Букет хвороб Путіна та близька операція. Таблоїд The Sun дав привід для нової хвилі чуток про здоров’я диктатора: що про це відомо

30 квітня найбільший британський таблоїд The Sun підігрів нову хвилю чуток про здоров’я Володимира Путіна, переказавши непідтверджені дані про те, що на російському диктатору найближчим часом можуть зробити операцію через онкологічне захворювання.

НВ розповідає, що відомо про ці дані та як коментують ймовірні діагнози Путіна у світі.

Путін готується до операції на тлі онкології, хвороби Паркінсона та шизоафективного розладу: на чому ґрунтується публікація The Sun

Матеріал британського таблоїду The Sun від 30 квітня про здоров’я Володимира Путіна базується на свіжій інформації, оприлюдненій у Телеграм-каналі Генерал СВР та його YouTube-версії. Цей анонімний канал існує з 2020 року, зараз він має майже 280 тис. підписників.

«Канал ведуть від імені колишнього генерала Служби зовнішньої розвідки Росії [російською CВР — прим. ред.], у ньому публікують нібито інсайдерську інформацію про президента Росії Володимира Путіна та його оточення», — писала про цей канал Медуза у лютому 2022 року, коли публікації Генерала СВР стали фактичною причиною обшуку та допиту російського політолога Валерія Солов’я у Москві (як свідка у справі про «підбурювання ненависті щодо органів влади РФ» у цьому анонімному Телеграм-каналі, на публікації якого неодноразово посилався Соловей).

Саме в цьому каналі з осені 2020 року регулярно з’являється інформація про «букет» серйозних захворювань, на які нібито страждає Володимир Путін, а також про їхнє прогресування. Адміністратори каналу Генерал СВР неодноразово стверджували, що Путіну ставили як мінімум три серйозні діагнози:

  • хвороба Паркінсона (Путін нібито страждає на неї давно, ось цитата з публікації в Телеграм-каналі Генерал СВР від 26 листопада 2020 року: «Ми стверджуємо, що використовується комбінація препаратів із блокування симптомів хвороби Паркінсона, зокрема тремору. При використанні цих препаратів вкрай утруднені рухи проблемною правою рукою, що ви можете нерідко бачити по ТБ. При інших комбінаціях препаратів рухи правою рукою вільні, але зникає концентрація і з’являється легке запаморочення. Плюс антидепресанти та знеболювальні плюс лікування онкології. Його стан не завжди вдається стабілізувати для того, аби показати публіці»);
  • онкологічне захворювання («Покашлює президент вже давно, а голос почав слабшати не від застуди. Це симптоми прояву онкології кишечника та метастазів у легенях», — говорилося, наприклад, у публікації від 21 жовтня 2021);
  • шизоафективний розлад (нібито один із нових діагнозів, «генерал СВР» стверджував у публікації від 28 травня 2021 року, що він був поставлений Путіну під час «великого обстеження із залученням кількох лікарів дійсно світового рівня» рік тому, у квітні — на початку травня 2021 року. «Підкреслимо, у лікарів, які проводили обстеження, консенсус щодо діагнозу», — говорилося тоді в пості).

30 квітня 2022 року британська The Sun присвятила окрему публікацію новому «зведенню» про здоров’я Путіна з цього каналу, яке було оприлюднено 28 квітня (як у текстовому вигляді, так і в розширеному аудіозаписі). З посиланням на цю інформацію таблоїд розповів світові про те, що стан здоров’я російського диктатора погіршується, його лікарі наполягають на проведенні операції в найближчому майбутньому, ймовірно, у зв’язку з онкологічним захворюванням. Якщо вірити цій інформації, ось ще кілька деталей про майбутні «медичні процедури»:

  • на Путіна чекає хірургічне втручання, його дата ще не визначена, проте The Sun додає власне припущення, що операцію навряд чи проведуть раніше 9 травня та святкування Дня перемоги в РФ;
  • російський диктатор нібито вже обговорив із секретарем Ради безпеки РФ Миколою Патрушевим, що той керуватиме країною на час недієздатності самого Путіна («генерал СВР» зазначає, що найімовірніше це буде недовгий час — «дні два-три», оскільки «на довгий час він навряд чи погодиться передавати владу»);
  • якщо в цей період у Путіна особливо сильно проявляться проблеми зі здоров’ям, то фактичне керівництво країною також перейде до 70-річного Патрушева, якого The Sun називає одним із «ключових архітекторів» військової стратегії РФ в Україні та «людиною, яка переконала Путіна в тому, що Київ наповнений неонацистами», а у згаданому Телеграм-каналі Патрушева називають «найгіршим варіантом нехай навіть тимчасового наступника».
  • онкологічне захворювання Путіна прогресує («Ми чудово знаємо, що в нього онкологія, ми знаємо, що у нього хвороба Паркінсона, ми знаємо, що в нього шизоафективний розлад, ми про це говорили неодноразово. Онкологія прогресує: вдавалося якийсь час стримувати, але зараз все це — перебіг хвороби — прогресує, — заявляє на аудіозаписі один із авторів каналу Генерал СВР. — І прогнози там такі… Я не хочу зараз ділитися прогнозами, щоб зайвий раз вас не обнадіювати, обнадіюватись у цій ситуації не варто»).

Інших джерел, які б підтверджували цю інформацію, The Sun не наводить.

Що ще повідомляли про здоров’я Путіна незадовго до публікації The Sun і як ці дані оцінюють медики

Матеріал The Sun став черговим серед обговорень можливих проблем зі здоров’ям Путіна, які особливо часто публікують світові таблоїди. Додатковою основою для таких публікацій стало нещодавнє масштабне розслідування російського видання Проект про здоров’я Володимира Путіна, оприлюднене 1 квітня. Журналістам вдалося з’ясувати, що вже багато років його супроводжує величезна бригада лікарів, та зіставити їхні візити з найвідомішими періодами «зникнення» російського диктатора з публічної площини. Стало відомо, що до цієї команди лікарів входять отоларингологи, онкологи, анестизіологи-реаніматологи та інші фахівці. Крім того, джерело Проекту, близьке до керівництва однієї з великих лікарень, підтвердило, що в медичних колах справді говорять про проблеми Путіна зі здоров’ям.

На тлі війни в Україні чи не кожна нова публічна поява російського диктатора провокує нову хвилю чуток і трактувань про те, чи справді слабшає його здоров’я.

Наприклад, 25 квітня американський таблоїд New York Post у своїй публікації спробував проаналізувати відеозапис великоднього богослужіння за участю Путіна, яке оприлюднили російські державні ЗМІ. Видання визнало, що диктатор поводився на службі досить дивно — «незручно переминався, висолоплював язика і закушував губи».

Британський таблоїд Daily Mirror 27 квітня включив цей епізод у церкві в свій шорт-лист найпомітніших ознак ймовірних хвороб Путіна. До нього також увійшли:

  • дивна неконтрольована жестикуляція рукою та нетверда хода російського диктатора під час нещодавньої зустрічі з Олександром Лукашенком;
  • зустріч із Сергієм Шойгу 21 квітня — найобговорюваніша з нових публічних появ Путіна, коли він близько 12 хвилин не змінював дивної пози, вхопившись рукою за стіл, втиснувшись у крісло і втягнувши шию (на додаток до хвилі мемів у соцмережах шведський економіст Андерс Аслунд серйозно констатував, що обидва чиновники виглядають на цій зустрічі не найкращим чином через ймовірні проблеми зі здоров’ям);
  • кульгавість Путіна, на яку давно звертали увагу в Росії, вкотре її обговорювали після появи диктатора на мітингу Кримська весна в московському спорткомплексі Лужники 18 березня 2022 року, в річницю анексії українського Криму Росією.

Серйозніше до теми підійшла німецька DW, яка 28 квітня узагальнила подібні чутки про здоров’я Путіна, констатуючи, що останнім часом його обговорюють усі: від сенатора США Марко Рубіо до британських таблоїдів та професорів-політологів світових університетів. Однак ці коментарі приречені залишатися чутками, оскільки Кремль не дає жодної актуальної інформації про здоров’я Путіна, а компетентні медики не беруться ставити діагнози за фрагментарними відеозаписами офіційної хроніки.

Щоб переконатися в цьому, DW звернулася до кількох західних медиків із питаннями про те, чи бачать вони ознаки хвороби Паркінсона у Путіна. «Справжні неврологи навряд чи даватимуть коментарі, тому що їх вчать ніколи не коментувати [здоров'я] людей, які не є їхніми пацієнтами», — зазначив Джон Харді, нейрогенетик з британського Інституту дослідження деменції. Сам Харді не є неврологом, проте як людина, яка вивчала захворювання головного мозку, все ж таки поділився думкою: «На мій погляд, жодних ознак паркінсонізму. Він [Путін] виглядав не дуже добре… але не хвороба Паркінсона».

Цю думку поділяє і Рей Чадхурі, невролог із Лондонського університету, який прокоментував DW 12-хвилинне відео зустрічі Путіна з Шойгу 21 березня. «Дивлячись на цей короткий ролик, я не можу знайти доказів, на основі яких міг би сказати про паркінсонізм у Путіна», — сказав Чадхурі. Водночас він наголосив, що хворобу Паркінсона та паркінсонізм неймовірно важко діагностувати, і їх можна визначити лише під час особистого ретельного неврологічного обстеження. «Одутлість обличчя або тремор можуть бути викликані багатьма причинами, та я й не бачив ніякого тремору», — додав Чадхурі.

Керолайн Рассел, виконавчий директор Parkinson’s UK, у відповідь на прохання дати експертний коментар про відеозапис Путіна та Шойгу підтвердила позицію Харді. Вона нагадала, що хвороба Паркінсона — це складне захворювання, якому притаманні більше ніж 40 симптомів, від фізичних до психічних, і тому його неможливо діагностувати за допомогою 12-хвилинного відео. «Хвороба впливає на всіх по-різному, — зауважила Рассел. — Без точно діагностичного тесту вона може бути підтверджена лише після огляду неврологом чи фахівцем. Спекуляції у ЗМІ та в інтернеті марні».

Проте неминучими такі спекуляції робить сама Москва, нагадує DW. «Протягом багатьох років Кремль зберігав мовчання про стан здоров’я Путіна, спонукаючи журналістів та політологів аналізувати кожен рух президента у спробах виявити якісь ознаки недуги чи хвороби. Чутки про те, що Путін має рак щитовидної залози, серйозні проблеми зі спиною і навіть психоз стали частиною регулярного дискурсу навколо президента», — зазначає німецька інформаційна мережа.

Якщо Путін все ж таки хворий, як це може позначитися на його рішеннях та ході війни з Україною?

Після резонансної публікації The Sun здоров’я Володимира Путіна стало однією з тем обговорення в ефірі Times Radio, радіостанції британського медихолдингу News UK, який також видає впливову газету The Times.

Питання ведучої про те, наскільки стабільними можна вважати психіку та умонастрої Путіна з урахуванням чуток про його захворювання, прокоментував відставний генерал британської армії Річард Ширреф, який у 2011—2014 роках був заступником Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі.

«Я думаю, нам варто припустити найгірше: це одержима людина, яка тримає палець на ядерному спусковому гачку, — заявив Ширреф. — Це також людина, яка усвідомлює, що її армія, її збройні сили повністю провалили завдання, поставлені перед ними в Україні, а тому їм дозволено вдатися до жахливих руйнувань міст, масових вбивств мирних жителів тощо. Він дуже небезпечна людина, і це повертає нас до важливості стримування та необхідності продемонструвати максимум [озброєння, посилення тощо] у „вітрині“ східного флангу [НАТО]».

Іншим учасником цього ж ефіру був Алан Дункан, колишній державний міністр Великої Британії з питань Європи та Америки (2016−2019), який так прокоментував наслідки можливих проблеми з ментальним здоров’ям Путіна: «Тут ми маємо справу не лише з військовою, а й з психологічною проблемою, оскільки в керівництві Росії немає моральності, є лише збочене самодержавство, зосереджене в руках того, хто, як кажуть, є хворим і здатний на все. Зрештою, небезпека загрожує всьому світу, а не тільки Україні», — резюмував Дункан.

А журналісти DW констатують: «Чи перебуває Путін на смертному одрі і використовує цю війну, щоб залишити свій слід в історії, або ж ним справді керує певний психоз — без хоч якоїсь інформації з Кремля це все лише припущення».


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації