"Найсильніший удар по російській розвідці". Глава МІ-5 заявив, що через війну в Україні Москва втратила сотні агентів

Глава британської контррозвідки МІ-5 Кен Маккаллам заявив, що за час війни Росії проти України по російській розвідувальній мережі за кордоном було завдано найсильнішого удару в сучасній історії. При цьому Маккаллам зазначив, що Британія має бути готовою до агресії з боку Росії ще протягом багатьох років.

У щорічному звіті, присвяченому погрозам, які стоять перед Великобританією, глава контррозвідки повідомив, що по всьому світу було видворено понад 600 співробітників російських посольств, з яких, за його словами, понад 400, швидше за все, були шпигунами.

Про це повідомляє BBC News.

"Це завдало найсильнішого в найближчій європейській історії стратегічного удару по російській розвідці", - зазначив Маккаллам.

З однієї лише Великобританії було вигнано 23 російські шпигуни, які працювали під дипломатичним прикриттям, заявив глава МІ-5. Крім того, більш сотні росіян, якими Москва мала намір замінити дипломатів, які відбули на батьківщину, було відмовлено в дипломатичній візі з міркувань національної безпеки. "Нам не можна заспокоюватися, - додав шеф британської контррозвідки, - ми маємо бути готові до відкритої чи прихованої агресії Росії проти Великобританії найближчими роками".

За словами голови британської контррозвідки, Росія й надалі продовжуватиме для Британії як таємну загрозу в особі шпигунів і кібератак, так і явну - у вигляді навмисного підвищення цін на енергоносії та цілеспрямованої дезінформації населення. "Вони продовжать завдавати своїх ударів", - застеріг він.

Загроза з боку Ірану та Китаю

Серед країн, що становлять загрозу британській безпеці, Маккаллам, як і в минулі роки, назвав Іран та Китай. За словами чиновника, цього року МІ-5 виявило щонайменше 10 потенційних спроб з боку Ірану викрасти або вбити британських громадян або осіб, які проживають у Великій Британії. З часу минулорічної доповіді також запобігли ще 8 терористичним нападам, які перебували на останніх етапах розробки.

Не далі як минулого тижня британська поліція попередила ряд іранських журналістів, які проживають і працюють в країні, про потенційну загрозу для їхнього життя. Маккаллам повідомив у зв'язку з цим, що МІ-5 у тісному партнерстві з колегами в країні та за кордоном працює над тим, щоб завадити "абсолютно неприйнятній діяльності". При цьому він нагадав, що Іран виявляє готовність до таких "безрозсудних дій" по всій Європі.

Ще одним "великим і одвічним викликом" залишається, за словами глави МІ-5, Китай, який не соромиться у засобах, щоб стежити за супротивниками режиму, а часом і залякувати їх. Як приклад він навів нещодавній випадок, коли один із учасників продемократичного руху зазнав нападу в китайському консульстві в Манчестері.

"Ми бачимо всі нові ознаки такого роду репресій", - сказав глава МІ-5, уточнивши, що це виходить за межі повідомлень про так звані поліцейські ділянки, які створює Пекін за кордоном. Ці ділянки, офіційно покликані допомагати китайським громадянам з вирішенням адміністративних питань, за деякою інформацією, чинять тиск на незгодних з режимом і змушують їх під різними приводами, у тому числі й шляхом шантажу, повернутися на батьківщину.

"Ми не зазнаємо залякування і переслідування британських громадян або тих, хто обрав Британію як свій будинок", - заявив у зв'язку з цим Маккаллам.

Ще в січні МІ-5 виступило з незвичайним попередженням про спроби Китаю впливати на британську політику. За словами глави контррозвідки, китайські спецслужби так і не залишили спроб намагатися впливати на громадське життя в країні, включаючи вербування потенційних агентів, які тільки-но починають свою громадську чи політичну кар'єру, таких як членів місцевих рад або кандидатів у члени парламенту.

Теракти та зброю, зроблене за допомогою 3-D принтерів

Серйозною загрозою, як і раніше, залишається і тероризм, хоча, за визнанням Маккаллама, ця проблема не стоїть вже так гостро, як кілька років тому.

З 2017 року МІ-5 разом із поліцією запобігли 37 терористичним актам, які перебували на останніх стадіях здійснення та підготовлені як ісламістами, так і вкрай правими екстремістами, сказав глава відомства. Останні активно набувають агентів впливу по всьому світу та займаються поширенням теорій змови.

За словами Маккаллама, МІ-5 також спостерігає, як деякі міжнародні терористичні угруповання намагаються провести реорганізацію.

Спецслужби також шукають способи вирішити надзвичайно складну проблему терористів-одинаків, яких дуже важко вирахувати та перешкодити здійсненню їхніх задумів.

Він також згадав про те, що його служба відзначає зростання кількості спроб придбати вогнепальну зброю, включаючи створену на 3D-принтерах.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації