10 найрезонансніших викриттів з витоку документів Пентагону, про які дізнався Світ

Журналісти найвпливовіших світових видань продовжують аналізувати документи, які ймовірно були злиті в мережу джерелом, що мало доступ до секретних матеріалів Пентагону та американської розвідспільноти.

Станом на 13 квітня відомо, що за витоком секретних даних США може стояти працівник американської військової бази, який ділився секретними документами з групою віртуальних знайомих. Як пише The Washington Post, ця група, об'єднана інтересом «до зброї, військового спорядження і Бога», нараховувала приблизно 200 осіб (здебільшого чоловіків і підлітків) та ще в 2020 році сформувала закритий клуб на популярній серед геймерів онлайн-платформі Discord.

За оцінками одного з членів спільноти, серед її учасників, окрім людей зі США, були користувачі з Європи, Азії та Південної Америки. З кінця 2022 року один з учасників цієї групи, відомий як OG, почав публікувати майже дослівні стенограми, а пізніше і фотографії секретних розвідувальних документів, які нібито отримав на своїй роботі на «військовій базі». Тривалий час документи циркулювали лише всередині цієї групи, однак взимку 2023 року інший користувач-підліток розмістив кілька десятків фотографій із зображенням секретних матеріалів на іншому сервері Discord, звідки вони почали поширюватися далі - аж поки історія не перетворилася на гучний міжнародний скандал, пише видання NV.

Пентагон

Через тиждень після розголосу витоку в американській пресі наслідки зливів набули масштабів снігової лавини. Провідні світові ЗМІ та інформагенції щодня публікують все нові і нові викриття, які стосуються війни Росії проти України, а також американських оцінок дій та спроможностей союзників і ворогів Вашингтона. США не підтверджували достовірність цих матеріалів остаточно, однак розпочали розслідування зливів. Міноборони Британії попередило про «серйозний рівень неточності» у документах, а міністр оборони України Олексі Резніков зазначив, що документи містять як правдиву, так і неправдиву інформацію. «Інформація, яка відповідає дійсності, втратила свою актуальність. Тож це суміш правди та брехні», — переконаний міністр.

NV зібрав 10 найбільш резонансних витоків,
про які стало відомо за останні кілька днів, разом з реакцією на них.

США тримають в полі зору чотири «несподівані» сценарії війни РФ проти України. В одному зі злитих документів Пентагону проаналізовано чотири «wild card scenarios» — тобто можливі непередбачувані варіанти розвитку подій. Документ датований 24 лютого 2023 року. Описано, як кожен зі сценаріїв може потенційно призвести до ескалації війни, її завершення шляхом переговорів або ж не мати суттєвого впливу на перебіг війни. При цьому США не дають оцінку, який зі сценаріїв може бути найбільш вірогідним:

  • смерть російського диктатора Володимира Путіна,
  • смерть президента України Володимира Зеленського,
  • зміна керівництва в збройних силах РФ
  • гіпотетичний «удар України по Кремлю» (саме цей варіант особливо непокоїть адміністрацію Джо Байдена, яка побоюється ескалації, що є однією з причин, чому Вашингтон «неохоче передає Києву ракети більшої дальності»).

За словами секретаря РНБО України Олексія Данілова, це «апокаліптичні» сценарії, які є «вкрай складними», а їх оприлюднення є «небезпечним»


У лютому США були скептично налаштовані щодо контрнаступу України. Згідно з оцінками американської розвідки за той період, Вашингтон очікував, що українська операція призведе до «скромних територіальних здобутків» та «значно менших» результатів, аніж початкові цілі українських військових, спрямовані на повернення окупованих Росією територій. Ця частина зливів викликала великий резонанс: міністр оборони США Ллойд Остін публічно заявив, що для подальшого успіху ЗСУ мають «значні можливості» та «чудовий план наступу». Держсекретар США Ентоні Блінкен в телефонній розмові з Дмитром Кулебою також відкинув сумніви щодо можливості України перемагати на полі бою. Водночас Politico з посиланням на джерела в Міноборони України повідомило, що в Києві були обурені оцінкою потенціалу майбутнього українського контрнаступу, який нібито містився в документах. «Ті ж люди, які говорили, що Київ впаде через три дні, тепер зливають шкідливу і так само безглузду інформацію напередодні наступу, критично важливого для всього вільного світу», — відзначив один зі співрозмовників Politico.


У 2023 році спроби РФ захопити Донбас зайдуть в глухий кут, а війна може тривати довше. Про це йдеться в одному з документів від 23 лютого 2023, де сказано, що Росія навряд чи зможе захопити східні регіони України до кінця року, як сподівалася. «Кампанія Росії з виснаження на Донбасі… скоротила російські сили і запаси боєприпасів до рівня, який за відсутності непередбаченого поповнення може виснажити російські війська і зірвати військові цілі Москви, що призведе до затяжної війни після 2023 року», — наводить фрагмент документа Reuters. В іншому документі «бойову стійкість» України та країни-агресора РФ США оцінюють як «помірну», що передбачає, що обидві країни зможуть продовжувати бойові дії протягом певного часу.


Боротьба та суперечки в уряді Росії «більші й глибші», ніж вважалося. Як пише NYT, документи «змальовують картину ворожнечі між російським урядом і розвідкою через кількість загиблих і поранених у війні проти України, тоді як внутрішні спецслужби РФ звинувачують військових у приховуванні масштабів втрат, яких зазнає Росія». Також з витоку випливає, що Путін намагався особисто врегулювати конфлікт між власником ПВК Вагнера Євгенієм Пригожиним і Міноборони РФ. Він нібито телефонував обом сторонам та запрошував їх на спільну зустріч, яка, за даними американської розвідки, відбулася 22 лютого.


Пентагон оцінює втрати України та Росії у війні в 345 тисяч осіб сукупно. Повідомляється, що в документі Росія/Україна — оцінка бойової стійкості та виснаження втрати Росії оцінюються 189,5−223 тисяч, серед яких 35,5−43 тисячі вбитими в бою і 154 180 тисяч пораненими. Україна, згідно з цими даними, втратила від 124,5 до 131 тисячі військових, зокрема 15,5−17,5 тисячі вбитими і 109−113,5 тисячі пораненими. Значно вищі втрати окупантів і в техніці. Повідомляється, що Росія втратила 2048 танків і 3900 БТР, а Україна — 468 танків і 1020 БТР. Наразі Україна має на полі бою 802 танки та 3498 БТР, тоді як Росія — 419 танків і 2928 БТР. Окремо зазначається, що РФ має переваги в авіації та засобах ППО.


Генсек ООН виявляв занадто м’яку позицію щодо Москви, вважають у США. З нібито секретних документів стало відомо, що Вашингтон уважно стежить за Антоніу Гутеррешем та його позицією у війні РФ проти України. Кілька документів описують приватне спілкування Гутерреша та його заступника, з відвертими зауваженнями Гутерреша про війну в Україні та дії деяких африканських лідерів. У Вашингтоні вважають, що в прагненні зберегти зернову угоду генсек ООН був готовий «піти назустріч інтересам Росії», а також докладав зусиль для покращення експортних можливостей Росії. Водночас ВВС цитує реакцію неназваного чиновника в ООН, який заявив, що чиновників організації обурило припущення, нібито головний дипломат світу виявляє надмірну поступливість щодо Москви. Там виправдовують його позицію намаганням пом’якшити вплив російського вторгнення на найбідніші верстви населення світу, зокрема прагненням знизити ціни на продовольство і забезпечити доступність добрив.


Сербія таємно надала або зобов’язалася відправити Україні летальну зброю. У документі під назвою Europe | Response to Ongoing Russia-Ukraine Conflict (Європа | Відповідь на поточний російсько-український конфлікт) перераховано «оціночні позиції» 38 європейських урядів у відповідь на запити України про військову допомогу. З нього випливає, що Сербія відмовилася забезпечити навчання українських військових, але зобов’язалася надіслати летальний вантаж або вже надала його. Також зазначається, що Сербія «має політичну волю та військову спроможність надати зброю Україні в майбутньому». Однак у Міноборони Сербії спростовують ці дані, запевняючи, що Белград не надає зброю жодній зі сторін. Досі Сербія залишалася єдиною європейською державою, що відмовилася запровадити санкції проти Росії за її вторгнення в Україну.


Єгипет розглядав можливість таємно постачати ракети в Росію. Президент Єгипту Абдель Фатах ас-Сісі планував таємно віддати розпорядження про виготовлення до 40 тисяч ракет для відправлення в Росію, йдеться в документах. Відповідно до цієї інформації, поставки ракет до РФ в Єгипті обговорювали в лютому. Також розглядалась можливість постачання в РФ артилерійських снарядів і пороху. Речник МЗС Єгипту відхрестився від таких підозр, повідомивши, що «позиція країни від самого початку базується на непричетності». Єгипет — один з найдавніших союзників США на Близькому Сході. Згодом у Білому домі також заявили, що не бачать підтверджень поставок летально зброї з Єгипту в Росію.


В Україні перебуває незначна кількість західних військових, які не беруть участі у бойових діях. BBC із посиланням на витік секретних документів США повідомило, що в Україні перебувають спецпризначенці з Великої Британії (50 осіб), Латвії (17 осіб), Франції (15 осіб), США (14 осіб) та Нідерландів (одна особа). Представник Білого дому Джон Кірбі підтвердив, що невеликий військовий контингент США перебуває в американському посольстві в Україні та допомагає з підзвітністю військової допомоги Києву, а також гарантує безпеку. Він повторив, що американські військові не беруть участь у бойових діях. Аналогічну заяву озвучили в Міноборони Латвії. Міністр оборони України Олексій Резніков також відзначив, що західні військові в Україні присутні лише на території посольств.


Орбан вважає адміністрацію Байдена одним зі своїх ворогів. Один із документів показує, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав США одним із трьох головних супротивників його партії Fidesz. Обговорення відбулося на засіданні парламентської групи Fidesz у лютому 2023 року. Водночас проурядове джерело в Будапешті, коментуючи цю інформацію, повідомило The Guardian, що Орбан назвав не США, а конкретно адміністрацію Джо Байдена.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації