Атака на Ізраїль не просто терор, а військова операція зі "слідом" Росії

Вранці 7 жовтня зовсім несподівано південні регіони Ізраїлю атакувало терористичне угруповання ХАМАС. Цей удар застав ЦАХАЛ зненацька. Проспала й ізраїльська розвідка, що, здавалося б, із рівнем досвіду, залучених оперативників та агентурної мережі – просто неможливо. Але, з іншого боку, це говорить і про те, що терористичне угруповання мало дуже високий секретний рівень підготовки до сьогоднішнього удару. Крім цього, було і ретельне планування дій, не властиве ХАМАС. Якість підготовки цієї операції говорить про явну участь кураторів у погонах.

Знакові дати

Насамперед варто звернути увагу на особливі дати того, що відбувається. Справа в тому, що 50 років тому, 6 жовтня 1973 року, почалася війна "Судного дня", яка завершилася повним розгромом арабської коаліції Єгипту, Сирії, Іраку та Йорданії, яку підтримував СРСР. Крім того, напад був скоєний у священні для іудеїв дні – в Шабат тижня свята Суккот.

Очевидно, що дати вибиралися не спонтанно чи ситуативно, сама терористична атака цинічно готувалася наперед. Але виникає питання – чи терористична?

Військова операція

Звичайно, вбивство цивільних на вулицях південного Ізраїлю, у Сдероті, Ашкелоні, Офакімі та інших містах – це акти терору. Але є важливий нюанс: вони не несли традиційної, хаотичної та невпорядкованої послідовності дій, спрямованих виключно на масовість безневинних жертв від рук терористів. Саме навпаки, в них простежується збалансованість, продуманість і тактика.

По суті, ми з вами стали свідками військової операції силами малих тактичних груп, що вирізняються масовістю та мобільністю.

Під гуркіт обстрілів ізраїльських міст кустарними РСЗВ було прорвано прикордонну стіну групами на пікапах і мотоциклах, що підтримуються розвідувальною та ударною компонентою з повітря, у вигляді дронів, а так само завдавалися удари не тільки по КПП та в/ч, а й ТЕС, вузлах зв'язку і т.д.

Тобто ми говоримо не лише про найвищий рівень секретності підготовки такої операції, інформація про яку повністю пройшла повз ізраїльські спецслужби, а й характер ретельного планування дій, не властивого ХАМАС.

І в цьому контексті слід звернути увагу саме на два моменти. Перший – як так вийшло, що практично жоден агент МОССАД не отримав інформації, яка і близко не натякала на проведення такої операції? Чи не говорить це про те, що агентурна мережа МОССАД була повністю розкрита, але самі агенти, щоб не привертати уваги, не нейтралізовані, а просто віддалені від ареалу підготовки операції?

Другий момент – якість підготовки операції говорить про явну участь кураторів у погонах. Насамперед, звичайно ж, іранців. Але ось у тому й річ, що в тандемі ХАМАС та Іран завжди тінню просочується Росія. І не варто відкидати її безпосереднього сприяння в питаннях тактичного плану і не тільки тактичного... Особливо з урахуванням того, наскільки активно російське інформаційне поле почало підтримувати терор і насильство, що чиниться терористами в Ізраїлі.

А тому це – ретельно продумана військова операція із застосуванням широкого спектра підручних засобів знищення важкоброньованої та повітряної техніки ЦАХАЛ.

Танк Merkava Mk.4 продумано уражається з дрона у слабко захищену верхню проєкцію тандемним кумулятивним пострілом ПГ-7ВР (можливо, ПГ-29В). Хто б сумнівався, адже ХАМАС – майстри застосування дронів проти важкоброньованої техніки, чи не так? Або не так?

По вертольотах ведеться відстріл з ПЗРК "Ігла-1" – з урахуванням всієї специфіки ведення такого вогню. Навчилися у гаражі, на симуляторі?

Підсумок – втрати ЦАХАЛ за неповну добу значно перевищили непоправні втрати операції "Литий свинець".

Відповідь Ізраїлю

Відповідь буде, безумовно, максимально жорсткою. ХАМАС підставили палестинців, а тому мене дивує та примітивна реакція, яка виходить від палестинців, які вийшли на вулиці підтримати терористів. Навряд чи ЦАХАЛ буде заради якнайшвидшого усунення загрози для ізраїльтян вибірковим у завданні ударів по терористах.

Кривавий ранок 7 жовтня можна зарахувати як ситуативну перемогу ХАМАС, яка ні до чого іншого не призведе, крім знищення більшої частини функціонерів і бойовиків цієї організації з неминучими супутніми жертвами. Самі на себе накликали покарання.

Крім того, незважаючи на те, що керівництво ХАМАС (і не тільки воно) зараз ховається в Катарі, навряд чи після сьогоднішньої бійні зможе почуватися спокійно. Абсолютно не здивуюсь, якщо Катар не стане для них притулком.

Наслідки

Ізраїль впорається з цією терористичною чумою, але було завдано серйозного репутаційного удару по МОССАД і ЦАХАЛ.

Розстріляні мирні жителі на вулицях ізраїльських міст і в своїх будинках, знущання з полонених, знущання з трупів убитих, принизливий полон генерала Німрода Алоні, виведеного на вулицю в трусах...

Ізраїль відповість, але ця відповідь вже буде запізнілою.

Загиблих, закатованих та змучених не повернути. Так, за них можна помститися, але ХАМАС, навіть зазнавши в десятки разів більших втрат і навіть якщо він буде практично повністю знищений у найближчі дні чи тижні, досяг того, чого прагнув. Він показав, що Ізраїль слабкий і йому можна завдавати болісних ударів.

Наслідком чого це стало? М'якотілої та корумпованої влади країни на чолі з Біньяміном Нетаньягу? Ігнорування проблематики наростаючого впливу Росії у терористичному середовищі? Відсутність більш жорсткої позиції та реакції на посилення тандему Іран-Росія з усіма наслідками, що звідси випливають?

Кадри з південного Ізраїлю до болю нагадують українські Бучу, Бородянку, Ірпінь, Гостомель… Офіційний Ізраїль понад півтора року ігнорував низку питань, які могли б послабити Росію не лише в Україні, а й у близькосхідному регіоні. Тим часом загравання з Росією призвело до того, що терористичні організації зміцніли і здатні проводити військові операції.

І, на мій погляд, не менш важливим наслідком від різанини 7 жовтня може стати не стільки масштабна відповідь ЦАХАЛу, скільки зміна всіх пріоритетів, що раніше застосовувалися у зовнішній політиці країни. Зрозуміло, із заміною неблагонадійного політичного пулу, що більше заграє, ніж вирішує.

Олександр КОВАЛЕНКО,
експерт групи "Інформаційний спротив".

Джерело: "Обозреватель"


«Провал розвідки та армії Ізраїлю». ХАМАС наважився на нетипово складну та інтенсивну атаку — до чого це призведе — The Spectator

Ракета, випущена з сектору Газа в бік Ізраїлю (Фото:REUTERS/Mohammed Salem)
Ракета, випущена з сектору Газа в бік Ізраїлю (Фото:REUTERS/Mohammed Salem)

Надзвичайно масштабна та складна атака ХАМАСу на Ізраїль рано вранці 7 жовтня змусила ізраїльтян згадати несподівану атаку під час війни Судного дня, яка почалася майже 50 років тому, у жовтні 1973 року, пише NV з посиланням на The Spectator.

ХАМАС заявив, що запустив 5 тисяч ракет по Ізраїлю, які стали прикриттям для складнішої атаки, під час якої десятки одягнених у форму терористів ХАМАСу, яі, за даними ізраїльських ЗМІ, були озброєними до зубів кулеметами та гранатами, вторглися на територію Ізраїлю.

Видання зазначає, що у міста і села терористи заходили пішки, на парапланах і на автотранспорті, а бої між ізраїльськими службами безпеки та терористами тривають годинами. Повідомлялося про загиблих, поранених і викрадених солдатів і мирних жителів.

У відповідь ізраїльський уряд швидко оголосив про підготовку до війни та призов резервістів.

The Spectator наголошує, що інтенсивність і складність цієї атаки незвичні для ХАМАСу, а її успіх значною мірою пов’язаний з тим, що вона стала несподіванкою для Ізраїлю, «що вказує на серйозні провали ізраїльської розвідки та Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), які потрібно буде переглянути, коли пил осяде».

У статті наголошується, що, щоб прийняти на себе величезний ризик і розпочати потенційно тривалу війну високої інтенсивності з Ізраїлем, ХАМАСу потрібні вагомі причини, адже така війна завдасть значної шкоди ХАМАСу та Палестинському ісламському джихаду, які заявили, що приєднаються до боротьби, включаючи втрати, руйнування інфраструктури та зменшення наступальних можливостей.

The Spectator називає причиною, з якої ХАМАС наважився на вторгнення, його план розвалити Палестинську адміністрацію та стати головним організатором заворушень на Західному березі Йордану.

Видання зауважує, що ще минулого року спостерігалося тривожне зростання кількості терактів, скоєних на Західному березі Йордану, а за перші шість місяців 2023 року відбулося 148 «критичних» терактів і 28 ізраїльтян були вбиті. Ізраїльські служби безпеки запобігли ще 375 атакам.

«Напруженість зростає ще більше через насильство єврейських поселенців проти палестинських мирних жителів. Багато терористів на Західному березі річки Йордан отримували підтримку та керівництво від ХАМАСу у Газі — і успішний напад на Ізраїль підвищить популярність ХАМАСу на всіх палестинських територіях і сприятиме захопленню ним влади», — сказано у статті.

Також The Spectator звертає увагу на те, що ХАМАС стурбований переговорами між Ізраїлем, США та Саудівською Аравією.

«Угода про оборону та дипломатичні відносини між сторонами стануть значним поштовхом для позицій Ізраїлю на Близькому Сході, що, на думку ХАМАСу, скомпрометує його відносини з Саудівською Аравією. Ці відносини були напруженими протягом майже двох десятиліть, але нещодавно потеплішали. Лідери ХАМАСу відвідали Саудівську Аравію, яка звільнила бойовиків ХАМАСу зі своїх в’язниць», — пояснюється в матеріалі.

Також зазначається, що договір посилить позицію США, Ізраїлю та Саудівської Аравії проти Ірану, який є найважливішим союзником ХАМАСу, постачаючи його бойовикам зброю та кошти, які використовуються для нападів на Ізраїль, та навчаючи їх.

The Spectator припускає, що війна між Ізраїлем і ХАМАСом — особливо якщо вона призведе до багатьох втрат серед палестинського цивільного населення — може чинити тиск на саудівців, щоб вони не вступали в переговори з Ізраїлем.

Також у статті згадується, що до війни може приєднатися ісламістська політична партія та войовниче угрупування Хезболла, яке посилило свої загрози проти Ізраїлю в останні місяці.

«Глибокі внутрішні розбіжності в ізраїльському суспільстві, через які сотні тисяч щотижня виходять на марші проти уряду, підбадьорюють і ХАМАС, і Хезболлу. Жорстка критика судової реформи ізраїльського уряду, яка, на думку багатьох, підриває демократію Ізраїлю, також вплинула на ЦАХАЛ. Офіцери та солдати, включно з тими, хто служив льотчиками-винищувачами та в елітних з'єднаннях, відмовлялися проходити навчання як резервісти, що, як повідомляється, певним чином вплинуло на боєготовність армії», — сказано в матеріалі.

Видання пдсумовує, що, якщо Хезболла та ХАМАС об'єднають зусилля та до них приєнаються менші організації в Газі та на Західному березі Йордану, Ізраїль вперше за багато років зіткнеться з війною на кількох фронтах — на півдні, на заході, на півночі та в глибині ізраїльської території.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації