Як пройшло вручення Нобелівської премії миру і що сказала українська лауреатка

В Осло відбулась церемонія вручення Нобелівської премії миру, яку цьогоріч розділили представники України, Білорусі та Росії. В історії незалежної України це перша така нагорода, її отримала правозахисна організація Центр громадянських свобод. Разом з українською організацією премію також отримала російська організація "Меморіал" та білоруський правозахисник Алесь Беляцький.

Церемонію нагородження транслювали на офіційному YouTube-каналі премії, пише BBC-News Україна.

Голова "Центру громадянських свобод" Олександра Матвійчук закликала міжнародну спільноту створити трибунал для Володимира Путіна та його "пособника" Олександра Лукашенка.

"Сформувати трибунал"

Олександра Матвійчук
Олександра Матвійчук. Фото: Getty Images

Олександра Матвійчук розпочала свою нобелівську промову зі слів: "Ми пишаємося, що сьогодні вперше українська мова прозвучить на офіційній церемонії".

Правозахисниця наголосила, що покоління, які прийшли вже після Другої світової війни, почали сприймати права та свободи як даність.

"Але права людини не виборюються раз і назавжди. Цінності сучасної цивілізації треба захищати", - сказала українська лауреатка.

Вона закликала реформувати міжнародну систему для захисту людей від війн та авторитарних режимів, додавши, що "ООН, створена після Другої світової війни її переможцями, заклала для окремих країн невиправдані індульгенції".

Матвійчук закликала створити міжнародний трибунал, щоби притягнути Путіна, Лукашенка та інших воєнних злочинців до відповідальності. Але вона також наголосила, що "справедливість не має залежати від стійкості авторитарних режимів".

"Ми досі дивимося на світ через призму Нюрнберзького трибуналу, де воєнних злочинців засудили, лише коли нацистський режим впав", - сказала лауреатка.

Вона закликала світ взяти на себе відповідальність за вихід із глобальної кризи, а також бути солідарним з Україною.

"Ви не маєте бути українцями, щоб підтримати Україну. Достатньо бути просто людиною", - сказала правозахисниця.

Наказали відмовитися від премії

Yan Rachinsky
Ян Рачинський, який очолює правозахисний "Меморіал" на росії

Інший лауреат Нобелівської премії миру Ян Рачинський, який очолює "Меморіал", заявив, що Кремль наказав йому відмовитися від нагороди, тому що двох інших лауреатів Москва визнала "недоречними".

"Меморіал" є однією з найстаріших російських правозахисних організацій, яка зокрема документувала радянські репресії. Минулого року уряд Росії її закрив.

Рачинський назвав рішення комітету присудити премію лауреатам з трьох різних країн "чудовим".

За його словами, це є доказом того, "що громадянське суспільство не розділене національними кордонами, що це єдиний орган, який працює над вирішенням спільних проблем".

Водночас Олескандра Матвійчук в Осло відмовилася давати інтерв'ю BBC разом із Рачинським.

Вона пояснила це програмі HARDtalk: "Зараз у нас війна і ми хочемо зробити голос українських правозахисників помітним".

Алесь Беляцький
Білоруський правозахисник Алесь Беляцький. Фото: ЕРА

Попри відмову виступати поруч із російським лауреатом, Матвійчук високо оцінила роботу Рачинського та назвала "Меморіал" "нашим партнером".

Третій нобелівський лауреат, білоруський правозахисник Алесь Беляцький з липня минулого року перебуває у в'язниці у Білорусі.

Він - засновник національного Правозахисного центру "Весна", створеного у 1996 році у відповідь на жорстоке придушення вуличних протестів авторитарним лідером Олександром Лукашенком.

Матвійчук назвала Беляцького "надзвичайно сміливою людиною, тому він продовжить цю боротьбу навіть у в'язниці".

Королева і король Норвегії, кронпринц і кронпринцеса відвідали церемонію вручення Нобелівської премії миру 2022
Королева і король Норвегії, кронпринц і кронпринцеса відвідали церемонію вручення Нобелівської премії миру-2022. Фото: Getty Images

Переможців премії Нобелівський комітет оголосив 7 жовтня. Новина про те, що премію розділили між українцями, росіянами й білорусами, викликала невдоволення в Україні. Рішення Нобелівського комітету зокрема розкритикували деякі представники Офісу президента.

Радник керівника ОП Михайло Подоляк зазначив у пості в твіттері, що у Нобелівського комітету "цікаве розуміння слова "мир", якщо Нобелівську премію разом отримують представники двох країн, що напали на третю".


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації