«Проривна домовленість». Нідерланди передадуть Україні 42 винищувачі F-16 — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовились про кількість винищувачів F-16, які передадуть Києву. Йдеться про 42 літаки, пише New Voice.
«F-16. Проривна домовленість. Відсьогодні вже конкретика. Будуть в українському небі. Дякую, Нідерланди», — написав Зеленський, опублікувавши спільне селфі з Рютте, зроблене на авіабазі Ейндговен.
Під час зустрічі у Нідерландах у неділю, 20 серпня, вони домовились про кількість F-16, які будуть надані Україні після тренування українських пілотів та інженерів. Йдеться про 42 літаки.
«І це лише початок», — додав Зеленський.
Нідерландське видання NOS уточнює, що літаки Україні передадуть як Нідерланди, так і Данія. За даними видання, нині Нідерланди мають якраз 42 таких винищувачі.
Зеленський зазначив, що передача F-16 допоможе посилити ППО України.
«Ще один крок на посилення повітряного щита України. F-16. Літаки, які ми використаємо, щоб тримати російських терористів подалі від українських міст і сіл», — написав президент.
Кілька днів тому ЗМІ повідомляли, що США дозволили Данії та Нідерландам передати Україні винищувачі F-16. Це підтвердили і в МЗС цих країн.
У Міноборони Данії заявили, що українські пілоти почнуть тренування на F-16 наприкінці цього місяця.
Характеристики винищувачів F-16
Як повідомляє Britannica, літак F-16, який ще називають "Бойовим соколом", є багатоцільовим винищувачем, розробленим для ВПС США. Він оснащений внутрішньою гарматою M61 Vulcan і має 11 точок підвіски для розміщення зброї та іншого обладнання.
Стандартне навантаження F-16 зазвичай включає дві 907-кілограмові бомби, дві ракети середньої дальності AIM-120 і дві ракети малої дальності AIM-9 Sidewinder "повітря – повітря", а також два зовнішніх паливних баки вагою 1088 кг.

Цей реактивний літак може розвивати швидкість до 2500 миль (орієнтовно 4023 км) на годину і має дальність польоту понад 2000 (3218 км) миль. Він має розмах крил 32 фути 8 дюймів (9,9 м) і довжину 49 футів 5 дюймів (13,8 м). Вага без палива становить 19 700 фунтів (8935 кг), а максимальна злітна вага – 37 500 фунтів (17 010 кг).
Крім того, F-16 оснащений передовою системою наведення бомб, яка використовує лазерний далекомір і швидку цифрову обробку даних. Ця система дає змогу з високою точністю скидати звичайні "тупі" бомби з малих висот. Такі структурні та електронні новації роблять F-16 надзвичайно потужним і універсальним літаком.
Існує як одномісна, так і двомісна модель літака, цитує видання Обозреватель.
Де й коли використовувався "Бойовий сокіл"
Відомо, що літак F-16 застосовувався під час війни в Перській затоці в 1991 році. Ним були здійсненні атаки на аеродроми, військові виробничі об'єкти, місця розміщення ракет "Скад", а також на інші цілі.
Окрім того, винищувачі F-16 також були залучені в операціях НАТО щодо бомбардування військової інфраструктури колишньої Югославії у 1999 році, а також у війнах в Іраку та Афганістані.
Ці винищувачі, окрім США, експлуатуються ще кількома країнами, зокрема Польщею, Бельгією, Нідерландами та Данією.
Скільки винищувачів F-16 та коли їх може отримати Україна
США заявили, що їхні пріоритети спрямовані на забезпечення потреб у наступі, які є важливими на цей момент. Тому вони будуть допомагати Україні у навчанні, проте на поставку літаків від Сполучених Штатів доведеться зачекати.
Не варто чекати літаків і від Британії, оскільки вона не має їх на озброєнні. Бельгія також міняє свої F-16 на F-35, але вони почнуть надходити лише наступного року, тому поки що постачання теж малоймовірне.
Як повідомляє Defense Express, протягом наступних місяців Україна може очікувати на передачу літаків F-16 від Нідерландів та Данії. Оскільки рішення щодо передачі F-16 вже на офіційному рівні обговорили у Данії, а питання можливості передачі літаків розглядали у Нідерландах ще на початку року. Для цих країн передача частини F-16 не становитиме критичної загрози обороноздатності, бо вони вже почали отримувати F-35 на заміну F-16.
"Орієнтовано, якщо брати лише ресурс Нідерландів та Данії, може йтися про одну-дві ескадрильї від Нідерландів та одну від Данії, тобто загалом від 24 до 36 машин з подальшим поступовим розширенням кількості літаків у міру прибуття з США нових F-35 та граничним загальним показником у 70 винищувачів F-16", – повідомляє видання.
Нагадаємо, що у США вважають, що українські пілоти зможуть навчитися керувати американськими винищувачами F-16 не за 18 місяців, як оцінювалося раніше, а лише за чотири. Такого висновку дійшли у Військово-повітряних силах США після того, як два українські льотчики пройшли тренування на авіасимуляторах, стверджують у Yahoo News.
Щодо вартості, то вона залежить від модифікації винищувача F-16 і може становити від 11 і до 55 мільйонів доларів.
-
Зеленський заявив, що особисто чекатиме на кремлівського диктатора Володимира путіна в четвер в Туреччині
-
Мита до 500%. Більшість сенаторів США підтримують законопроєкт про «нищівні» санкції проти росії
-
Путін відкинув угоду Трампа: США повідомили Європі, що переговори з росією у глухому куті, – Financial Times
-
Росія інтенсивно готується до можливої війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal
-
Впливовий конгресмен не стримався і сказав все Трампу. У Республіканській партії США наростає невдоволення політикою президента з приводу росії
-
Трамп розізлився на путіна: "Не було жодної причини обстрілювати ракетами цивільні українські міста"