"Велика сімка" оголосила спільні "історичні" гарантії безпеки для України: декларація G7
Лідери країн "Групи семи" (G7) погодили на полях саміту НАТО у Вільнюсі "Спільну декларація про підтримку України" (Joint Declaration of Support for Ukraine) з гарантіями безпеки для України. Вони передбачають низку двосторонніх безпекових зобов’язань перед нашою державою, метою яких є "побудова України, яка може захистити свою територіальну цілісність зараз та у майбутньому".
Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак, пише Обозреватель.
"Сама декларація є рамковим загальним документом. Наступний крок – укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами, об’єднаних рамками багатосторонньої взаємодії. Ключовою тезою Декларації є підтвердження того факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО", – наголосив Єрмак.
Глава ОП перерахував компоненти, які містять гарантії безпеки:
– Заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії, зокрема постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки. Крім того, країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу.
– Заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни. Всі ці принципи було закладено в концепції Kyiv Security Compact групи Расмуссена-Єрмака.
– Підтримка у притягненні РФ до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання Росії та збільшення її витрат на війну. Серед них: подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних у злочинах проти України й українців згідно з нормами міжнародного права. Це означає, що держави-члени G7 повністю підтримують ініціативи Офісу президента в площинах санкційної політики та правосуддя.
Повний текст декларації оприлюднено на сайті президента.
Раніше про підготовку безпекових гарантій повідомляли в уряді Великої Британії.
"Спільна декларація, яку очікувано підпишуть усі члени G7, визначить формат підтримки для України з боку союзників у наступні роки з метою завершити війну, а також стримати чи відбити будь-яку подальшу агресію. Це вперше, коли така кількість країн ухвалює подібну комплексну угоду", – зазначали у пресслужбі британського уряду, яку цитує Цензор.нет
Підписанти Спільної декларації, окрім того, нададуть довгострокові двосторонні безпекові зобов’язання Україні, метою яких буде "побудова України, яка може захистити свою територіальну цілісність зараз та у майбутньому".
Після підписання декларації партнери анонсують ще більше безпекової допомоги, що включатиме у тому числі більш об’ємний і швидкий обмін розвіданими та підтримку для боротьби з кібератаками і гібридними загрозами, розширення навчальних програм для українських військових, розвиток промислової бази України.
"Не можна ще раз допустити повторення того, що сталося в Україні, і ця декларація підтверджує нашу готовність подбати, що Україна надалі не залишиться вразливою перед новими варварськими діями Росії. Підтримка руху України на шляху до НАТО у поєднані з формальними, багатосторонніми та двосторонніми угодами і величезною підтримкою країн-членів НАТО стане потужним сигналом для президента Путіна і поверне мир у Європу", - зазначив прем’єр Британії Ріші Сунак.
На першій зустрічі Ради Україна-НАТО він планує привітати рішення союзників спростити процедуру руху України до НАТО і відзначити, що Україна дуже швидко адаптує стандарти Альянсу, а подальше підвищення сумісності і готовність до реформ "вже допомогли Україні наближатися до того моменту, коли вона буде готовою зайняти правомірне місце в Альянсі".
Одночасно прем’єр Ріші Сунак анонсує великий новий пакет допомоги для України: з 70 одиницями техніки для ведення бою та логістики, серед яких бойові броньовані машини CVRT, тисячами боєприпасів для танків Challenger 2, а також близько 65 млн доларів на ремонт вже переданої військової техніки.
Ці кошти передбачені і на створення реабілітаційного центру для військових, які отримали серйозні поранення, він працюватиме у партнерстві з провідним британським центром у цій сфері Stanford Hall за підтримки фахівців з усіх країн членів.
Рішення щодо ATACMS поки немає, - Зеленський
Президент Володимир Зеленський заявив, що рішення про постачання далекобійної зброї Сполученими Штатами Україні поки немає.
Про це глава держави заявив на пресконференції, відповідаючи на питання, коли Україна отримає далекобійні ракети ATACMS.
"Не знаю. Як вам сказати... Є такі розмови, поки немає рішення. Краще не порушувати питання, тому що є очікування людей, військових, всіх. Важливо спочатку зробити, а потім вже ділитимемося інформацією, яким чином це відбулося.
В нас є складне рішення, за яке я вдячний Байдену. Ми почали цю розмову. Дуже довгий час тому, місяці, про кластерні боєприпаси, ми про це говорили, вдячний, що є таке рішення", - сказав він.
"Я вдячний президенту Байдену, його команді, що нам вдалося отримати такий результат. Тому почекайте, не все одразу", - додав він.
Днями президент Франції Емануель Макрон заявив, що його країна передасть Україні далекобійні ракети SCALP.
-
Конституційний суд Румунії анулював результати першого туру президентських виборів
-
"Секрет" першого туру від Джорджеску: Генпрокуратура Румунії почала розслідування російського втручання у президентські вибори. Люди вийшли на вулиці
-
Війна неминуча? Президент Південної Кореї оголосив про запровадження воєнного стану в країні. Але парламент відмінив це рішення
-
Телекомпанія CNN повідомила шокуючі пункти "мирного плану" Трампа в російсько-українській війні. Перелік
-
"Сьогодні протягом дня все можливо": Путін пригрозив ударити "Орешником" по Києву та прирівняв його до «застосування ядерної зброї»
-
Неприємна для України новина: на президенських виборах у Румунії у першому турі сенсаційно перемагає проросійський кандидат Келін Джорджеску