Історичне рішення: Лідери ЄС ухвалили рішення про початок переговорів з Україною щодо вступу до Євросоюзу
Лідери країн Європейського Союзу ухвалили рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою щодо вступу до ЄС. Також Грузії надали статус кандидата на вступ до організації.
Про це повідомив у соцмережі Х президент Євроради Шарль Мішель. Він додав, що переговори щодо Боснії та Герцеговини почнуться, коли буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства, пише Oboz.ua
На рішення Євроради вже відреагував президент Володимир Зеленський. Він наголосив, що це перемога України та всієї Європи.
"Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює", – зазначив у соцмережі Х глава держави.
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан заявив, що не брав участі в ухваленні рішення про початок переговорів з Україною щодо вступу до ЄС.
Про це інформує Цензор.НЕТ із посиланням на Радіо Свобода.
Орбан покинув залу, коли лідери ЄС ухвалювали рішення, повідомляють ЗМІ із посиланням на європейських дипломатів. Водночас прем'єр Угорщини погодився з тим, що інші лідери проголосують за його відсутності.
"Орбана під час голосування не було. Рішення ухвалено 26 лідерами. Орбан міг делегувати когось замість себе, щоб заблокувати рішення, але він цього не зробив. Ухвалене рішення є абсолютно законним з точки зору процедури. Орбан мав 100 варіантів заблокувати початок перегорів, але він цього не зробив - ні сам, ні через когось ним делегованого, а просто залишив раніше зал. Рішення цілком легітимне щодо початку переговорів", - пояснив чільний представник ЄС.
Президентка Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн відреагувала на рішення саміту ЄС, який підтримав відкриття переговорів про вступ з України.
Про це вона написала на своїй сторінці в соцмережі (Х), передає Цензор.НЕТ.
"Лідери вирішили розпочати переговори про вступ України та Молдови й надати статус кандидата Грузії. Стратегічне рішення і день, який залишиться в історії нашого Союзу. Пишаємося, що виконали свої обіцянки, й радіємо за наших партнерів", - написала фон дер Ляєн.
На саміті Євросоюзу, який стартував 14 грудня у Брюсселі, керівники країн-учасниць виступили проти позиції прем'єр-міністра Віктора Орбана, відомого своїми симпатіями до Кремля. Політик прямо на старті зборів зробив відразу кілька різких заяв у бік України, вказавши, що Будапешт не підтримає ні вступу нашої держави до ЄС, ні подальшої фінансової підтримки.
Ключові висловлювання союзників на саміті зібрав OBOZ.UA. Однією з перших, хто парирував угорському прем'єру, стала його естонська колега Кая Каллас.
"Ми готові вести довгі дискусії і не здаватимемося перед принциповим запереченням Орбаном підтримки Києва. Я сподіваюся, що Євросоюз зможе знайти компроміси", – зазначила вона.
Президент Литви Гітанас Науседа наголосив, що для Європи це "історичний шанс" розпочати переговори щодо надання членства Україні та Молдові. Також він переконаний, що передача 50 мільярдів євро українській стороні – питання актуальне й невідкладне.
"Я дуже сподіваюся, що ми знайдемо формулу, тому що 50 млрд – це питання нинішнього дня. Ми не повинні відкладати це рішення, тому що Україна не воює завтра. Вона воює прямо зараз, і, звичайно, це має величезні наслідки для її економіки", – переконаний литовський глава держави.
Як зазначив у бесіді з журналістами канцлер Німеччини Олаф Шольц, напередодні саміту він зустрівся з Орбаном у компанії з президентами: Франції Еммануелем Макроном та Євроради Шарлем Мішелем. Учотирьох вони проговорили важливість перспектив для розширення ЄС за рахунок Молдови, України, Грузії та балканських країн.
"Особливо у випадку України ми вважаємо, що це необхідний знак того, що ми підтримуємо дії українців, спрямовані на виконання всіх заходів, які ми просимо їх реалізувати", – підсумував Шольц.
А президентка Європарламенту Роберта Мецола звернулася до Орбана із закликом усвідомити, що всі рішення щодо українського питання не можуть бути політичними. Усі, від кого залежить майбутнє України у складі ЄС, мають дивитися лише на конкретні здобутки Києва на цьому шляху.
"Ми бачимо, що Україна дуже заслужила на вступ до ЄС. Відбулося безліч дискусій та розмов з цього питання. І якщо подивитися на той прогрес, який стався щодо угорської меншості в Україні, – це важливе питання для Угорщини, ми бачимо цей прогрес", – вказала вона.
Подібний натиск не сподобався Орбану – й він змушений був залишити сесійну залу саме в частині, де відбувалося голосування щодо України. Про це повідомило агентство The Guardian.
"Угорщина своєї позиції не змінює", – коротко резюмував він, вийшовши із закритого засідання.
Однак міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, зі свого боку, зазначив, що учасники саміту домовилися не залишати залу аж до ухвалення рішень. За його словами, це цілком передає напруженість ситуації.
Нагадаємо, на початку саміту в Брюсселі Орбан заявив, що Будапешт блокуватиме і виділення фінансової допомоги Україні з бюджету ЄС, і початок переговорів щодо вступу країни до блоку. На цьому тлі представники решти 26 країн ЄС готуються до затяжних переговорів, щоб подолати опір Орбана. Вони не відкидають, що саміт може затягтися ще на кілька днів.
-
Чому КНДР відправляє війська воювати проти України і що з цим робити?
-
Чому поляки «розлюбили» Україну? Дослідження видання NV
-
Вони вже воюють! Путін про прибуття військових КНДР до Росії: "Що і як ми робитимемо – це вже наша справа"
-
Шольц відхилив ключові пункти плану перемоги України. Не дасть Taurus і блокуватиме вступ до НАТО
-
The Economist: Що справді має зробити Україна і Захід, щоб перемогти путіна
-
Путін хоче застосувати ядерну зброю проти України у відповідь на ракетні атаки і БПЛА по своїй території. Світ вважає залякування путіна черговим блефом