Одна з перепон – корупція: що Байден казав про перспективи вступу України в НАТО

Президент США Джо Байден вважає, що Україна має більш запекло боротися з корупцією та відповідати всім іншим вимогам НАТО, перш ніж можна буде розглядати її членство в Альянсі. Він також не має наміру послаблювати бар'єри для Києва.

Водночас, за даними ЗМІ, Байден підтримав пропозицію генсека НАТО Єнса Столтенберга щодо спрощеного вступу України після завершення війни. Обозреватель розповідає, що західні лідери раніше казали про перспективи приєднання нашої країни до Північноатлантичного альянсу і чого варто очікувати від саміту НАТО у Вільнюсі.

Головна перешкода на шляху України до НАТО

Президент США на пресконференції в Брюсселі після саміту НАТО 12 червня заявив, що Києву слід більше боротися з корупцією. "Це залежить від того, чи вони відповідають критеріям. Справа в тому, що їм все ще потрібно боротися з корупцією", – сказав Байден.

У суботу, 17 червня, перед від'їздом до Філадельфії він категорично відкинув припущення журналістів, що він може послабити бар'єри для вступу України до НАТО.

"Ні. Тому що вони мають відповідати тим же стандартам. Тож я не збираюся спрощувати", – сказав Байден.

При цьому він визнав, що Київ зробив усе, що було пов'язане з демонстрацією здатності до військової координації, "але є ціле питання, чи безпечна їхня система".

"Вона не корумпована? Чи відповідає вона всім стандартам, яким відповідає будь-яка інша країна в НАТО?" – сказав президент США і додав, що вступ України до НАТО "можливий, але не автоматичний".

Спрощений вступ після війни

Днями американське видання Axios з посиланням на одразу два джерела написало, що Байден підтримує пропозицію Столтенберга скасувати "план дій щодо членства" (ПДЧ) для вступу України до НАТО.

У вівторок, 13 червня, Столтенберг під час зустрічі в Білому домі запропонував визнати Байдену, що Україна досягла прогресу на шляху до членства в НАТО, і не має потреби в поетапному здійсненні ПДЧ, через яке пройшли всі країни Східної Європи, що входять до Альянсу, йдеться в статті.

Джо Байден. Фото Getty Images

Так, реалізація ПДЧ може розтягнутися на роки або навіть десятиліття, і Байден шукає компромісне рішення, яке влаштувало б Україну та всіх членів НАТО, стверджують джерела.

Дискусії тривають

Як пише Politico, у НАТО є "широке розуміння" того, що Україна не зможе вступити до Альянсу, доки війна з РФ не закінчилася. Водночас члени НАТО розходяться в думках щодо реакції на нинішнє прагнення України до членства.

Зокрема, канцлер Німеччини Олаф Шольц у травні заявив, що Україні "ще далеко" йти до членства в НАТО. "Критерії НАТО передбачають цілу низку умов, яким Україна нині не може відповідати", – сказав він.

Зі свого боку президент Франції Еммануель Макрон у грудні назвав низькою ймовірність вступу України до Альянсу. Він також закликав Європу знизити залежність від США, розвивати свою обороноздатність та відігравати більш активну роль у НАТО.

Чого чекати Україні від саміту НАТО у Вільнюсі

19 червня Столтенберг, виступаючи на спільному брифінгу зі Шольцом у Берліні, заявив, що на саміті у Вільнюсі офіційного запрошення для України стати членом НАТО не буде. Водночас на зустрічі обговорять, як зблизити Україну з НАТО. В Альянсі розуміють необхідність справедливого миру в Україні та виступають проти заморожування війни, зазначив генсек.

А президент Польщі Анджей Дуда заявив, що на саміті НАТО має бути ухвалене чітке рішення щодо членства України.

Заступник глави МЗС України Андрій Мельник припустив, що на саміті у Вільнюсі Києву можуть запропонувати несподіваний варіант співпраці, за яким продовжуються переговори. Можливо, це буде крок назустріч вступу до НАТО.

Тим часом президент України Володимир Зеленський очікує, що Північноатлантичний альянс у Вільнюсі має дати Україні "чіткий сигнал" щодо членства. 1 липня на зустрічі Європейської політичної спільноти він заявив, що на саміті "потрібне чітке запрошення України до членства", а також гарантії безпеки на шляху до вступу.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації