Байден і Сі зустрілись. Про що домовились і як це допоможе Україні

Біля Сан-Франциско відбулась довгоочікувана зустріч лідерів двох наддержав - США і Китаю. Джо Байден та Сі Цзіньпін обговорили Україну, Тайвань, війну в Газі, а також намагалися згладити гострі кути у своїх відносинах.

Про це пише BBC Україна.

"Є критичні глобальні виклики, які вимагають нашого спільного лідерства. І сьогодні ми досягли реального прогресу", - заявив Байден після зустрічі.

За словами президента США, він із Сі Цзіньпіном обмінявся думками щодо низки регіональних і глобальних питань, "включаючи відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України, та окремо конфлікт в Газі".

Експерти вказують, що Байден намагався відмовити Китай допомагати Росії у війні, а також вплинути через Пекін на військову допомогу Москві з боку КНДР.

Втім, найбільш конкретним і публічним досягненням перемовин наразі видається домовленість відновити канали прямого зв'язку між військовими США і Китаю.

Китайці відключили цей зв'язок минулого року після неочікуваного візиту спікерки Палати представників Ненсі Пелосі до Тайваню.

"Тримати лінії зв'язку між нашими арміями відкритими - це важливо, оскільки це дозволяє уникати непорозумінь і помилок, які можуть призвести до кризи чи конфлікту", - заявила з цього приводу пресслужба Пентагона.

Візит Пелосі минулого року вкрай обурив Пекін та спонукав до того, щоб влаштувати навколо Тайваню масштабні навчання з імітацією вторгнення на острів.

При цьому Сі, як сказав журналістам на умовах анонімності високопоставлений представник Білого дому, запевнив Байдена, що Китай не готується до вторгнення на Тайвань і надав би перевагу мирному возз'єднанню - але тут же завів розмову про те, за яких умов КНР може застосувати силу.

Президент Байден сказав, що лінії зв'язку будуть постійно відкриті й на інших рівнях, включаючи самих лідерів.

"Ми з ним домовилися, що ми обидва зможемо підняти слухавку, подзвонити напряму і негайно бути почутими", - сказав Байден.

Він зазначив, що переговори з Сі були "одними з найбільш конструктивних і продуктивних дискусій, які ми мали".

На питання, чи довіряє він Сі Цзіньпіну, Байден відповів приказкою "довіряй, але перевіряй", а потім розповів, що вони з Сі багато зустрічалися, коли були віцепрезидентами при Бараці Обамі і Ху Цзіньтао, і він знає Сі як "прямого і відвертого" співрозмовника.

Сі Цзіньпін після зустрічі з Байденом, на вечері з очільниками провідних американських компаній, сказав, що Китай готовий бути партнером і другом США, що країні не варто розглядати Китай як загрозу, і що всьому світу потрібно, щоб США і КНР співпрацювали, а не ворогували.

У той же час, як передають світові агентства, Сі в черговий раз заявив, що США не повинні втручатися у внутрішні справи Китаю.

Сі також зазначив, що вважає важливою домовленість з президентом США про розширення контактів між американцями і китайцями на різних рівнях.

Загальне потепління

Крім домовленості про зв'язок між військовими, Байден і Сі, як повідомляє китайська державна преса, домовилися створити робочі групи, які займуться співпрацею в сфері штучного інтелекту і боротьби з торгівлею наркотиками.

Щодо останнього перед зустріччю писала американська преса: США хотіли би, щоб Китай допоміг перекрити канали постачання інгредієнтів для наркотика фентаніла.

Крім того, Пекін повідомляє, що Байден і Сі домовилися створити "механізми діалогу" щодо зовнішньої політики і безпеки судноплавства, а також збільшити кількість авіарейсів, кількість студентів, які навчаються за обміном в двох країн, а також розширити зв'язки в освіті, культурі, спорті та бізнесі.

Що потрібно Сі?

Китайський лідер прилетів у США на саміт організації Азіатсько-тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС).

На початку зустрічі Сі Цзіньпіном Байден сказав, що Китай і США мають розбіжності, але повинні завжди підтримувати діалог.

"Ми не завжди погоджувалися, що не дивно, але наші зустрічі завжди були відвертими, прямими і корисними, - заявив Байден під час зустрічі зі своїм китайським колегою. - Я ціную наш діалог, тому що вкрай важливо, на мою думку, щоб ми з вами чітко розуміли одне одного, як лідер лідера, без будь-яких помилок чи недорозуміння".

"Ми маємо гарантувати, що конкуренція не переросте в конфлікт, а також відповідально керувати цією конкуренцією", - додав Байден.

У відповідь Сі Цзіньпін заявив, що "для обох сторін конфлікт і конфронтація мають недопустимі наслідки".

"Дві такі великі країни, як Китай і США, не можуть собі дозволити повернутися одне до одного спиною. На планеті Земля достатньо місця, щоб дві ці країни були успішними", - сказав китайський лідер.

Сварка через диктатора

Але як знак того, наскільки складними залишаються відносини між двома країнами, Байден, виходячи зі сцени пресконференції, відповів на питання репортера, чи вважає він Сі диктатором.

"Він диктатор у тому сенсі, що керує країною... за формою правління, яка повністю відрізняється від нашої", - сказав він.

Коли Байден зробив подібний коментар у червні, китайські чиновники розгнівалися та назвали це "надзвичайно абсурдним і безвідповідальним".

У четвер міністерство закордонних справ Китаю так само засудило зауваження Байдена, заявивши, що його опис був "надзвичайно неправильним", а також "безвідповідальною політичною маніпуляцією".

Це була кисла нотка в тому, що розглядають як загалом позитивну зустріч між двома лідерами.

Цілі перемовин досягнуті?

Кореспонденти ВВС перед зустріччю пояснювали, чого намагаються досягти в ході перемовин лідери двох країн.

П'ять років тому, коли президента Дональд Трамп з помпою приймав китайського гостя у себе в резиденції Мар-о-Лаго, Китай був на підйомі, його економіка зростала швидше, ніж обіцяли найоптимістичніші прогнози, а рівень безробіття був найнижчим за багато років. Чим не зразок для наслідування?

Але вже тоді "китайська мрія" почала давати ледве помітні тріщини, які з часом стало неможливо приховувати. І якщо донедавна американці всерйоз непокоїлись, що Китай ось-ось обійде їх, ставши найбільшою економікою світу, то тепер багато аналітиків взагалі сумніваються, що це коли-небудь станеться.

Все це сильно послабило переговорні позиції Сі Цзіньпіна, тим часом як ставки на цих перемовинах, що відбуваються в Каліфорнії на полях саміту АТЕС, як ніколи високі.

Сі
Сі у США. Фото Getty Images

Як пише кореспондент ВВС в Китаї Стівен Макдонелл, у політичному плані останні 12 місяців для лідера КНР були геть невдалі, і якщо зустріч з Байденом зможе продемонструвати якусь нормалізацію відносин між Вашингтоном і Пекіном, це цілком влаштує Сі Цзіньпіна.

Китайський лідер досі міцно тримає в руках кермо правління, але і він зазнає тиску, і йому потрібна народна підтримка.

Тем для обговорення більш ніж достатньо, особливо делікатних, таких як свобода судноплавства в Південнокитайському морі (яке Китай вважає ледь не своїм внутрішнім озером), підтримка Вашингтоном уряду Тайваня і заборона на надання Китаю конкретних технологій.

Але головне для Сі - це після зустрічі продовжувати випромінювати імідж сильного державного діяча в очах свого населення.

 Сан-Франциско
У Сан-Франциско Сі Цзіньпіна тепло зустріли представники китайської громади Каліфорнії. Фото Getty Images

Цей імідж сильно постраждав після того, як цього року йому довелося без пояснення звільнити двох найбільш високопоставлених міністрів - оборони та іноземних справ, яких він сам же і призначив.

Потім була чистка генералів, які відповідають за ядерний арсенал, що теж викликало багато питань і залишило враження, що у вищих ешелонах партійної влади не все в порядку.

До того ж, машина китайської економіки, яку здавалося би не зупинити, раптом почала скидати оберти, рівень безробіття серед молоді досягнув рекордних показників, в технологічному секторі пройшла хвиля звільнень, і розпочалася житлова криза.

Тому Сі Цзіньпіну зовсім не завадило відновити хоча би видимість хороших відносин з іншою наддержавою, а ще краще - наростити обсяги торгівлі з Америкою.

Чого чекав від зустрічі президент Байден?

Джо Байден
Джо Байден під час зустрічі у Сан-Франциско. Фото Reuters

Всі без виключення аналітики сходяться на думці, що розраховувати на суттєве покращення відносин між США і Китаєм у ситуації, що склалася, нереалістично. Головне, щоб вони не погіршились.

Так що, як пише редактор північноамериканського відділу ВВС Сара Сміт, не варто було очікувати від цієї зустрічі гучних заяв чи великих угод, але вона дуже важлива.

Скоріше за все президент Байден захоче, щоб Китай скористався своїм усе більшим впливом на Іран і відмовив Тегеран від необачних дій на Близькому Сході, які здатні розпалити повномасштабну регіональну війну.

Не виключено, що Байден також намагався відмовити Китай від військової допомоги Росії, яка веде війну з Україною і гостро потребує озброєння і боєприпасів.

Джо Байден і Сі Цзіньпін
Джо Байден та Сі Цзіньпін за три роки особисто зустрічалися лише раз, хоча у 2021 році вони спілкувалися віртуально. Фото Getty Images

Але, звісно ж, найбільш спірним питанням залишається Тайвань.

Відновлення контактів на рівні генералітету посприяє зниженню напруги і може запобігти неприємних інцидентам у майбутньому.

Ну і, звичайно ж, мали не залишитись без обговорення питання економіки, торгівлі (в тому числі заборони на експорт в Китай деяких напівпровідників) і навіть наркотиків (США дуже занепокоєні потоками китайського фентанілу, який буквально заполонив країну).

До того ж Джо Байден має намір довести, що його багаторічний досвід роботи у зовнішній політиці, який, як він вважає, дозволяє йому гасити джерела міжнародної напруги, допоможе йому і на цей раз.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації