського району Володимир Леонтьєв повідомив, що засувки на греблі зруйновані внаслідок нічних ударів з боку України. На лівому, зайнятому російськими військовими березі Дніпра, у зоні підтоплення опинилася сама Нова Каховка.

За словами Леонтьєва, об'єкт [ГЕС] не підлягає відновленню. За даними підконтрольного російській владі інформагентства ТАРС, на греблі Каховської ГЕС зруйновано 11 із 28 прольотів.

Висувається і версія про те, що гребля могла зруйнуватися сама через попередні пошкодження, отримані в ході бойових дій за останній рік, і відсутність належного обслуговування.

У МВС України оголосили про евакуацію цивільного населення із потенційних зон затоплення на правобережній частині Дніпра. У відомстві попередили, що під загрозою затоплення села Миколаївка, Ольгівка, Лево, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Наддніпрянськ на правому березі Дніпра та частина Херсона – острів Корабел.

Президент України Володимир Зеленський скликав екстрене засідання Ради національної безпеки країни у зв'язку з подією. Про загрозу підриву греблі Зеленський говорив ще у жовтні 2022 року. Москва у відповідь звинувачувала Київ у підготовці атаки на об'єкт. Тоді повідомлялося, що здійснено скидання води з Каховського водосховища для зменшення площі затоплення у разі можливого пошкодження греблі.

На березі водосховища вище Дніпра знаходиться Запорізька АЕС. Прорив води створює потенційні ризики для ЗАЕС через можливі проблеми з водним охолодженням реакторів, однак у МАГАТЕ заявили, що безпосередньої загрози станції зараз немає.

Про наслідки руйнування Каховської ГЕС Радіо Свобода розповідає експерт міжнародної групи екологів та екоактивістів UWEC (Ukraine War Environmental Consequences Workgroup), оголошений в Росії іноагентом, еколог Євген Симонов:

– Екологічні наслідки залежатимуть від того, наскільки сильно зруйновано греблю. Ми, на жаль, поки що не знаємо, наскільки глибокий провал, що утворився під час вибуху, який обсяг води проходить через греблю за одиницю часу і скільки її може витекти. У принципі, зрозуміло, що хвиля, що утворила від прориву, переміщається вниз за течією, затоплює прибережні території, збирає з них різноманітні кинуті забруднюючі речовини військового, господарського або побутового походження.

Херсон потерпає від паводку. Фото з відкритих мереж
Херсон потерпає від паводку. Фото з відкритих мереж
Херсон потерпає від паводку. Фото з відкритих мереж
Херсон потерпає від паводку. Фото з відкритих мереж

Все це сміття і відходи зносяться у воду і забруднюють низовини річки та лиман. Зрозуміло, що хвиля значною мірою збільшує ерозію берегів, що може вплинути на Нижньодніпровський національний парк, що затоплюється нею. Наскільки це буде критично для парку, ми дізнаємось після того, як він вийде з-під води. Звичайно, масово гинуть тварини, які не встигли втекти від води, що настає. Ми бачили вже зйомки тварин, що врятувалися, зокрема бобра на вулицях Херсона.

Що стосується територій вище за течією, там все також залежатиме від того, наскільки буде спущено водосховище. Нам обіцяють, що ми почнемо розуміти ці наслідки через чотири дні. Напевно, найцікавіше те, що оголиться дно, на якому лежить велика кількість накопичених за десятиліття наносів. Ці наноси з мулу, висихаючи, утворюватимуть пил, і цей пил буде розноситися вітрами.

– Це небезпечно для людей?

– Звісно, ​​це дуже погано. Весь північний Китай страждає від запорошених бур, які йдуть з внутрішньої Монголії, і це велика проблема для якості життя. А тут це ще посилюється тим, що цей пил утворюватиметься з мулів, які містять, напевно, велику кількість забруднень від промислових підприємств України, які перебувають вище за течією. Зокрема, важких металів та інших токсичних сполук. Більшість промисловості знаходиться вище за течією від цього водосховища. Відповідно, це погіршуватиме токсичність цього пилу.

– Чи існують ризики для Запорізької АЕС?

-Мені здається, що ризики для Запорізької АЕС дуже відкладені. Тому що охолодження АЕС йде не з самого водосховища, а зі ставка-охолоджувача величезного обсягу. У ньому 40 мільйонів кубічних метрів води, і його відгородили від водосховища великим непроникним валом. Він поповнюється з водосховища в міру потреби, але сам він розрахований на багато місяців експлуатації. А АЕС, як ми пам'ятаємо, зараз фактично не виробляє електрику та перебуває у сплячому режимі.

Тобто для охолодження потрібно в десятки, а можливо, в сотні разів менше води, ніж у режимі, що працює. Відповідно, навіть якщо водосховище зіллється, залишиться ставок-охолоджувач, і його вистачить надовго. Хоча у довгостроковому плані проблему якось доведеться вирішувати, все це розбудовуватиме. Але це за місяці. А ось якщо підірвуть ще й ставок-охолоджувач,

– Що ви думаєте про гуманітарні наслідки руйнування греблі ГЕС?

– Я думаю, що найбільші ризики зараз на окупованому лівому березі, він нижчий і більше заселений. У ньому, швидше за все, менше відпрацьовано та гірше організовано евакуаційні механізми, відчуття, що там менша взаємна довіра [між владою та населенням]. Незрозуміло, скільки там людей залишилося. Взагалі там має бути набагато більше людей, ніж на правому березі, бо там широка територія з великими населеними пунктами, там цілі райони.

Херсон, 6 червня 2023 року. Фото: Євген Малолетка, АР

Тому в обстановку в районі Олешків, Голої Пристані і особливо в районі дач та виселок, яких там повно, може бути критичною. Знову ж таки: ми не знаємо, як високо там піднялася вода. Якщо на метр, то це набагато менша проблема, а якщо на чотири, то це катастрофічна проблема, і цього ми не знаємо поки що, ми це дізнаємось завтра.

Водосховище обміліє, затоплення торкнеться 80 населених пунктів, окупований Крим залишиться без води. Про це в інтерв'ю Українській службі Радіо Свобода розповів директор Інституту водних проблем та меліорації Національної Академії аграрних наук України Михайло Яцюк. За його словами, найбільш серйозні наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС будуть у населених пунктах, які зараз перебувають під окупацією та контролюються Росією. У деяких із них спостерігатиметься часткове затоплення. Каховська ГЕС також відповідає за подачу води до Північно-Кримського каналу (зрошувально-обвідницький канал, побудований у 1970-х роках для забезпечення водою маловодних та посушливих територій Херсонської області та Криму. – Прим. РС), тому мешканці анексованого Росією Криму відтепер не зможуть отримувати воду із Дніпра.

– Зараз уже зрозуміло, про які масштаби руйнувань йдеться? На які території може розлитися вода?

– Ми вже зараз можемо говорити про масштаби, оцінювати наслідки, і, на жаль, вони є вкрай негативними. Ми заздалегідь знали, яких заходів необхідно вжити, якщо таке станеться, але, на жаль, ми дуже довго готувалися, а все сталося несподівано. Якщо говорити про наслідки, то вони будуть для всієї України – як у галузевому розвитку, так і загалом в економіці країни, населення. Потрібно розуміти, що дві третини економіки України прив'язані до каскаду дніпровських водоймищ, є і перекидання стоку в маловодні регіони, де мешканці отримують питну воду таким чином, є й водні галузі економіки, прив'язані до дніпровської води. Необхідно мінімізувати наслідки тих жителів країни, життя яких залежить від роботи Каховського водосховища.

– "Укргідроенерго" повідомляє про повне руйнування ГЕС. Представник оперативного командування ЗСУ "Південь" Наталія Гуменюк заявила, що гребля частково пошкоджена. Які ваші дані щодо руйнування ГЕС?

– Поки що ми можемо оцінювати рівень руйнувань лише з відео, які у нас є. Доступу на місце зараз немає. Справді, гребля зруйнована, ми можемо оцінити і який обсяг води за секунду проходить зараз у районі ушкодження. Йдеться про те, що за 3–4 дні водосховища обміліє – мається на увазі його корисний об'єм, але, можливо, водосховище випорожнить і більший обсяг. Це нові виклики та погрози, проблеми не лише у Херсоні, а насамперед у Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях, та в інших частинах України. Ми вже зараз маємо думати, як відновити веслування та роботу ГЕС, зруйнованої росіянами, як отримати туди доступ, спробувати хоча б на якийсь час зупинити спуск водосховища для того, щоб стабілізувати його рівень. Це необхідно, щоб мінімізувати ризики та збитки для всіх галузей економіки. прив'язаних до цього водосховища, насамперед це стосується Запорізької атомної електростанції, яка зараз знаходиться на окупованих Росією територіях.

ЗАЕС не зможе використати ресурси Каховського водосховища для охолодження систем – і для цього необхідно вживати особливих заходів: бурити свердловини та шукати інші джерела для охолодження атомної електростанції, щоб не допустити аварії. Для цього потрібно деокупувати Нову Каховку. Тому що сьогодні у нас на очах сталася класична гідродинамічна аварія – висока ймовірність повені, неконтрольований спуск води. Очевидно, що росіяни готувалися до цього, вони форсували рівень на два метри та зосередили великі обсяги води, які зараз додають додатково енергію – збільшують висоту хвилі паводку та площу затоплення. На жаль, більшою мірою постраждає лівий берег, який нижчий за правий. Там будуть підтоплені та затоплені розташовані у низині населені пункти, сільськогосподарські об'єкти. Ми молитимемося, щоб люди не постраждали – зараз дуже велика загроза життю людей, які мешкають уздовж узбережжя.

- Звідки насамперед евакуюватимуть людей, а також яким територіям насамперед загрожує небезпека опинитися в зоні затоплення?

– Місцевим жителям необхідно якнайшвидше знайти місця, розташовані вище за рівень води, і залишатися там, поки не приїдуть евакуаційні служби. Чим далі від берега розташований населений пункт, тим менший ризик виявитися знесеним водою. Найбільша небезпека – для населених пунктів, розташованих нижче за Нову Каховку і до Херсона. Щодо правого берега, можна точно сказати, що там повне затоплення населеним пунктам не загрожує, в деяких із них буде часткове затоплення. Загалом у зону ризику потрапляють 80 поселень, більшість їх – лівому березі. До половини населених пунктів, що розташовані поблизу берега Дніпра, знаходяться в зоні високого ризику підтоплення.

– Скільки буде за часом продовжуватися паводок? Дні, години, тижні?

– Процес гідродинамічної повені, тобто розливу води, відбуватиметься кілька днів, приблизно 3-4 дні. Це час обмілення водоймища, протягом цього процесу спостерігатиметься високий рівень води. Поступово вода спадатиме. Підтоплення триватиме кілька тижнів, можливо, місяць, тому що вода зійде не так швидко, і наслідки теж не так швидко будуть ліквідовані. Наслідки для водосховища будуть набагато серйознішими. Щоб заповнити його, знадобляться, на жаль, роки.

- Що чекає в цій ситуації анексований Росією Крим? Чи правда, що після такої масштабної руйнації ГЕС півострів залишиться без води?

– Так, доки не буде такий самий рівень води, як до руйнування греблі ГЕС. Пов'язано це з тим, що головна споруда Північно-Кримського каналу повністю прив'язана до рівня води у водосховищі. Таким чином, коли водосховище буде повністю спущено, надходження води до Північно-Кримського каналу буде неможливим. З іншого боку, окупанти готувалися до такого розвитку подій та скористалися можливістю у 2022 році: наповнили кримські водосховища. Таким чином, цього року ризики нестачі води мінімізовані, і мешканці Криму водою забезпечені цього року.

– Чи можливо у майбутньому відновити роботу Каховської ГЕС?

– Йдеться про величезні кошти, треба буде збудувати нову ГЕС. Такого в Україні раніше не було. Йдеться про мільярди євро, адже знадобиться сучасніше її технічне оснащення, звертаючи увагу на сучасні досягнення. Але все це потрібно буде здійснити з нуля.


ДО РЕЧІ:

У компанії Maxar Technologies показали нові супутникові знімки, які демонструють масштаби катастрофи на Херсонщині через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС. Супутники компанії зафіксували наслідки затоплення на площі понад 2500 кв км між Новою Каховкою та Дніпровською затокою на південний захід від Херсона.

На опублікованих знімках видно, що під воду практично повністю пішли житлові будинки та будинки, затоплені цілі населені пункти. Фото Maxar Technologies опублікувало видання Guardian.

Каховська ГЕС до руйнування. Фото: Maxar Technologies / REUTERS
Каховська ГЕС після руйнування. Фото: Maxar Technologies / REUTERS

Надані журналістам компанії супутникові знімки дозволяють оцінити масштаби катастрофи на Херсонщині.

"На зображеннях показані будинки та будівлі, занурені у воду, причому у багатьох видно лише дахи, а вода затоплює парки, землю та інфраструктуру", –– пише видання.

Підтоплення велитенських територій - наслідок руйнування рашистами Каховська ГЕС. Фото: Maxar Technologies / REUTERS
Підтоплення велитенських територій - наслідок руйнування рашистами Каховська ГЕС. Фото: Maxar Technologies / REUTERS

У Maxar Technologies уточнили, що їхні супутники охопили площу понад 2500 квадратних кілометрів між Новою Каховкою та Дніпровською затокою на південний захід від міста Херсон. Уся ця величезна територія постраждала внаслідок влаштованої Росією катастрофи.

Підтоплення велитенських територій - наслідок руйнування рашистами Каховська ГЕС. Фото: Maxar Technologies / REUTERS
Підтоплення велитенських територій - наслідок руйнування рашистами Каховська ГЕС. Фото: Maxar Technologies / REUTERS

Крім того, прорив потенційно може залишити без води анексований Росією Крим. Глава Офісу президента України Андрій Єрмак назвав можливу атаку на греблю "екоцидом" (такі ж формулювання використав сам президент Зеленський).

"Росіяни відповідатимуть за можливе позбавлення питної води людей на півдні Херсонської області та в Криму, можливе знищення частини населених пунктів та біосфери", – сказав Єрмак.


Катастрофа на Херсонщині.
МОЗ попереджає про небезпеку для здоров'я

Катастрофа на Херсонщині. МОЗ попереджає про небезпеку для здоров'я
Наслідки підриву Каховської ГЕС, 6 червня 2023 року. Фото з соцмереж

У наступні 3-5 днів на Херсонщині та підтоплених районах на Запоріжжі через стрімке падіння рівня води спостерігатиметься мор риби

На дні Каховської ГЕС могло бути багато небезпечних для здоров’я речовин. Про це повідомляють в Міністерстві охорони здоров’я, пише Главком.

«Хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ – можуть опинитися у криницях та відкритих водоймах на території, підтопленій внаслідок підриву ГЕС країною-терористом», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що на місцях вже працюють фахівці Центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та відбирають проби води з водойм та криниць тощо.

Щоби знизити ризик виникнення інфекційних захворювань на уражених територіях, МОЗ радить дотримуватись таких правил:

  • пийте тільки бутильовану або привізну воду;
  • воду для приготування їжі і господарських потреб беріть тільки з перевірених джерел. Річка чи криниця у дворі – більше не є перевіреними джерелами води. Як і водопровід, призначений для технічних цілей;
  • кип’ятіть або дезінфікуйте в інший спосіб воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду. Проте пам’ятайте, що кип’ятіння не позбавляє воду хімічного забруднення;
  • відмовтеся від продуктів, які були підтоплені водою (навіть від консервації);
  • піддавайте всі продукти термічній обробці (варіння, смаження, запікання);
  • ретельно мийте руки з милом;
  • не вбирайтеся в одяг, який був забруднений під час підтоплення, без попереднього прання та дезінфекції.

«У наступні 3-5 днів на Херсонщині та підтоплених районах на Запоріжжі через стрімке падіння рівня води спостерігатиметься мор риби. Збирати таку рибу і вживати (солити чи в’ялити) категорично заборонено! Є ризик захворювання на ботулізм», – наголосили в МОЗ.

Тим часом в областях формуються запаси антибіотиків та сорбентів для лікування гострих кишкових інфекцій.

«У разі якщо ви відчуваєте болі в животі, маєте блювання, діарею, підвищену температуру тіла та інші незвичні симптоми, не вдавайтеся до самолікування – негайно звертайтеся до лікаря», – додають медики.

Катастрофа на Херсонщині. МОЗ попереджає про небезпеку для здоров'я фото 1

Раніше повідомлялося, що поля на півдні вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

Станом на ранок 7 червня на Херсонщині значно піднявся рівень води на затоплених внаслідок підриву Каховської ГЕС територіях. Зокрема, місто Олешки, підтоплення якого почалося близько 15 години 6 червня, наразі вже повністю затоплене, подекуди вода сягає дахів приватних будинків.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації