Київський безпековий форум: Що робити з путінською Росією?

ПЕРСПЕКТИВА /

22 лютого відбулася трансляція онлайн дискусії Київського Безпекового Форуму, організованого Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну», присвячена політичному становищу в Російській Федерації, а також перспективам громадських протестів у цій країні.

Ґаррі Каспаров, російський політичний діяч, міжнародний правозахисник, Голова Фундації з прав людини вважає, що Росія повинна змінитися, щоб вижити у сучасному світі. «Імперії приречені, і я не бачу жодного майбутнього для російської держави, якщо вона не зміниться. І чим скоріше, тим краще», - сказав він.

Водночас Каспаров наголосив, що зміни не можуть статися в межах путінської системи. На його думку, майбутнє Росії в найближчій перспективі залежить від спроможності вільного світу визнати, що Путін веде гібридну війну проти нього і протистояти цьому.

Президент Росії Володимир Путін не шукатиме жодного компромісу і застосовуватиме грубу силу для придушення протестів у РФ, вважає Каспаров.

«Взагалі Путін завжди покладався на грубу силу. В нього немає алергії на кров. Ми знаємо це ще з ранніх часів його правління. Згадайте вибухи на теренах Росії, таємничі підриви житлових будинків, чеченські війни, «Норд-Ост», Беслан, а також воєнні злочини російських військових спеціалістів у Сирії», - додав російський опозиціонер.

Майкл МакФол, посол США в Росії у 2011-14 роках, Директор Інституту Фрімена-Сполі з міжнародних досліджень Стенфордського університету своєю чергою вважає, що не можна недооцінювати шкоду, яку може завдати Росія.

«Є поширена думка, що Росія не є могутньою державою, вона лише бензоколонка, яка удає з себе державу. Сенатор МакКейн сказав це багато років тому. І люди й досі повторюють цю думку, коли говорять про Росію», - зазначив він. Натомість МакФол наголосив, що це помилковий погляд. Він зазначив, що у розпорядженні Росії є сильні інструменти втручання, «здатні завдати шкоди ліберально-демократичному світу, до якого належить і Україна».

Екс-посол у Росії наголосив, що не можна недооцінювати ідеологію, яку впроваджує Путін. «В США модно висловлювати думку про те, що Путін здатен лише на окремі транзакції. Я чув це безліч разів, коли працював в уряді. Мовляв, він зацікавлений лише в певних оборудках. Це очевидна недооцінка його ідеології, його націоналізму та православно-імперських ідеалів, в які він вкладає чимало грошей, щоб пропагувати їх не лише через соціальні мережі, а й через інструменти прямого втручання, як це було в випадку з моєю країною у 2016 році», - сказав він.

Прем’єр-міністр України у 2014-16 роках, Голова Київського Безпекового Форуму Арсеній Яценюк своєю чергою наголосив, що політика замирювання щодо Росії не працює, Путін сприймає її як слабкість.

«Хочу поділитися з вами своєю позицією як прем’єр-міністр воєнного часу. Путінська Росія - це агресивна ворожа держава. Я можу надати вам факти, що обґрунтовують політичні звинувачення проти путінського режиму. Вони вторглися в Україну. Вони незаконно анексували Крим. Вторглися в Грузію. Чинили низку політичних убивств - як-от Нємцова, Політковської. Путін стоїть і за низкою спроб убивства – пана Навального, пана Скрипаля. Він, як припускають, убив пана Литвиненка. Вони збили МН-17. Існує величезна мережа російських бойовиків, яку вони називають приватною армією, хоча вона повністю контролюється російською владою і вбиває людей по всьому світу. І це далеко не повний перелік. Путінська Росія - це, на моє переконання, реальна загроза», - сказав Яценюк.

Він переконаний, що «вільний світ повинен мати спільне розуміння: мета Путіна - розділити нас. Тому ми повинні єдиним фронтом виступати проти таких диктаторів, як Путін. У цьому плані не повинно бути жодних розбіжностей між Західними країнами».

Арсеній Яценюк наголосив, Захід має усвідомити, що необхідно підтримувати такі держави, як Україна: «Ми боремося за нашу демократію і за вашу демократію також. За нашу і за вашу безпеку. І найкращий спосіб зробити вільний світ сильнішим – це зробити сильними Україну, Грузію та інші країни. Не лише надати їм перспективу членства в ЄС і НАТО, а зробити Україну членом НАТО і ЄС. Це буде найкраща відповідь клептократичній диктаторській владі президента Путіна. І це допоможе самій Росії».

Член Європейського парламенту Віола фон Крамон-Таубадель прокоментувала нещодавній візит Високого представника ЄС Жозепа Борреля до Росії і назвала його справжньою катастрофою. Євродепутат наголосила, що представник ЄС мав краще підготуватись до зустрічі з міністром закордонних справ РФ.

«Якщо дійсно хочеш перезавантаження відносин, треба мати порядок денний і сформулювати умови. І коли якийсь наївний західний дипломат їде до Москви і сподівається, що спілкуватиметься зі звичним партнером, з яким можна мати справу, то це зовсім не так. Це зовсім інші історія», - резюмувала вона.

Євродепутат також прокоментувала ситуацію з газопроводом «Північний потік-2». На її думку, він може бути добудований, але газ по ньому постачатися не буде.

«Я спостерігаю зростання спротиву цьому проекту. Зокрема, у лавах моєї партії («Партії зелених» в ФРН). Ми були першими і єдиними, хто виступав проти нього, саме через Україну, з геостратегічних міркувань», - сказала євродепутат.

«Усвідомлюючи залежність від Росії і розуміючи, що коли цей газогін буде збудовано, вийти з цієї схеми буде важко. Один з варіантів – це просто облишити з ним. Але це коштувало б дуже дорого. Це могло би бути в інтересах деяких інших європейських держав, що входять до цього консорціуму за контрактом», - наголосила вона.

Учасники дискусії окремо обговорили взаємовідносини України та Росії та вплив внутрішніх політичних процесів в одній державі на іншу. Зокрема Ґаррі Каспаров зазначив, що «успішна Україна буде смертельним ударом по імперським фантазмам путінської Росії».

Данило Лубківський, директор Київського Безпекового Форуму, заступник міністра закордонних справ і дипломатичний радник прем’єр-міністра України у 2014-16 роках, закликав підтримати пропозицію КБФ і провести саміт союзників, лідерів держав, для того, щоб розробити нову дорожню карту і стримувати поточні та майбутні агресії Путіна.

Дипломат наголосив, що для кращого майбутньої Росії потрібні будуть фундаментальні зміни. «Історія України чітко доводить, що проста зміна авторитарного лідера ще не означає справжньої трансформації. Краще майбутнє Росії вимагає глибших, фундаментальних змін».

«Відмови від ідеології імперіалізму, поваги до національної гідності і суверенітету інших держав, а також захисту гідності і людських прав російського народу. Ці прості правила – це єдиний шлях до подолання серйозних хвороб, що вразили путінську Росію», - вважає Лубківський.

Київський Безпековий Форум (КБФ) – головний міжнародний форум України з проблем війни і миру, української та глобальної безпеки, заснований Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» у 2007 році.


Коментарі:
Більше новин по темі: