Воєнні злочини Росії в Україні: США починають проти армії та керівництва Росії гру всерйоз

Влада США погодилася надати Міжнародному кримінальному суду (МКС) в Гаазі докази воєнних злочинів Росії. Раніше цьому кроку чинилася протидія з боку чиновників Пентагону, які побоювалися створення прецеденту, який може відкрити суду шлях для переслідування американських військових. Рішення керівництва США сигналізує про серйозне зрушення у політиці Заходу щодо ізоляції російського режиму шляхом висування звинувачень, що ґрунтуються на серйозній доказовій базі.

Американські спецслужби зібрали інформацію, зокрема подробиці про рішення російських офіційних осіб умисно завдавати ударів по цивільній інфраструктурі в Україні та вивозити дітей із зайнятої території. Схоже, що часто некваплива і неповоротка міжнародна судова система отримає, скажімо так, стимул для активнішої роботи. Здається, що з Путіним зовсім скоро можуть перестати спілкуватися навіть африканські диктатори.

Обозреватель розбирався в тому, що означає це рішення для України, Росії та МКС.

Злочинів дуже багато

За словами генерального прокурора України Андрія Костіна, воєнні злочини РФ на території нашої країни мають масовий та різноманітний характер. Найбільші перешкоди в їх розслідуванні – велика кількість. З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну зафіксовано понад 95 тисяч воєнних злочинів росіян, які вбили понад 10,5 тис. мирних українців та зруйнували 115 тис. об'єктів цивільної інфраструктури. Загалом 368 особам повідомлено про підозру, до суду направлено 219 обвинувальних актів. Засуджено 53 особи. Національна поліція створила спеціальну базу "Воєнний злочинець", до якої внесено вже понад 200 тисяч записів про російських найманців та військових. За інформацією офісу генерального прокурора, армія Росії вже вбила 494 українські дитини і 1048 завдала поранень. Ці дані не є остаточними, оскільки йде робота щодо їх встановлення у місцях ведення бойових дій, на тимчасово захоплених та звільнених територіях.

Америка розсекречує важливі факти

Президент США Джо Байден віддав негласне розпорядження урядовцям почати ділитися свідченнями російських воєнних злочинів в Україні з Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Це рішення ухвалено американським президентом усупереч багатомісячному опору Пентагону, який стверджував, що такий крок створює прецедент співпраці з МКС та потенційно може відкрити шляхи для судового переслідування американських військовослужбовців. У спецслужб США достатньо фактів, що зацікавлять Гаагу. Серед них цінна інформація про рішення російських офіційних осіб умисно завдавати ударів по цивільній інфраструктурі в Україні та насильно депортувати тисячі українських дітей.

Як відомо, Міжнародний кримінальний суд було створено відповідно до договору 1998 року для розслідування воєнних злочинів, геноциду та злочинів проти людяності. Американці досить холодно ставилися до цієї структури досі. Різка зміна політики США щодо МКС сталася через війну в Україну. Проте Сполучені Штати поки що так і не визнають юрисдикцію цього суду. Росія та Україна, до речі, теж не члени МКС. При цьому звернення України до Гааги у 2015 році наділило суд юрисдикцією щодо ймовірних воєнних злочинів, скоєних на її території, навіть якщо вони скоєні громадянами держав, які не входять до МКС.

ООН шокована

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк висловив глибоке занепокоєння через відсутність відповідальності за злочини, скоєні російськими військами в Україні. За інформацією чиновника, наразі вже задокументовано незаконне затримання понад 900 цивільних. Також Росія не надає доступу до місць утримання ув'язнених, що неминуче призводить до заниження кількості затриманих. Задокументовано страти без суду та слідства 77 цивільних осіб, які перебували під вартою. Поширеною практикою російських силовиків є тортури та жорстоке поводження, включно з сексуальним насильством. Крім цього, задокументовано кілька випадків, коли цивільні особи використовувалися російськими військовими як живий щит. За словами Фолькера Тюрка, вражає та шокує той факт, що російська влада категорично відмовляється розслідувати всі ці злочини, а також те, що Росія нещодавно ухвалила закон, який звільняє військових своєї армії від будь-якої відповідальності за їхні дії на окупованій території України. Це призведе лише до одного – безкарності та збільшення жорстоких злочинів солдатами армії РФ.

Великобританія та Японія допоможуть зібрати докази

Міністр юстиції Великобританії Алекс Чалк заявив, що його країна готова працювати спільно з Японією, щоб допомогти Україні зібрати докази воєнних злочинів, скоєних Росією під час її вторгнення. Він наголосив, що найбільша проблема для успішного судового переслідування полягає в тому, щоб слідчі отримали докази, допустимі у суді. Він сказав, що їм необхідно зібрати докази від очевидців та матеріали з відкритих джерел.

"Великобританія сповнена рішучості зробити все можливе, щоб український народ отримав справедливість, на яку він заслуговує. Що б не сталося, наша країна підтримає МКС", – підсумував Алекс Чалк.

Росія відповідає – вийшло смішно

Суддя Міжнародного кримінального суду Томоко Акане з'явилася у базі розшуку МВС Росії. Слідчий комітет РФ вважає її однією з відповідальних за видачу ордерів на арешт президента Володимира Путіна та російського дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової.

Зазначено, що Томоко Акане розшукується за кримінальними статтями: про "заздалегідь незаконне взяття під варту" та "приготування до нападу на представника іноземної держави, що користується міжнародним захистом, з метою ускладнення міжнародних відносин". При цьому не наведено жодних подробиць. Нагадаємо, що у березні СК Росії порушив кримінальну справу проти суддів МКС Томоко Акане, Розаріо Сальваторе Айтали та Серхіо Херардо Угальде Годінеса, а також прокурора Каріма Ахмада Хана.

Це відчутний поштовх у процесі притягнення до відповідальності воєнних злочинців РФ

"Позитивним є вже той факт, що адміністрація президента Байдена зважилася на співпрацю з Міжнародним кримінальним судом у Гаазі, – вважає ексглава МЗС України Володимир Огризко. – Це також означає, що для себе вони вже політично ухвалили – російська влада має понести реальне покарання за свої злочини проти України та її громадян.

На місці української влади я використав би цей факт для кардинального перелому світової думки щодо російського режиму", – підкреслив Володимир Огризко.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації