«Змінили баланс на лінії фронту». Росія почала використовувати ФАБ-1500, які здатні знищити українську оборону — CNN

Війська країни-агресора Росії почали активно використовувати проти Сил оборони потужні фугасні авіаційні бомби — ФАБ-1500, які змінили баланс на лінії фронту і здатні знищити оборону України. Вони допомогли окупантам захопити Авдіївку та продовжити наступ на Донеччині через велику руйнівну силу, йдеться в матеріалі CNN у неділю, 10 березня.

Півторатонні ФАБ-1500 майже на половину складаються з фугасної вибухівки. Їх скидають із винищувачів із відстані приблизно в 60−70 кілометрів, на яку не дістають українські системи ППО. Бомба досягає мети за допомогою системи наведення і висувних крил, ідеться в матеріалі, який цитує видання NV.

ФАБ-1500 — найпотужніша в сімействі так званих тупих бомб радянської епохи, які зараз модернізуються на заводі в Підмосков'ї і перетворюються «в дешеву, але потужну версію ракети».

«Це не дуже дешева і не швидка трансформація, але все ж таки вона набагато дешевша, ніж мільйони доларів, які коштує ракета. Це копійки порівняно з ракетою», — розповів CNN представник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Аналітики вважають ФАБ-1500 «найважливішим елементом російського наступу в Донецькій області», особливо під час знищення української оборони в Авдіївці та її околицях. Авіабомба завдає величезних руйнувань перед тим, як окупанти йдуть у штурми в спробах захопити території.

Нещодавно росіяни використали ФАБ-1500 у Красногорівці Донецької області, свідчать опубліковані відео. Протягом останніх тижнів ФАБ-1500, ймовірно, також скидали в районах Херсона та Харкова, пише CNN.

Військовий із 46-ї ОАеМБр повідомив журналістам, що ФАБ-1500 завдають дуже серйозної шкоди. Їх використання «чинить великий тиск на моральний дух солдатів», каже він.

«Таким чином, у росіян є дуже потужна вогнева міць, яку можна використовувати по фіксованій обороні, що збільшує втрати українців, хоча цього поки що недостатньо, щоб докорінно змінити лінію фронту», — ідеться в матеріалі CNN.

Чи не єдиною системою, яка може протистояти авіабомбам, є американська Patriot. Однак в України зараз обмежені можливості використання цих ППО через нестачу самих комплексів і ракет до них. У матеріалі сказано, що змінити ситуацію з російськими ФАБ можуть додаткові системи ППО і літаки F-16, які змусять винищувачі РФ триматися далі від лінії фронту.

Нещодавно газета Bild писала, що Росія почала масове виробництво найважчої плануючої бомби ФАБ-1500-М54, країна-агресор все частіше використовує її в Україні.


Про які боєприпаси йдеться і як давно їх застосовує Росія

(Джерело - NV)

Протягом року, а особливо за останні місяці Росія значно наростила інтенсивність застосування таких «розумних» авіабомб кількох типів, що і дало росіянам можливість активніше застосовувати авіацію здалеку. Це помітна зміна порівняно з початком повномасштабного вторгнення, адже тоді для авіабомбардування таких міст як Бородянка та Маріуполь окупанти використовували саме «тупі» ФАБи (фугасні авіабомби).

Траєкторія таких снарядів залежить від висоти й швидкості літака і від вітру, вони є дуже неточними. До того ж, літак, який скидає вільноспадні бомби, має спиратися на тотальну перевагу в повітрі (чого Росії здебільшого не вдалося досягти в перші місяці вторгнення), інакше через близькість до фронту ризикує бути збитим.

«Коли були активні бойові дії [на початку вторгнення] і не було цих корегованих авіабомб, то збитих [російських літаків] було на порядок більше», — нагадував нещодавно NV авіаексперт та провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко.

Нині ж російська авіація намагається «повернутися в гру» саме завдяки плануючим авіабомбам, які може скидати з безпечнішої відстані. Зокрема КАБи дозволяють росіянами бити по цілях в Україні, не входячи в зону ураження більшості українських ЗРК середньої дальності, таких як системи Бук або Тор (радіус дії 30−40 км).

Су-34 та Су-35 — основні російські літаки, з яких запускають подібні боєприпаси.

Авіабомба ФАБ-500М-62, оснащена універсальним модулем планування та корекції (УМПК), на підвісці російського Су-34, фото опубліковано в січні 2023 року (Фото: Telegram-канал Fighterbomber)

Авіабомба ФАБ-500М-62, оснащена універсальним модулем планування та корекції (УМПК), на підвісці російського Су-34, фото опубліковано в січні 2023 року / Фото: Telegram-канал Fighterbomber

Загалом є два типи таких боєприпасів.

Перший і більш масовий — звичайні авіабомби, які росіяни оснащують додатковими універсальними модулями планування та корекції (УПМК), що дає змогу подовжити їхній політ після скидання. Це обладнання встановлюють зокрема на старі вільноспадні бомби, серед яких ФАБ-250, ФАБ-500 і навіть ФАБ-1500 (про УПМК-адаптацію півторатонної ФАБ росіяни вперше заявили у вересні 2023 року).

За словами Романенка, окупанти мають щонайменше три типи таких модулів:

  • найпростіший — модуль з крилами і оперенням для бомби («Кинув, розвернувся і полетів назад на свій аеродром», — описав Романенко їх застосування);
  • модуль із примітивною навігаційною системою («Тобто бомба вже не летить так, як скинута, […] а більш прямолінійно. Але там не чітко: вона просто летить в напрямку, може уразити ціль, може не долетіти, може перелетіти», — зауважив експерт)
  • модуль із системою Комета-М (антенна решітка, яка дає бомбі змогу уникати впливу РЕБ перешкод і точніше влучати в ціль) та можливостями управління по тангажу, тобто здатністю керувати польотом бомби «вліво-вправо, вгору-вниз», пояснював Романенко.

Фахівців Defense Express відзначали, що для подібних комплектів УМПК верифікована дальність скидання бомб складає від 60−65 км, а граничні показники можуть сягати 70−80 км (зокрема для ФАБ-250 та ФАБ-500). Вони також нагадували, що особливу загрозу становлять найпотужніші з таких боєприпасів, плануючі бомби на основі ФАБ-1500. «Це 675 кг вибухової речовини, які залишають після вибуху 20−25-метрові вирви глибиною у 6 метрів. Й вплив такої кількості вибухівки — це не лише „вирва“, а контузії бійців на значні відстані. Для ФАБ-1500 радіус зони сильних пошкоджень може сягати, орієнтовно 70 метрів, середніх пошкоджень — 140−150 метрів, легких — 300−350 метрів», — наголошували на небезпеці масового застосування таких снарядів експерти Defense Express. Російський Телеграм-канал Fighterbomber стверджував, що РФ нібито вдалося розробити комплект УМПК зі збільшеним радіусом дії ФАБ-1500 та досягти точності влучання у 5 м, хоча ці дані залишаються непідтвердженими. А у вересні 2023 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу показово проінспектував виробництво УМПК для таких бомб.

Утім, українські експерти порталу Мілітарний восени 2023 року відзначали, що точність влучання бомби ФАБ-500 зазвичай не перевищує 8 метрів, а в середньому складає близько 15 метрів. Вони також відзначали, що ФАБи з УМПК зазвичай орієнтовані на атаку українських цілей на відстані не більше 10−20 км від лінії фронту, оскільки скидання здійснюється не ближче ніж за 45 км від неї.

Бомба ФАБ-500М-62 з комплектом УМПК (Фото: Telegram-канал AviaHub)
Бомба ФАБ-500М-62 з комплектом УМПК / Фото: Telegram-канал AviaHub

Другий тип керованих авіабомб — це новіші та сучасніші КАБи заводського виготовлення, які одразу виробляються як плануючий снаряд і не потребують додаткової модифікації. Це значно точніші, дорожчі, а тому більш рідкісні боєприпаси на озброєнні російської армії, серед яких:

  • УПАБ -1500 В (перше застосування в Україні зафіксовано у березні 2023-го) — плануюча авіабомба, оснащена інерціальною та супутниковою системою навігації. Вона має бойову частину вагою 1010 кг, яка призначена для ураження високозахищених об'єктів. Декларується, що бомба може скидатися за 40 км від цілі для чого літак-носій має піднятися на висоту у 14 км.
  • УМПБ Д-30СН (перше застосування в березні 2024) — універсальний міжвидовий боєприпас, нещодавній удар яким у ЗСУ спочатку прийняли за атаку ракетами С-300. Вони оснащені системою наведення, яка теж містить стійкий до перешкод приймач сигналів Комета та складані крила, подібні до крилатої ракети Х-101. Російські джерела стверджують, що бомби УПМБ нібито можна запускати не лише з літаків, але й з наземних реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), таких як Торнадо-С і РСЗВ Смерч. «Воєнкори» також заявляють, що РФ нібито планує збільшити дальність ударів такими снарядами до 80−90 км та обладнати їх реактивним двигуном і паливним баком, що фактично наблизило б такі бомби до ракет класу повітря-земля.
Керована авіабомба УПАБ-1500 на підвсці Су-35С (Фото: Міноборони РФ)
Керована авіабомба УПАБ-1500 на підвсці Су-35С / Фото: Міноборони РФ

Що може протиставити цим бомбам Україна?

Як неодноразово пояснювали представники Повітряних сил України та речники ОСУВ на сході й півдні України, де Росія застосовує КАБи, єдиним ефективним засобом протидії їм поки залишається збиття носіїв цих бомб — тобто російських літаків. І хоча в лютому 2024 року Україна збила рекордну за місяць кількість винищувачів РФ, Інститут вивчення війни констатував, що росіяни лише тимчасово і незначною мірою зменшили авіаційну активність. Натомість в ISW припустили, що армія РФ, схоже, готова ризикувати навіть подальшими втратами своїх літаків заради тактичної переваги, яку дають на фронті КАБи, зокрема на Авдіївському напрямку.

Україна теж має на озброєнні «розумні» авіабомби, але дуже обмежену кількість. Зокрема США надавали Україні авіабомби, перетворені на керовані завдяки системі JDAM-ER, а Франція — подібні бомби на базі французької технології AASM Hammer. Це сучасні і високоточні кореговані снаряди, які також мають хвостовий модуль з оперенням та прискорювачем і блок наведення, яким оснащується звичайна авіабомба західного зразка. Однак Україна має їх недостатньо, аби скласти конкуренцію російських КАБам — як і літаків порівняно з російською авіацією.

NV

Фото: NV

Ефективною протидією зростаючій загрозі з боку російських плануючих бомб могли б стати американські винищувачі F-16, нагадує The Washington Post, однак їх передача ще дуже далеко, і перші поставки також будуть дуже обмеженими. За даними New York Times, цього літа Україна може отримати лише шість винищувачів F-16 із 45 обіцяних союзниками.

Для українських систем ППО російські керовані авіабомби з їхньою важкою конструкцією є майже неможливою для збиття ціллю, кажуть експерти. Як пише The Washington Post, українські системи протиповітряної оборони відкалібровані «для виявлення ракет, які летять за чіткою траєкторією, а не для протидії авіаційним бомбам».

«Ми намагаємося протистояти їм обмеженими засобами», — зауважив у коментарі WP військовий експерт Микола Бєлєсков, старший аналітик фонду Повернись живим та аналітик Національного інституту стратегічних досліджень. Він також підкреслив, що одним із найкращих способів «виправити ситуацію для України» були б F-16, які мають на озброєнні «останні модифікації» ракет «повітря-повітря» AIM-120 і «можуть збільшити ризики» для російських літаків у момент, коли ті або випускають плануючі бомби, або повертаються назад, наголошує Бєлєсков.

Поки ж, як нагадує аналітик RUSI Джастін Бронк, американський комплекс Patriot — чи не єдиний захист на озброєнні України, який має достатній радіус дії, аби протистояти російським літакам, що запускають Patriot. Але Україна має дефіцит як цих комплексів, так і ракет до них — не кажучи вже про чутки про нещодавнє можливе знищення двох пускових установок Patriot.

«Отже, росіяни мають дуже потужну вогневу міць, щоб завдавати ударів по нерухомим лініями [української] оборони, збільшуючи втрати України, хоча поки що цього було недостатньо, щоб кардинально змінити лінію фронту», — резюмує CNN.

Інфографіка: NV



 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації